روز مجلس
1389/04/20 10:55:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رئیس کمیسیون اقتصادی:

زمان دقیق اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها معلوم نیست

**ارسلان فتحی پور گفت: اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها دقیقا معلوم نیست از چه زمانی شروع می‌شود اما لایحه برنامه پنجم قطعا تا پایان مرداد ماه به تصویب خواهد رسید.

به گزارش مهر، ارسلان فتحی پور افزود: البته در جریان تصویب قانون بودجه 89 بر اساس مصوبه مجلس تا زمان تصویب کامل برنامه پنجم، برنامه چهارم کماکان ادامه خواهد داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و برنامه پنجم ظرف پنجسال آینده انجام خواهد شد افزود: در این زمینه هماهنگی لازم انجام شده که ارتباط منطقی بین این دو قانون برقرار شود و هیچکدام از قوانین هدفمندی و برنامه پنجم یکدیگر را نقض نخواهند کرد.

فتحی‌پور افزود: در بسیاری از موارد احکامی گنجانده شده که تصویب این قانون به اجرای بهتر هدفمند کردن یارانه‌ها کمک کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در بخش دیگری از سخنان خود عمده دلیل و مانع توسعه اقتصادی و صنعتی کشور را بنگاهداری دولت و حضور کمرنگ و نه چندان موثر بخش خصوصی در این عرصه بود عنوان داشت و افزود: این عامل باعث ناکامی شکوفایی اقتصاد ملی و صنعت و تولید کشور بوده است.

ارسلان فتحی پور افزود: خوشبختانه بازهم با تدابیر مقام معظم رهبری و ابلاغ فرمان اجرای اصل 44 قانون اساسی و اقدام شجاعانه دولت عدالت محور در اجرا این مانع در حال برطرف شدن است و ما از حالت ایستایی و سکون به حالت در حال حرکت و طی مسیر تغییر وضعیت داده ایم. هر چند اشکالاتی هم در کار هست و طبیعی هم هست ولی تقاضا این است که همه به توفیق این حرکت کمک کنند نه اینکه خدای نکرده در مقابل آن مانع ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه تصویب و اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در واقع تکمله و ادامه همین مسیر اصلاح ساختاری محیط اقتصادی و صنعتی است افزود: طی 40 سال اخیر استراتژی درونگرایی صنعت و عدم توجه به برونگرایی و ترسیم بازارهای هدف یکی از آسیبها و آفتهای جدی اقتصاد و صنعت کشور بیان شده است.

نماینده کلیبر و هوراند در مجلس افزود: ضعف اساسی کیفیت و قیمت بالای تمام شده تولید داخل مارا مجبور به این درونگرایی کرده چرا که عدم امکان رقابت تولیدات صنعتی داخل با مشابه خارجی خود و در نتیجه عدم امکان جذب و حضور در بازارهای بین المللی، بازار داخلی را با اعمال انواع سیاستها تنها امید و منبع پایداری و دوام صنعت کشور نموده بود.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی اگر سیاست درونگرایی هم اعمال نمی شد برای همیشه تاریخ درب صنعت کشور تخته می شد و ما حتی امکان تجربه یک دوره گذر را هم نمی توانستیم داشته باشیم. خسارت فرسودگی ناوگان تولید وسطح پایین بهره وری تنها با حجم زیاد و قیمت ارزان انرژی و سیاست انحصار با اعمال تعرفه های بالا جبران شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها یک فرصت گرانبهایی برای صنعت گران و تولید کنندگان است که باید به درستی از آن استفاده شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet