شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1386/12/14 17:38:00
سرویس سیاسی
رییس مجلس در جمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت:

قطعنامه سوم علیه جمهوری اسلامی ایران غیرمنطقی و غیرحقوقی است

رئیس مجلس ضمن محکوم کردن قطعنامه سوم علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: این قطعنامه غیرمنطقی و غیرحقوقی است و در حالی صادر شده است که آژانس صراحتا برشفاف بودن و صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران تاکید کرده است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، غلامعلی حداد عادل امروز سه شنبه درجمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت  با اشاره به جنایات صهیونیست ها در غزه و فلسطین گفت: شورای امنیت حتی با یک بیانیه لفظی این جنایات را محکوم نمی کند ولی غنی سازی 5/3 درصدی ایران را خطری برای صلح جهانی می داند، در حالی که هر روز شاهد کشته شدن ده ها نفر در فلسطین هستیم و باید به این سوال پاسخ داد با این وجود چرا کسی نگران صلح جهانی نیست و در واقع شورای امنیت آنقدر توانایی ندارد که این جنایات را محکوم کند و این نشان می دهد سازمان های بین المللی اسیر دست قدرت های بزرگ هستند و تکیه به این سازمان ها ما را به جایی نخواهد رساند.

وی افزود: ما باید راهی که از انقلاب شروع کرده ایم طی کنیم و آن توکل به خداست.

حدادعادل تصریح کرد: دولت ها و ملت ها باید به آنچه در غزه می گذرد اعتراض کنند ولی متاسفانه شاهدیم که بسیاری از دولت ها گویی در آناپولیس به آمریکا قول سکوت داده اند.

وی ادامه داد: بنده در نامه ای به روسای مجالس جهان خواستار اعتراض به این فجایع شده ام.

نماینده تهران ادامه داد: وحشت قدرت های بزرگ از یک حکومت نیست بلکه از حکومت وابسته به ملت است و درک ملت بزرگترین سرمایه ماست.

حدادعادل در ادامه با اشاره به نزدیک بودن انتخابات مجلس هشتم گفت: انتخابات یکی از صحنه های حساس است، آمریکایی ها برای محکوم کردن همواره به دنبال بهانه هستند و همیشه مایلند مردم در انتخابات حضور نداشته باشند تا از بهانه نبودن دموکراسی در ایران سود ببرند که خوشبختانه حضور مردم این بهانه را از آنها گرفته است.

وی حضور در پای صندوق رای را وظیفه ای انقلابی خواند و گفت: روز انتخابات روز مهمی است چرا که مردم قدرت قانونگذاری را به نمایندگان خود تفویض می کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: آسیب شناسی مجلس، ما را باید متوجه آسیب شناسی انتخابات کند.

وی افزود: لیله القدر مجلس انتخابات مجلس است و باید در همین مرحله انتخابات دقت کنیم تا مجلس، صحیح تشکیل شود.

نماینده تهران در ادامه افزود: در مجلس هفتم روحیه حاکم، رفع مشکلات معیشتی مردم بود و شما می توانید با بررسی طرح ها و لوایح ببینید دغدغه عمده مجلس هفتم، دغدغه مشکلات مردم بوده است. به عنوان مثال اولین مصوبه مجلس هفتم، نظام هماهنگ پرداخت بود که هدف آن بهبود معیشت کارمندان است.

وی سهمیه بندی بنزین را نیز از دیگر اقدامات مهم مجلس هفتم برشمرد و گفت: معتقدم این موضوع خدمتی بزرگ به کشور بود و هر چند ترافیک بهبود نیافت ولی آمار نشان می دهد مصرف روزانه 85 میلیون لیتر بنزین به رقمی معادل 60 تا 65 میلیون لیتر رسیده است.

وی پس از این توضیحات به سوالات مختلف دانشجویان پاسخ داد.

حدادعادل در پاسخ به سوالی در خصوص لایحه بودجه و ایجاد و تغییرات در آن، از سوی مجلس گفت: در قانون آمده است که وظیفه تهیه لایحه بودجه برعهده دولت است، ولی تصویب آن طبق قانون صورت می گیرد. اما برای بودجه یک کار مشترک با دولت انجام دادیم. اگر کسی تصور کند که مجلس تنها باید مهر تایید بر بودجه بزند، تفکر غلطی است و تاکنون نیز سابقه نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: تغییر در پیشنهاد دولت از اختیارات مجلس است و آنچه به تصویب مجلس برسد طبق قانون اساسی برای دولت لازم الاجراست.

رئیس مجلس تغییر در ارقام بودجه توسط مجلس را در حدود سه درصد خواند و گفت: مجلس بنای کارشکنی در کار دولت ندارد.

وی در پاسخ به سوالی دیگر در خصوص تثبیت قیمت ها گفت: مجلس تصویب کرده بود تا 9 قلم از اجناس برای یکسال افزایش نیابد، ولی همانطور که گفتیم این طرح عملی نبود و برای آن بود که مردمی که در فشار هستند از این فشارها رهایی یابند که البته حاشیه های بسیار زیادی نیز داشت.

رئیس مجلس در مورد تلاش مجلس هفتم برای مهار تورم گفت: باید قبول کنیم افزایش قیمت جهانی نفت لزوما به معنای بهبود وضعیت رفاهی مردم نیست. مجلس همواره تلاش کرده تا با بررسی دقیق ارقام بودجه، تورم را مهار نماید.

وی تاکید کرد: گرانی، تنها مساله دولت و مجلس نیست و همه چیز را نباید از مجلس انتظار داشت، ولی مجلس بطور کلی در بودجه تلاش می کند تا تورم را مهار کند و اگر به این نتیجه برسد که گرانی مورد خاصی متوجه وزارتخانه ای است، ما به وظیفه قانونی خود عمل می کنیم.

حدادعادل در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه آیا مجلس هفتم در راس امور بوده است و آیا مجلس سرسپرده دولت نبوده است، گفت: ما سرسپردگی مجلس به دولت را توهین می دانیم. در تعاملات سیاسی، مجلس هرگونه رفتار کند احزاب مخالف سعی در بد جلوه دادن تلاش ها دارند و سعی می کنند با فشارهای مختلف دولت و مجلس را روبروی هم قرار دهند.

وی در ادامه با اشاره به عدم کسب رای اعتماد چهار وزیر پیشنهادی دولت اظهار داشت: ما همواره سعی کرده ایم به دولت کمک کنیم و باید بگویم بنای ما ستیزه با دولت نیست و سعی در حرکت کردن در مسیر اجرای وظایف خود داریم.

غلامعلی حدادعادل در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه چطور انتظار دارید مردم در صحنه حضور داشته باشند در حالی که کاندیداهای مورد نظر اکثریت حضور ندارند؟ گفت: از حدود هشت هزار نفر بیش از پنج هزارنفر تایید صلاحیت شده اند و اگر ما دلیل رد صلاحیت نماینده ای را می دانستیم که بر اساس معیار درستی نبوده از هیچ تلاشی برای کمک مضایقه نکرده ایم و شما مطمئن باشید انتخابات رقابتی خواهد بود.

وی مجددا در خصوص تورم گفت: من تورم را انکار نمی کنم و همواره باید تلاش کرد تا منبع اصلی تورم کنترل شود.

یکی از دانشجویان در ادامه جلسه پرسید: آیا لیست های مختلف اصولگرایان نشان دهنده اختلاف میان اصولگرایان نیست؟ که رئیس مجلس در پاسخ گفت: اصولگرایان از 11 ماه پیش سازوکار 6+5 را برای جبهه مشترک اصولگرایان بوجود آوردند و ما تلاش می کنیم تا جایی که ممکن است تفرقه ایجاد نشود.

وی تصریح کرد: مانند این موضوع در اردوگاه مقابل ما نیز ممکن است وجود داشته باشد.

رئیس مجلس در خصوص قرائت نامه رئیس جمهور در صحن علنی گفت: قرائت این نامه در صحن علنی به جهت اینکه محرمانه نبوده کار درستی بوده است. ما باید فضای کشور را از تنش دور نگه داریم و اگر این نامه محرمانه به دست ما می رسید، ما نیز پاسخ آن را محرمانه می دادیم.

وی محتوای این نامه را اینگونه توصیف کرد که دولت در نامه ای در خصوص مبلغ اختصاص یافته برای گازرسانی مناطق محروم اعلام کرده بود که با آن رقم مخالف است که بنده پس از کسب جواب از مقام معظم رهبری هر دو نامه را در صحن مجلس مطرح نمودم.

حدادعادل همچنین عقد قرارداد با شرکت ایرانسل و عدم عقد قرارداد با شرکت ترکسل را گامی در احقاق حق مردم خواند و گفت: در قرارداد ترکسل مجلس شاهد ضرر مردم بود و به همین جهت جلوی آن را گرفت.

در ادامه این نشست یکی دیگر از دانشجویان با اشاره به اصل 115 قانون اساسی در خصوص تدریس زبان های دیگر در کنار زبان فارسی، خواستار پاسخ رئیس مجلس پیرامون عدم اجرایی شدن این اصل شد که رئیس مجلس نیز در پاسخ گفت: هر ترک، کرد و یا عرب زبانی که در ایران متولد شود قبل از زبان فارسی زبان مادری خود را یاد می گیرد.

وی تاکید کرد: زبان فارسی وحدت ملی را تامین می کند و زبان دیگر در کنار آن قانون اساسی را اجرا می کند و من از آموزش زبان ترکی در دانشگاه دفاع می کنم.

وی همچنین در خصوص ارزیابی و نظارت بر سفرهای استانی دولت گفت: ما سفرهای استانی را مفید می دانیم چرا که مشکلات از نزدیک لمس می شود، اما تا حدودی نگران آن هستیم که مطالبات مردم بیش از حد کشش دولت باشد.

آخرین سوال این نشست در خصوص تحقیق و تفحص های مجلس بود که رئیس مجلس به این سوال اینگونه پاسخ داد که تحقیق و تفحص از قوه قضاییه آماده قرائت است و بعد از تعطیلات نوروز قرائت می شود و تحقیق و تفحص از خودروسازی نیز خوانده شده است.

وی افزود: امیدواریم تحقیق و تفحص از دانشگاه تا قبل از اتمام عمر مجلس هفتم قرائت شود.

حدادعادل تاکید کرد: در مجلس، در دفاع از حقوق مردم اصراری نبوده که هیچ تحقیق و تفحصی خوانده نشود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet