هدر موبایل
1389/04/21 13:19:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نوباوه مطرح کرد:

نقش اصلاح الگوی مصرف در مقابله با تحریم‌های ادعایی غرب

**نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: اصلاح الگوی مصرف و هدفمند شدن یارانه‌ها نقش بسیار مهم و تأثیرگذاری در مقابله با تحریم‌های اخیر غرب دارند.

بیژن نوباوه نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اهمیت اصلاح الگوی مصرف گفت: بحث بسیار مهم در اصلاح الگوی مصرف، خودکفایی اقتصادی است چرا که ‌هر چه میزان مصرف کشور کاهش یابد، نیاز ما بیگانگان هم کمتر خواهد شد.

وی افزود‌: اگر ما بتوانیم با اصلاح الگوی مصرف از میزان مصرف کالاهای موجود در کشور کم کنیم در قبال این کاهش مصرف، می‌توانیم کالاها را صادر کنیم البته سیاست‌های ابلاغی اصلاح الگوی مصرف هم باید اجرایی شود یعنی ممزوج‌کردن سیاست‌های ابلاغی با قوانین موجود و تدوین راهکارهای اجرایی صحیح با توجه به شرایط موجود، قطعا در زمینه اصلاح الگوی مصرف راه‌گشا خواهد بود.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: معتقدم تا حد زیادی حرکت به این سمت وجود دارد یعنی دولت برنامه‌ریزی‌های خوبی در این زمینه کرده است؛ ‌مثلا اجرایی شدن کامل دولت الکترونیک باعث رعایت اصلاح الگوی مصرف خواهد شد چرا که در صورت تحقق دولت الکترونیک با کم شدن رفت و آمدها و مراجعات مردم، بخش زیادی از اصلاح الگوی مصرف هم خود به خود اجرایی خواهد شد.

نوباوه اضافه کرد: در صورت اجرایی شدن راهکارهایی که قبلا ارائه شده و مواردی که دولت آنها را دنبال می‌کند به علاوه سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، صرفه‌جویی 50 درصدی نسبت به گذشته تحقق خواهد یافت.

وی خاطرنشان کرد: قطعا اصلاح الگوی مصرف و صرفه‌جویی‌ها در مقابله با تحریم‌های غرب، کشور را کمک خواهد کرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: اجرایی شدن راهکارهای ارائه شده نیاز کشور را به بیگانگان کاهش داده و این کاهش نیاز، وابستگی به بیگانگان را هم کم خواهد کرد لذا در نتیجه تحریم‌ها نیز کمرنگ‌تر خواهند شد.

نوباوه افزود: تحریم‌ها با انواع گوناگون‌شان اصولا زمانی جامه عمل به خود می‌پوشانند که مصرف در کشور بالا باشد لذا مردم هر قدر که مصرف را کاهش دهند، دولت بهتر می‌تواند با تحریم‌ها مقابله کند. البته کاهش مصرف ضمانت اجرایی هم می‌خواهد یعنی با وضع قوانین می‌توان به کاهش مصرف کمک کرد.

وی افزود: نظام باید برخی راهکارها را خود اجرایی کند به این معنا که مردم نمی‌توانند دولت الکترونیک را اجرا کنند و این نظام و دولت است که باید در این زمینه اقدام کند.

وی در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگار فارس اظهار داشت: گسترش حمل و نقل شهری یکی از مسائل بسیار مهم در اصلاح الگوی مصرف است چرا که با گسترش حمل و نقل شهری خود به خود حداقل تا 30 درصد از مصرف سوخت کاهش می‌یابد.

این نماینده مردم تهران در ادامه گفت که اجرای هدفمند شدن یارانه‌ها بخش قابل توجهی از ضمانت اجرایی در کاهش مصرف خواهد بود و به طور کل اصلاح الگوی مصرف و هدفمند شدن یارانه‌ها نقش مهم و تأثیرگذاری در مقابله با تحریم‌ها دارند.

نوباوه افزود: وضع قوانین صحیح نیز به مردم برای رعایت الگوی مصرف کمک می‌کند اما اینکه ما از مردم حرکت در این راستا را خواهان بوده و راهکار ارائه ندهیم، به نظر بنده اصلاح الگوی مصرف عملیاتی نمی‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet