هدر موبایل
1389/04/22 10:53:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
اسلامی‌پناه:

باید با وضع قوانین و پایبندی به آن‌ها مصرف را به سمت تعادل سوق داد

**عضو فراکسیون خط امام (ره) مجلس، با تاکید بر این‌که باید با وضع قوانین و پایبندی به آن‌ها مصرف را به سمت تعادل سوق داد،‌ گفت: باید الگویی برای مصرف در همه‌ی حوزه‌ها به خصوص انرژی تعریف کرد.

علی اسلامی‌پناه در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف از سوی مقام معظم رهبری اظهار کرد:‌ اصلاح الگوی مصرف امری چند روزه و حتی یک ساله نیست، بلکه موضوعی است که بایستی با قانون‌گذاری و پایبندی به آن مصرف را به سمت تعادل سوق داد.

وی ادامه داد: نهادینه شدن مصرف در همه‌ی حوزه‌ها به خصوص انرژی و متعادل شدن آن مستلزم دو امر تقنین و اجراست که مجلس باید در امر تقنین به وضع قوانینی در این رابطه بپردازد.

اسلامی‌پناه خاطر نشان کرد:‌ متاسفانه به دلیل نبود برنامه‌ریزی قوی کشور به سمت روزمرگی سوق پیدا کرده و هر فردی بر اساس سلیقه‌اش دستور اجرای امری را می‌دهد که آثار سوءاش در آینده مشخص می شود و در آن زمان هیچ فردی نیز مسئولیت آن کار را به عهده نمی‌گیرد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در خانه ملت مصرف را در کشور افسارگسیخته دانست و گفت:‌ مصرف در کشور متعادل نیست، فرهنگ مصرف نیز تغییر پیدا کرده و به تبع آن برگرداندن فرهنگ مصرف صحیح و متعادل در کشور کاری مشکل به شمار می‌آید که مجلس در این رابطه باید با قانونگذاری کار را آغاز کند.

اسلامی‌پناه پایین بودن قیمت سوخت و برخی از کالاها را دلیل مصرف بی‌رویه عنوان و اظهار کرد: باید همه‌ی نهادها و ارگان‌ها عزم خود را جزم کرده تا مصرف را در کشور به حالت تعادل برسانند و یا حداقل میزان مصرف به اند ازه کشورهای همسایه و منطقه شود.

وی با تاکید بر مشخص کردن ضابطه و شاخصی برای مصرف گفت: به طور مثال می‌توان با مشخص کردن سرانه مصرف آب و یا برق برای هر فرد،‌ در صورت استفاده بیشتر از این میزان مبلغی بیشتر و حتی به صورت تصاعدی اخذ کرد تا بدین ترتیب الگویی واحد برای مصرف تعیین شود مطمئنا با این رویه مردم نیز آن الگوی واحد را پیش خواهند گرفت.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان این‌که دولت برای پیشگام شدن در اصلاح الگوی مصرف بایستی با ضابطه مصرف نماید، افزود: دولت در مواردی همچون مصرف بنزین عنوان می‌کند که همچون مردم عادی برای هر لیتر بنزین 400 تومان یعنی همان میز ان بنزین آزاد هزینه می‌کند و با این کار به نوعی مصرف را کاهش می‌دهد این در حالی است که افزایش قیمت برای مصرف بنزین به منزله‌ی کاهش مصرف نیست؛ چرا که دولت این میزان پول را از خزانه پرداخت می‌نماید و هیچ کاهش مصرفی رخ نمی‌دهد.

اسلامی‌پناه ادامه داد: در همین رابطه بایستی تعادلی بین دارایی‌ها سازمان‌های دولتی و حاصل و نتیجه و یا همان راندمان کاری آن‌ها ایجاد شود. دولت باید برای مصرف هر فرد سرانه‌ای را مشخص کرده و متناسب با آن با تعیین ضابطه‌هایی مشخص در جهت اصلاح الگوی مصرف تلاش‌ نماید.

وی در پایان گفت: دولت بایستی علاوه بر تعیین ضابطه‌هایی برای مصرف طبق قانون برنامه و شاخص‌های تعیین شده پیش رود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet