روز مجلس
1389/04/22 11:58:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
غفوری‌فرد:

بخش‌هایی از سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف در برنامه پنجم دیده شده‌است

**حسن غفوری‌فرد با بیان این‌که بخش‌هایی از سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در مورد اصلاح الگوی مصرف در برنامه پنجم دیده شده است، گفت: اکنون پس از ابلاغ این سیاست‌ها، باید دوری از تجمل گرایی و تشویق روح ساده زیستی به عنوان یکی از واجبات انقلاب مدنظر قرار گرفته شود.

نماینده مردم تهران در خانه ملت در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: از آن جا که مقام معظم رهبری سال گذشته را سال اصلاح الگوی مصرف معرفی کردند و متاسفانه اقدام موثری در این راستا رخ نداد، این بار به صورت صریح‌تر، روشن‌تر و کاملا شفاف، سیاست‌هایی را در مورد اصلاح الگوی مصرف ابلاغ نمودند.

وی ادامه داد: در یکی از بندهای این سیاست‌ها بر افزایش بازدهی نیروگاه‌ها، متنوع سازی منابع تولید برق، افزایش سهم انرژی‌های تجدیدپذیر و نوین و هم‌چنین بهبود روش‌های انتقال حامل‌های انرژی از جمله حداکثرسازی انتقال فرآورده‌های نفتی از طریق خط لوله و راه آهن تاکید شده است که این دو بخش به صورت مشخص در کمیسیون انرژی و در هنگام بررسی برنامه پنجم مورد بررسی و توجه قرار گرفت.

عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: تدوین برنامه ملی بهره‌وری انرژی، اعمال سیاست‌های تشویقی نظیر حمایت مالی و فراهم کردن تسهیلات بانکی برای اجرای طرح‌های بهینه سازی مصرف و عرضه انرژی و شکل‌گیری نهادهای مردمی و خصوصی برای ارتقای کارآیی انرژی نیز بخش دیگری از سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف است که تا حدی در برنامه پنجم و هم‌چنین در قانون هدفمندکردن یارانه‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

غفوری‌فرد در ادامه توضیح داد: به طور مثال در قانون هدفمندکردن یارانه‌ها آمده است که باید هر سال حداقل یک درصد به بازده نیروگاه‌های کشور افزوده شود، به طوری که تا پنج سال از اجرای این قانون، بازده نیروگاه‌های برق به 45 درصد برسد و تلفات شبکه‌های انتقال و توزیع تا انتهای برنامه پنجم به 14 درصد کاهش یابد؛ بنابراین می‌توان گفت بخشی از سیاست‌های کلی در مورد اصلاح الگوی مصرف در برنامه پنجم و قانون هدفمندکردن یارانه‌ها مدنظر قرار گرفته است.

وی با اشاره به بخش‌های دیگری از این سیاست‌ها گفت: بند 9 سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف به موضوع نان و ارتقای بهبود شرایط و کیفیت فرآیندهای تولید و تبدیل گندم به نان تاکید دارد که این مورد نیز به نوعی در قالب کمک دولت به تولید نان صنعتی در برنامه پنجم گنجانده شده است. با این وجود هنوز کار زیادی انجام نشده و امیدواریم همه بندهای این سیاست‌ها در برنامه پنجم گنجانده شود و دولت نیز آن‌ها را اجرا نماید.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با اشاره به بندهای یک و دو این سیاست‌ها مبنی بر اصلاح فرهنگ مصرف فردی و اجتماعی و سازمانی، ترویج فرهنگ صرفه‌جویی و قناعت و مقابله با اسراف و تبذیر و تجمل گرایی و مصرف کالای خارجی با استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی، آموزشی، هنری و رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی و هم‌چنین آموزش همگانی الگوی مصرف مطلوب گفت: از ابتدای انقلاب، امام(ره) نیز بر این موضوعات و به عبارتی ساده زیستی تاکید داشتند.

غفوری‌فرد اولین آفت زندگی انقلابی را عادت کردن به تجمل گرایی و دوری از ساده زیستی دانست و افزود: بنده در دور دوم دولت آقای هاشمی نیز چنین موضوعی را هشدار و گوشزد کردم که با وجود اتمام جنگ، هنوز مشکلات فراوانی وجود دارد که بایستی دولتمردان و همه افراد درون نظام با پیش گرفتن زندگی ساده این موضوع را به همه افراد جامعه انتقال دهند.

وی با تاکید بر این‌که زندگی ساده و دوری از تجمل‌گرایی نیاز فعلی کشور است، اظهار کرد: با توجه به مشکلات کنونی بایستی مسئولان از زندگی ساده برخوردار باشند تا دیگران نیز از آنها الگوبرداری نمایند، البته خوشبختانه دولت کنونی از روز اول با سردادن شعار ساده زیستی و عمل به آن به خصوص از ناحیه شخص رییس جمهور نشان داد که به زندگی ساده اعتقاد دارد، منتهی این موضوع باید از مسئله فردی خارج شده و در سطح همه دولتمردان رعایت گردد. مطمئنا هنگامی که مدیران ارشد دولت زندگی ساده را دنبال کنند مردم نیز ساده زیستی را انتخاب می‌کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که ساده زیستی، بالا بردن بهره‌وری و اصلاح الگوی مصرف پروسه‌ای طولانی است، گفت: همان طور که علت اضمحلال بسیاری از تمدن‌های بزرگ روی آوردن به تجمل گرایی است، آفت زندگی انقلابی و اسلامی نیز به شمار می‌آید بنابراین باید تشویق روح ساده زیستی و دوری از تجمل گرایی به عنوان یکی از واجبات انقلاب و نیازهای اصلی آن دنبال شود.

وی در ادامه یادآور شد: یکی از اهداف دشمن در اعمال تحریم‌ها، شکستن روحیه مقاومت مردم است. به گونه‌ای که تصور می‌کنند اگر زندگی مادی مردم سخت شود، از انقلاب دست می‌کشند؛ برای پاسخ مناسب به آنها داوطلبانه زندگی ساده و راحت را انتخاب می‌کنیم و در سال همت و کار مضاعف، با کار مضاعف کمبودهای ایجاد شده در اثر تحریم‌ها را جبران کرده و خودکفا می‌شویم. مطمئنا این رویه پاسخی به تحریم‌های دشمن است.

غفوری‌فرد در پایان گفت: تحریم‌ها اثری مثبت برای کشور ما دارد چرا که ما را به تشویق برای انجام کار بیشتر و روی آوردن به زندگی ساده و دوری از تجمل سوق می‌دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet