روز مجلس
1389/04/21 14:50:00
سرویس سیاسی
با وجود رد اصلاحات پیشنهادی پارلمان در دادگاه قانون اساسی

اردوغان: هنوز پایبند اصلاحات قانون اساسی هستم

**با وجود رد برخی اصلاحات قانون اساسی در دادگاه قانون اساسی ترکیه، اردوغان نخست‌وزیر این کشور اعلام کرد که هنوز پایبند این اصلاحات است.

به گزارش خانه ملت به نقل از روزنامه البیان چاپ دبی، "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه روز یکشنبه علی رغم رد اصلاحات پیشنهادی پارلمان در دادگاه قانون اساسی تاکید کرد گام های دیگری بری تلاش در جهت اصلاح قانون اساسی بر می دارد.

بر اساس این گزارش، اردوغان اعلام کرد: این اصلاحات برای توافق قانون اساسی ترکیه با قوانین کشورهای دموکرات اروپایی و پیوستن کشور ترکیه که اکثر ساکنان آن مسلمانند به اتحادیه اروپا ضروری است.

اردوغان افزود: علی رغم اینکه دادگاه قانون اساسی با اصلاحات موافقت نکرد ولی ما همه پرسی برای این اصلاحات را برگزار می کنیم. این حداقل کاری است که می توان به وسیله آن انقلابی در قانون اساسی ایجاد کرد.

گفتنی است همه پرسی برای اصلاحات قانون اساسی در ماه آینده میلادی برگزار می شود.

این در حالی است که "کمال کیلیگدار اوغلو" رئیس حزب مخالف دولت اظهار داشت: اصلاحات قانون اساسی موجب سلب حقوق و آزادی های ما می شود. وی افزود: اصلاحات پیشنهادی حزب رفاه و عدالت پارلمان سلطه بر دستگاه  قضایی را مورد هدف دارد تا در آینده فساد اعضای این حزب پوشانده شود.

نظرسنجی ها در ترکیه نشان می دهد مخالفان و موافقان اصلاح قانون اساسی درصد یکسانی دارند.

لازم به ذکر است چندی پیش اصلاحاتی بر برخی قوانین اساسی ترکیه از سوی حزب عدالت و رفاه(حزب دولت) پیشنهاد شد که دادگاه قانون اساسی برخی از آنها از جمله اصلاح نظام قضایی ترکیه را  رد کرد و آن ار مخالف تصول قانون اساسی  دانست.  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet