هدر موبایل
1389/04/21 13:20:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون کشاورزی:

اطلاع رسانی در چگونگی اجرای هدفمندکردن یارانه‌ها ضعیف است

**نماینده مردم مشکین‌شهر در خانه ملت تصریح کرد: اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در چگونگی اجرای قانون‌ هدفمند‌کردن یارانه‌ها ضعیف است، لذا قبل از شروع باید حداقل ۶ ماه روی آن کار می‌کردیم تا مردم از همه جوانب آن آگاه می‌شدند.

یونس اسدی، عضو کمیسیون کشاوری مجلس در گفت‌وگو با ایسنا، در ارزیابی از چگونگی اجرای قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها توسط دولت و پیش‌زمینه‌های مورد نیاز گفت: اگر قانون هدفمند‌کردن یارانه‌ها اجرا شود، تقریبا کل بحث قیمت‌ها آزاد‌سازی می‌شود، یعنی یارانه‌های بخش کشاورزی و انرژی و سایر یارانه‌ها به غیر از چند مورد مانند یارانه داورها و چند نهاد کشاورزی که استثنا کرده‌ایم.

وی افزود: طبق نظر مجلس، قرار است این قانون در طول پنج سال اجرا شود. نظر دولت این است که هر اندازه در شروع، قدم‌ها را محکم‌تر برداریم در سال‌های بعد با مشکلات کمتری مواجه خواهیم شد. در حالی که بر این اعتقادم که باید قدم اول را خیلی آهسته برداشت، چرا که زیرساخت‌های بسیاری از بخش‌های ما ضعیف است از جمله بخش کشاورزی. این‌که یک باره بر کشاورز خصوصا کشاورز سنتی این فشار را ایجاد کنیم، مطمئنا او دست از کار کشاورزی خواهد کشید.

این نماینده مجلس تصریح کرد: خصوصیت کشاورزی سنتی این است که زمین‌ها کوچک بوده و تولید انبوه نیست و درآمدها هم در حد معیشتی است. بنابراین اگر به آنها فشار بیشتر وارد شود، دست از کار می‌کشند و مطمئنا در این راستا تولید ناخالص ملی و اشتغال پایین می‌آید.

وی با اشاره به آغاز اجرای قانون هدفمند‌کردن یارانه‌ها در 6 استان به صورت آزمایشی توسط دولت خاطرنشان کرد: اصل کار، کار خوب و مفیدی است، اما به لحاظ تمامی جوانب قضیه باید این کار را شروع کنیم که اگر بخواهیم اولویت‌بندی کنیم اول توجه به زیرساخت‌های بخش‌های اقتصادی از جمله در بخش کشاورزی و صنعتی لازم است.

به اعتقاد اسدی، بحث اجرای هدفمند‌کردن یارانه‌ها به افزایش بهره‌وری کمک می‌کند و موجب می‌شود که مردم به صرفه‌جویی روی آورند و این یک اصل مهم است، اما در وهله‌ی اول توجه به زیرساخت‌ها و فرهنگ‌سازی را لازم داریم.

وی افزود: این مساله نیز باید مدنظر باشد که احتمالا مبلغی به حساب مردم وارد می‌شود، ولی مردم فردا را نمی‌بینند، مطمئنا احساس می‌کنند که این مبلغ برایشان درآمد است.

وی خاطرنشان کرد: پرداخت قبل از افزایش قیمت‌ها تا حدودی مشکل‌ساز خواهد شد و بهتر بود اول یک فیش دوماهه مثلا در خصوص برق به دست مردم می‌رسید تا آنها ببینند قبلا اگر مثلا 5 هزار تومان پرداخت می‌کردند، حال باید فرضا 30 هزار تومان بپردازند، لذا این درآمد براین هزینه‌ها توزیع می‌شود، اما اگر قبل از آن پرداخت شود، هم در داخل جامعه تا حدودی گرانی ایجاد می‌شود و هم مردم در روزهای اول دخل و خرج خود را خوب ملاحظه نخواهند کرد.

به نظر این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس باید بر جامعه هدفدفمان که مهم‌تر از سایر بحث‌هاست، کار شود. دراین خصوص باید فرهنگ‌سازی بیشتری صورت گیرد. احتمالا خیلی از مردم در بحث هدفمند‌کردن یارانه‌ها سردرگم بوده و نمی‌دانند این مساله چیست و چه هدفی را دنبال می‌کند؟

اسدی در خصوص ارزیابی مردم منطقه‌ی خود از اجرای قانون هدفمند‌کردن یارانه‌ها نیز گفت: مردم از این‌که نمی‌دانند چه کاری باید انجام دهند، نگرانند و این نگرانی آنها هم برای ما مهم است. مطمئنا هم از نظر روانی بر مردم تاثیر دارد و هم از لحاظ افزایش قیمت‌ها.

اسدی تصریح کرد: متاسفانه اطلاعات مردم در این خصوص بسیار ضعیف است. لذا قبل از شروع باید حداقل 6 ماه روی آن کار می‌کردیم تا مردم از همه جوانب آن آگاه می‌شدند. حتی در رده‌های بالا بسیاری از مسوولان ما هم نمی‌دانند چه کاری باید انجام دهند، چه برسد به مردم عادی که واقعا از این قضیه بی‌خبر هستند.

وی با اشاره به شروع کار اجرای این قانون، لازم دانست به دولت در این زمینه کمک شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet