هدر موبایل
1389/04/21 10:46:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون انرژی:

با مشکل قطعی برق مواجه‌ایم

**یک عضو کمیسیون انرژی مجلس با ابراز امیدواری نسبت به این که با مدیریت خوب و مناسب امسال با مشکل قطعی آب مواجه نشویم، گفت: متاسفانه در حال حاضر با مشکل قطعی برق مواجه‌ایم که تنها راه حل آن رعایت الگوی مصرف برق و مراعات بیت‌المال از سوی شهروندان است.

سیدعلی‌ ادیانی‌راد در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به خطر قطعی برق در سال جاری، اظهارداشت : در حال حاضر مشکل قطعی برق وجود دارد به گونه‌ای که برخی از مناطق کشور نیز چند ساعتی با قطعی برق مواجه است. تنها راه حل این موضوع رعایت الگوی مصرف صحیح انرژی به خصوص در حوزه برق، مراعات بیت‌المال از سوی شهروندان و استفاده از انرژی و برق در حد نیاز است.

وی با بیان این‌که هدررفت و پرت برق در کشور بالاست، اظهار کرد: حدود 20 درصد برق کشور به عنوان هدررفت و جزو اتلاف برق تلقی می‌شود، همچنین به واسطه فرسودگی شبکه‌های انتقال، توزیع برق در کشور با مشکلاتی مواجه است که به دلیل این شرایط ،متاسفانه ایران در خاورمیانه رتبه‌ی خوبی از جهت هدر رفت برق ندارد.

نماینده مردم قائم‌شهر و سوادکوه در خانه ملت ادامه داد: ‌شرایط کنونی به گونه‌ای است که در مناطق گرمسیر و مناطقی که مصرف برق بیشتری دارند همچون برخی از استان‌های جنوبی و شهرهایی مثل آبادان، اهواز و برخی دیگر از شهرها هر روز با قطعی برق مواجه‌اند. در این حوزه دولت باید با سرمایه‌گذاری، اعتبارات لازم را برای تولید برق اختصاص دهد .

ادیانی‌راد افزود: از سوی دیگر قرار دادن کنترل‌های هوشمند، میزان مصرف برق و چگونگی مصرف آ‌ن از ناحیه مشترکین امری ضروری است. بدون تردید یکی از دلایل افزایش مصرف برق میزان پرداخت ما به ازای مصرف برق از سوی مردم است که تناسب منطقی اقتصادی و عقلایی در این رابطه وجود ندارد.

وی ابراز امیدواری کرد که با اجرایی شدن قانون هدفمند کردن یارانه‌ها که شاه بیت آن به حامل‌های انرژی برمی‌گردد، بتوان با مدیریت صحیح در رفتار شهروندان و تمهید مقدمات و زیر ساخت‌های لازم برای افزایش و تولید برق و به کار گیری برنامه‌های مناسب برای جلوگیری از هدر رفت ،شاهد اتلاف برق تولید شده در کشور نباشیم.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی همچنین در خصوص خطر قطعی آب در سال جاری با ابراز امیدواری از این‌که با مدیریت خوب با مشکل قطعی آب مواجه نمی‌شویم،گفت: با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی و حجم آب سدها و همچنین مدیریت مدیران و تدبیر آنها انتظار می‌رود مشکل قطعی آب و تقطیع آن در شبانه‌روز وجود نداشته باشد.

ادیانی‌راد در ادامه با بیان این‌که کشور ایران، کشوری است که در شرایط و محیط خشکسالی قرار دارد،ا فزود: ذخایر آبی‌ کشور در سال زراعی و سال جدید با توجه به حجم بارش باران خوب است، اما باز هم به تناسب نیاز کشور نیست.

وی ادامه دا د: افزایش زمان مصرف و همچنین رشد غیر قابل قبول مصرف آب در حوزه آب شرب و مصارف خانگی و استفاده خارج از استاندارد مصرف آب در داخل کشور توسط شهروندان ،به طور طبیعی و جدی بحث سهمیه‌بندی و نوبت‌دار شدن استفاده از آب را در برخی از مناطق کشور به دنبال خواهد داشت.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر رعایت الگوی مصرف در حامل‌های انرژی به ویژه در موضوع آب و رعایت آ‌ن در تابستان گفت: البته مدیران باید برنامه‌ریزی مناسبی در جهت تامین منابع آب و توزیع عادلانه آن به تناسب ساعت مصرف و شرایط جغرافی و اقلیمی داشته باشند.

ادیانی‌راد همچنین با تا کید بر ورود کمیسیون در این گونه موارد و همکاری لازم با وزارت نیرو و مجموعه مدیران این حوزه گفت: کمیسیون انرژی نظارت دقیقی را اعمال می‌کند تا عدالت در جهت توزیع آب در سراسر کشور رعایت گردد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet