خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/04/22 10:39:00
سرویس سیاسی

سی و ششمین جلسه پارلمانی کشورهای آفریقایی فرانسه‌زبان

**مجلس نمایندگان پارلمان‌های آفریقایی کشورهای فرانسه ‌زبان(APF) در شهر داکار پایتخت سنگال تشکیل شد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از سایت اینترنتی پی‌.پل.‌دیلی، نمایندگان پارلمان‌های آفریقایی کشورهای فرانسه‌زبان، در این جلسه بر پیشرفت‌های کشورهای آفریقایی در حوزه دمکراتیزه کردن کشورهای وقع در حوزه آفریقا تأکید کردند.

نمایندگان پارلمان‌های کشورهای آفریقایی فرانسه زبان در این جلسه متفق‌القول اعلام کردند پنجاه سال پس از استقلال کشورهای آفریقایی، آنها گام‌های مهم دمکراتیک را در کشورهای این قاره برداشته‌اند.

سی و ششمین جلسه پارلمانی کشورهای آفریقایی فرانسه‌زبان در حالی برگزار شد که اعضای حاضر برگزاری انتخابات آزاد، منظم در کشورهای آفریقایی را دلیلی بر صحت این امر عنوان کردند.

بر اساس این گزارش، "کریستین کابوره" رییس مجلس ملی بورکینافاسو و نایب رییس اول مجلس نمایندگان کشورهای آفریقایی فرانسه‌زبان در این زمینه می‌گوید: پنجاه سال پس ازاستقلال آفریقا، دمکراسی در قاره آفریقا برقرار شده و شاهد براین امر برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، قانون‌گذاری و محلی است که به زندگی شهروندان نظم دمکراتیک داده است.

"ژاک لوژانر" دبیرکل پارلمان کشورهای فرانسه‌زبان آفریقایی نیز در این جلسه افزود: تکثر احزاب در کشورهای آفریقایی، سازمان‌های مدنی و حضور پررنگ رسانه‌ها قاره آفریقا روند دمکراتیزه کردن این قاره را سرعت بخشیده است، به گونه‌ای که تک‌حزبی و تک‌صدایی در کشورهای آفریقایی در ابتدای استقلال آفریقا از میان برداشته شد و با گسترش رقابت میان احزاب سیاسی و سازمان‌های مدنی، فضای سیاسی این کشورها هر چه بیشتر به سوی دمکراسی گام برمی‌دارد.

لوژانر با اشاره به تلاش کشورهایی همچون کنگو و راه یافتن آن به(APF)  پس از دیکتاتوری موبوتو و همچنین جنگ‌های قومی در این کشور و نیز برگزاری انتخابات در موریتانی سعی و اهتمام این کشورها در الحاق به ساختار پارلمان کشورهای فرانسه‌زبان آفریقایی را مورد تحسین قرار داد.

"آمادو اندیای" یکی از نمایندگان پارلمان سنگال نیز در این جلسه افزود: همه روسای جمهور کشورهای آفریقایی با انتخابات آزاد روی کار آمده‌اند.

او افزود: هر چند در این انتخابات بحث و سخن‌های فراوانی در میان بوده است اما مسئله مهم آن است که کاربرد خشونت به نسبت سابق به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

"کابامبا" سناتور اهل کنگو نیز در این جلسه تصریح کرد: پس از یک دوره طولانی ناآرامی و جنگ مسلحانه دمکراسی پارلمانی در کنگو در حال استقرار است. به عنوان مثال سنای این کشور که از مدت زمان طولانی تعطیل شده بود، با مذاکرات صورت گرفته مجددا فعالیت خود را آغاز کرد.

وی افزود: ما در سال 2006 انتخابات آزاد و دمکراتیک را برگزار کردیم که در نهایت راه را برای پیوستن‌مان به (APF) هموار کرد.

گفتنی است پارلمان نمایندگان کشورهای آفریقایی فرانسه‌زبان بیش از 77 نماینده پارلمان از کشورهای آفریقایی را با هدف برقراری دمکراسی و دفاع از حقوق دولت قانونی به دور هم جمع می‌کند.

اعضای حاضر در پارلمان نسبت به روند غیردمکراتیک در برخی از کشورهای آفریقایی ابراز تأسف کرده و اعلام کردند که در بعضی از کشورهای این قاره انتخابات با چالش‌هایی از جمله عدم مدیریت صحیح و جنگ‌های قومی همراه بوده است.

بر همین اساس کشورهایی همچون گینه، ماداگاسکار و نیجر از الحاق به پارلمان نمایندگان کشورهای آفریقایی فرانسه‌زبان محروم و این نهاد مجلس ساحل عاج را به دلیل عدم تجدید انتخابات به رسمیت نشناخت.

"لوژانر" در این جلسه اعلام کرد: نیجر به دلیل اشتباهات رییس‌جمهور این کشور(مامادو تانژا) و شرایط نامساعد برگزاری انتخابات از الحاق به مجلس نمایندگان کشورهای آفریقایی فرانسه‌زبان محروم می‌شود چرا که روند دمکراسی مدت‌هاست در این کشور متوقف شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet