خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/04/30 09:22:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سروری:

مذاکره برای تحمیل خواسته‌های غربی‌ها را بر نمی‌تابیم

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به درخواست غربی‌ها برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران گفت: مذاکره‌ای می‌تواند منشأ اثر باشد که برای وصول به اهداف خاص باشد؛ بنابراین مذاکره‌ای را که برای تحمیل خواسته‌های غربی‌ها باشد، بر نمی‌تابیم.

پرویز سروری در گفتگو با فارس مذاکره باید در یک چارچوب زمانی مشخص باشد و البته باید توجه کرد که مذاکره در موضوع هسته‌ای، بعد از ابهام‌زدایی‌ انجام شده معنی ندارد.

وی افزود:با اشاره به درخواست کشورهای غربی برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران در موضوع هسته‌ای اظهارداشت: همانطور که بارها گفته‌ایم تنها مذاکره‌ای می‌تواند منشأ اثر باشد که برای وصول به اهداف خاص و به دور از اتلاف وقت و تحمیل خواسته‌های غربی‌ها باشد؛ بنابراین مذاکره‌ای که در جهت منافع زورمدارانه و تحمیل خواسته‌های غربی‌ها باشد مذاکره نیست و آن را بر نمی‌تابیم.

سروری با اشاره به صدور قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: از ابتدا این تحلیل وجود داشت که غربی‌ها تلاش می‌کنند تا با برخی اقدامات سختگیرانه خواسته‌های غیرقانونی خود را بر ما تحمیل کنند؛ اما مشخص بود که این روند ادامه پیدا نخواهد کرد.

وی درباره رأی مثبت روسیه به این قطعنامه گفت: از ابتدا معتقد بودیم که روسیه منافع دراز‌مدت خود را در قالب یک بررسی غلط و با برخی امتیازهای ظاهری و غیرقابل مقایسه با منافع درازمدت خود، معاوضه می‌کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: مواضع جدید روس‌ها که به نوعی تلطیف شده است، بازگشت به منافع اصولی است که با جمهوری اسلامی ایران داشته‌اند و این حرکت می‌تواند منافع کشور روسیه را در چارچوب منافع مشترک دو کشور تعریف کند.

سروری تأکید کرد: 1+5، اتحادیه اروپا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و به‌طور کلی تمام کسانی که به نوعی با پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران مرتبط هستند، باید نسبت به روند پرونده هسته‌ای ما و بی‌تأثیری موضع تهدید و تحریم در رابطه با تعدیل مواضع ایران، اشراف پیدا کرده باشند.

وی ادامه داد: مواضع ایران منطبق با چارچوب‌ NPT است و هیچگونه زیاده‌خواهی در آن وجود ندارد؛ به‌همین دلیل معتقدیم که اگر غربی‌ها مواضع خود را بر محور مطالبات بر حق جمهوری اسلامی ایران طبق NPT قرار دهند، اختلافات و تقابل‌ها به تعامل تبدیل می‌شود.

 

* لابی صهیونیست فرصت بیانیه تهران را برای غربی‌ها به تهدید تبدیل کرد

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به بیانیه سه جانبه تهران اظهار داشت: فرصتی که با انعطاف جمهوری اسلامی ایران در بیانیه تهران به‌وجود آمد، به‌جای آنکه با واکنش مثبت آژانس و اروپا مواجه شود، توسط لابی صهیونیست تبدیل به یک تهدید برای کشورهای غربی شد.

سروری افزود: این فرصت طلایی که می‌توانست تعاملات میان ایران و آژانس و اروپا را رو به افزایش ببرد، به خاطر فرصت‌سوزی غربی‌ها از دست رفت؛ ولی امیدواریم که با تغییر رویکرد در مواضع آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها زمینه برای مذاکرات عادلانه فراهم شود.

وی ادامه داد: در صورتی که آنها مواضع مبتنی بر تأمین حقوق مسلم جمهوری اسلامی را اتخاذ کنند، زمینه برای مذاکرات و رفع ابهام و نهایتاً بازی برد_برد میان دو طرف فراهم می‌شود؛ در غیر این صورت قطعاً جمهوری اسلامی ایران همانطور که در طی سال‌های گذشته نشان داده است، دیگر نسبت به اقدامات زورمدارانه کوتاه نخواهد آمد.

سروری خاطرنشان کرد: اقدامات زورمدارانه مبتنی بر تهدید و تحریم هم برای منطقه و هم برای جامعه بین‌المللی ضایعات و خساراتی را به‌دنبال خواهد داشت اما امیدواریم روند اخیر اروپایی‌ها و روس‌ها که به تعدیل مواضع قبلی آنها منجر می‌شود، ادامه پیدا کند و ادامه آن نیز می‌تواند مواضع دو طرف را تعدیل کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet