هدر موبایل
1389/04/21 15:04:00
سرویس سیاسی
لاریجانی(کامل):

قانونمداری ملاک ولایتمداری است

**رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ملت، مجلس را تکیه گاه خود قرار داده است تا کشور براساس قانون اداره شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" که پیش از ظهر امروز در مراسم چهلمین روز درگذشت محمدعلی حیاتی نماینده فقید مردم لامرد و مهر در مجلس هشتم حضور پیدا کرده بود، در خصوص شخصیت این نماینده فقید گفت: ما در سوگ مرد رزمنده‌ای اینجا جمع شده‌ایم که دل در گرو اسلام و میهن داشت و این چهل روز انصافا بر ما خیلی سخت گذشت. حیاتی مرد عمل بود، فرزند ولایت و خادم ملت بود؛ مردی آرام که با آراستگی پیگیر امور خلق بود.

وی افزود: حیاتی نگرانی از مشقاتی که دشمنان اسلام بر این ملت وارد می کنند، نداشت چون به نیروی ایمان ملت باور داشت. شما مرد شریف و ارزنده‌ای را انتخاب و راهی خانه ملت کردید. حضور جمع عظیمی از مردم لامرد و مهر در این جمع نشان از آن دارد که مرحوم حیاتی با شما زندگی می‌کرد؛ درد شما را می‌دانست و برای اعتلای اسلام و کشور تلاش می‌کرد.

لاریجانی با بیان اینکه البته این مرد رزمنده و سختکوش مطمئنا با اولیای خودش محشور خواهد شد، یادآور شد: سختی برای ماست که در این دنیا هستیم و کاستی و کمبود چنین شخصیت‌هایی را می‌بینیم.

رئیس مجلس با بیان این که مرحوم حیاتی یک آراستگی معنوی و آرامش روحی داشت، گفت: این ویژگی اختصاص به کسانی دارد که با تمام هستی خود در راه این انقلاب تلاش کردند و وقتی انسان گوهر هستی خود را ارزانی یک آرمان می‌نماید، آراستگی روحانی را پیدا می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که مرحوم حیاتی دغدغه مسائل کلان و منطقه را داشت، خاطرنشان ساخت: این ویژگی نشاندهنده آن است که ایشان با کار خود زندگی می‌کرد و با خستگی‌ناپذیری پیگیر کار خلق بود و این را ارزشی برای خود می‌دانست.

وی حیاتی را فرد ولایتمداری دانست و عنوان کرد: نسبت به خیلی از اعوجاجاتی که در کشور به وجود می‌آمد چه در مسایل سیاسی و چه فرهنگی بسیار حساس و نگران بود. یک عنصر مسئولیت‌پذیر در نظام ولایی و سرباز واقعی آیت الله خامنه‌ای بود.

وی ادامه داد: شما مردم عزیز لامرد و مهر فرد بسیار فرهیخته‌ای را انتخاب کرده بودید و قابل درک است که امروز از دست دادن او برایتان سخت باشد. برای ما که همکارش در مجلس بودیم هم سخت است؛ اما قافله‌ای است که برای همه عالم وجود دارد و سنتی است که ساری و جاری است.

لاریجانی تاکید کرد: یکی از نگرانی شما این است که نمایندگان خودتان را از دست دادید و نماینده‌ای را برای آینده در مجلس داشته باشید. ما همه نمایندگان شما هستیم و به این امر افتخار می‌کنیم.

وی با بیان این که مجلس تکیه گاه مردم است و هرگونه خلل در مجلس باعث نگرانی مردم می‌شود اظهار داشت: در قانون اساسی برای هیچ جایگاهی به اندازه مجلس شورای اسلامی، اصل نداریم. از اصل 62 تا 99 کاملا اختصاص به قوه مقننه دارد به اضافه این که حداقل 15 اصل دیگر قانون اساسی به نحوی به قوه مقننه مربوط است.

نماینده مردم قم گفت: در کشور ما قوای سه گانه وجود دارد که همه محترم هستند از آن جهت که سرپرستی همه قوا با ولی امر مسلمین حضرت آیت الله خامنه‌ای است و این امر باعث عزت و شرف و سربلندی برای همه قواست.

لاریجانی با تاکید بر این که هیچ جایگاه دیگر در قانون اساسی به اندازه قوه مقننه به اصول مختلف اعتنا نداشته است اظهار داشت: مثلا براساس اصل 121 قوه مجریه تشکیل و رئیس جمهور انتخاب می شود، اما باید در پیشگاه نمایندگان مجلس سوگند بخورد که قانون اساسی را پاسداری می‌کند. یا در اصل 131 عنوان شده که اگر خدایی نکرده رئیس جمهور نباشد، شورایی متشکل از روسای قوای مقننه و قضائیه و معاون رئیس جمهور امور را به دست گیرند.

وی همچنین یادآور شد: رای اعتماد به وزرا مربوط به مجلس است؛ مصوبات هیات دولت به مجلس و رئیس مجلس داده شود؛ صلح دعاوی فقط از طریق مجلس انجام می شود؛ نظارت بر صداوسیما توسط اعضایی از مجلس صورت می‌گیرد و در شورای بازنگری قانون اساسی و شورای عالی امنیت ملی نمایندگانی از مجلس حضور دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در قانون اساسی این قدر توجه به مجلس و قوه مقننه شده است که یک عنصر او نظیر مرحوم حیاتی است که شما برای تجلیل از شخصیت او جمع شده‌اید، خاطرنشان کرد: در اصول مختلف قانون اساسی تاکید شده است در سخت ترین شرایط مجلس باید دایر باشد و هیچ کس نمی تواند مجلس را منحل کند و این قدرتی است که قانون اساسی به قوه مقننه داده است.

نماینده قم افزود: حدود و ثغور امور اگر بخواهد تغییر کند باید به تایید چهار پنجم نمایندگان مجلس برسد. اگر در شرایط ویژه و زمان جنگ نیاز به حکومت نظامی بود این کار فقط از طریق مجلس امکان پذیر است.

لاریجانی در ادامه به اصل 84 قانون اساسی اشاره کرد و گفت: هر نماینده‌ای طبق این اصل در برابر مردم مسئول است و حق دارد که در مورد مسائل داخلی و خارجی اظهارنظر کند. اصل 86 هم می‌گوید: نمایندگان وقتی در ایفای وظایف نظر خودشان را بیان می‌کنند هیچ کس حق ندارد نسبت به نظر آنها توقیف یا تعقیبی را انجام دهد.

لاریجانی این اصول را حاکی از آن دانست که ملت، مجلس را تکیه گاه خود قرار داده است تا کشور براساس قانون اداره شود.

وی ادامه داد: مردم در این چارچوب مجلس را ترسیم کرده‌اند و این خواسته‌ها را از نمایندگان ملت دارند به همین علت اگر نماینده‌ای در پیگیری امور مردم نیاز به استیضاح و سوال داشته باشد نباید کسی دلخور شود زیرا جزو وظایف اوست.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: اگر مسئولان اجرایی در بخشی از کار خود تعلل کنند نمایندگان موظفند این مساله را پیگیری کنند و اگر تساهل کنند یعنی از حقوق ملت گذشته اند و از قانون اساسی چنین برمی آید که یک مسئولیت بزرگ بر دوش تک تک نمایندگان است و ملت نمایندگان را تکیه گاه خود قرار داده اند تا از حقوق آنان دفاع کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به تاریخ گذشته ایران اشاره کرد و گفت: رهبران جمهوری اسلامی قانون اساسی را تدوین کرده اند و به رای ملت گذاشته اند و این که امام راحل فرمودند مجلس در راس امور است، یعنی اعتنای به مجلس اعتنای به رای ملت است.

وی گفت: اگر نیروهای توانمند و ملی اسلامی و افرادی که دل در گرو انقلاب و شهیدان داشته باشند در مجلس حضور داشته باشند ملت دیگر دغدغه ای نخواهد داشت زیرا این افراد در مجلس هستند که از حقوق آنان دفاع کنند.

لاریجانی با تاکید بر این که کسی نباید بگوید مجلس مطلق است زیرا مجلس یک رکن است تصریح کرد: آنچه یک حکومت نیک و درست را ترسیم می کند این است که قوای مختلف با رهبری باشند و ذیل نظر رهبری حقوق مردم را پیگیری کنند. هیچ قوه ای نباید نگاه تحقیرآمیز به قوه دیگر داشته باشد زیرا این قوا دستاورد انقلاب اسلامی هستند و انشاءالله جمهوری اسلامی هزارها سال پایدار می ماند و این قافله باید به نحوی سامان یابد تا هر روز محکمتر از روز قبل باشد.

وی با اشاره به حرکتهای کینه ورزانه دشمن بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: شما ملاحظه کردید که بعد از بیانیه تهران چه رفتار نسنجیده و نامعقولی از خود نشان دادند. آن پیش بینی که رهبر فرزانه انقلاب در سخنرانی مشهدخود کرده بودند کاملا درست بود ممکن است الفاظ متفاوتی به کار برده باشند اما کینه ورزی شان کاملا از الفاظ آنها دیده می شود.

وی گفت: ملت باید هوشیار باشند اگر ما امروز از قوه مقننه نمایندگان و قانون دفاع می کنیم به این خاطر است که در مقابل استعمار خارجی و دیکتاتوری مدرن بین المللی که آمریکایی ها بدنبال تحقق آن در دنیا هستند راهی به جز این نداریم که براساس قانون و شریعت به اراده ملی کشور استحکام ببخشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بر همین اساس اگر کسی قانون را مبنای عمل قرار می دهد یک عنصر ولایی است و اگر کسی تخطی کند یعنی در ولایتمداری سستی دارد. اگر کسی به دنبال عدالت است باید قانون مبنای عمل قرار دهد. بدون قانون نمی توان عدالت را در کشور محقق کرد.

وی با تاکید بر این که استحکام مجلس استحکام اراده ملی را به دنبال خواهد داشت عنوان کرد: این استحکام مجلس باعث خواهد شد که دست رد به سینه استعمارگران زده شود و قانون باعث تکامل و توسعه کشور خواهد شد.

لاریجانی با بیان این که بی اعتنایی به قانون بی اعتنایی به ملت است اظهار داشت: همه باید پایبند به قانون باشیم ضمن آن که رعایت قانون به معنای آن است که مسائل شرعی را رعایت کنیم زیرا در نظام جمهوری اسلامی قوانین با دین و شرع متصل است و تخلف از قانون تخلف از شرع است و این سنتی است که امام راحل و رهبر معظم انقلاب برای ملت و نظام متصور شده اند که در نهایت باعث رونق و آبادانی کشور خواهد شد.

لاریجانی افزود: اگر نمایندگان ملت براساس قانون اساسی همه را به رعایت قانون دعوت می کند به خاطر قسم و سوگندی است که خورده اند تا نگهبان اسلام و نظام و دستاوردهای انقلاب باشند.

نماینده مردم قم اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی چه در مسائل فتنه داخلی ، چه سنگ اندازی های خارجی محکم ایستادگی کرد تا نشان دهد که اراده ملت و استقرار نظام براساس آرمانهای انقلاب و امام است.

رئیس قوه مقننه در ادامه دو عنصر وحدت داخلی و تلاش مسئولان برای خدمت را نیاز ضروری کشور دانست و خاطرنشان کرد: امروز کشور ما به دلایل مختلف بیش از هر زمان دیگری به این دو عنصر مهم نیاز دارد. اگر دشمنان بین مقامات سیاسی کشور و آحاد ملت احساس رخنه کنند انگیزه پیدا می کنند که فشار را بر کشور بیشتر کنند. اینکه رهبر معظم مکررا تاکید می کند که وحدت خود را حفظ کنید یک موضوع استراتژیک است. وی ادامه داد: اگر دشمنان در مسائل هسته ای حرفهای تندی می زنند به این خاطر است که روی اراده شما دست بگذارند و در صفوف شما اختلاف بیندازند. همه مسئولین و آحاد ملت در این شرایط باید در چارچوب قانون و احترام به یکدیگر و همدلی کار کنند. رئیس قوه مقننه درخصوص تلاش مسئولان برای خدمت رسانی گفت: نیاز دوم در شرایط فعلی این است که  وقت همه مسئولان صرف خدمت به مردم شود. رسیدن به توسعه جز از طریق برنامه امکانپذیر نیست مگر در چارچوب یک برنامه و با افق روشن این مسیر طی شود قطعا ایران اسلامی گامهای اساسی را برخواهد داشت.

وی با تاکید بر این که مسئولین نباید به دنبال سایش باشند گفت: در نظام جمهوری اسلامی و نظامی که برمبنای ولایت فقیه شکل گرفته است بن بستی وجود ندارد لذا باید وقت را صرف کار و تلاش کرد و از مسائل خرد و حاشیه پرهیز کرد.

لاریجانی ادامه داد: اگر امروز به این دو نکته توجه جدی کنیم مسیرها برای ملت باز خواهد شد. خوشبختانه در مجلس برنامه پنجم هم مطرح است و تلاش بر این است که براساس سیاستهای کلی که رهبر مطرح کرده اند یک نگاه عادلانه به مناطق مختلف را ترسیم کنیم و مجلس بر آمایش سرزمینی که در آن نقاط مختلف کشور از امکانات عادلانه برخوردار شوند تاکید دارد.

وی تصریح کرد: اگر می خواهیم بیکاری از بین برود باید زمینه تولید و سرمایه گذاری را در کشور فراهم کنیم. البته دقت لازم در اصل 44 صورت نگرفته و باید این قانون به درستی اجرا شود تا فضای کار و تلاش و سرمایه گذاری در کشور فراهم شده و مشکلاتی نظیر بیکاری در کشور نداشته باشیم.

لاریجانی در ادامه بر توسعه مبتنی بر تفکر دینی تاکید کرد و اظهار داشت: این مساله همان چیزی است که رهبری سالهاست تاکید می کند که ما یک توسعه اسلامی ایرانی می خواهیم فراهم کنیم. نیروهای مومن و بسیجی و کسانی که قبلا امتحان خود را پس داده اند پشتیبان ملت هستند و می توانند توسعه را با سرعت بیشتری پیش ببرند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet