شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/04/21 10:38:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نوباوه:

در بحث اصلاح الگوی مصرف علمی‌کردن روش‌ها مغفول مانده است

**یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است که در بحث اصلاح الگوی مصرف تا کنون علمی کردن روش‌ها مغفول مانده است.

بیژن نوباوه در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به ابلاغ سیاست‌های الگوی مصرف از سوی مقام معظم رهبری این سیاست‌ها را به منزله قانون دانست و گفت: سیاست‌های اصلاح الگوی مصرف شکل اجرایی پیدا می‌کند و لذا آنچه مطرح است این است که برای این قانون مثل هر قانون دیگری راهکارهای اجرایی صحیح و منطقی و همسو با شرایط جامعه به وجود آید.

وی با بیان این‌که هدفمندسازی یارانه‌ها در حد زیادی ما را در اصلاح الگوی مصرف کمک می‌کند، خاطرنشان کرد: در هیچ کجای دنیا مساله اصلاح الگوی مصرف با توصیه و نصیحت راه به جایی نمی‌برد، اما اصلاح قیمت‌ها در جامعه می‌تواند ما را تا حد زیادی به اصلاح الگوی مصرف نزدیک کند.

نماینده تهران در مجلس از مهم‌ترین بخش‌هایی که ضرورت دارد جهت کاهش مصرف اقدام کنند را بخش‌های دولتی دانست و گفت: حرکت این بخش‌ها در کاهش مصرف بسیار موثر است ،اما اغلب بی‌توجهی به این مساله موجب می‌شود کارکنان این بخش‌ها نگاهشان به این مقوله درست نباشد و این در حالی است که در بسیاری از کشورها معمولا دولتی‌ها در بحث اصلاح الگوی مصرف از خودشان شروع می‌کنند.

نوباوه با تاکید بر علمی کردن روش‌ها در بحث اصلاح الگوی مصرف، عنوان کرد: مثلا دولت الکترونیک وقتی شکل واقعی به خود بگیرد، بیشترین تاثیر را در اصلاح الگوی مصرف دارد.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به این‌که هم اکنون بیش از 50 درصد از مراجعات به بانک‌ها برای پرداخت قبوض کاهش یافته است، عنوان کرد: این مساله بسیار مهم است و اگر طرح‌های اجرایی که مصوب مجلس بوده و دولت هم در این زمینه توجه داشته است، عملیاتی شود قطعا بیش از 50 درصد از مشکلات اصلاح الگوی مصرف در جامعه حل و عملیاتی می‌شود.

نوباوه در عین حال بسیاری از مصرف‌ها را اجباری و اجتناب‌ناپذیر دانست و گفت: مثلا در بخش انرژی دولت باید انرژی را به طور جدی در مناطق مختلف تقسیم‌بندی کند و این نیازمند یک نگاه علمی و تحقیقاتی میدانی در حوزه‌های مختلف است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس زمینه‌سازی‌های فرهنگی را در این بحث بسیار مهم دانست و گفت: از همان ابتدا که بحث اصلاح الگوی مصرف از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح شد، ما در خصوص چگونگی آموزش مردم پیشنهاداتی مطرح کردیم .

وی با تاکید بر داشتن ضمانت اجرایی برای داشتن اصلاح الگوی مصرف و البته اصلاح ساختارها خاطرنشان کرد: مثلا برای کاهش مصرف سوخت باید حمل و نقل عمومی افزایش یابد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet