هدر موبایل
1389/04/30 09:28:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون فرهنگی:

تمرکززدایی ازتهران به مطالعه جامع نیازدارد

**نماینده مردم نیشابور در مجلس با اشاره به موضوع انتقال بعضی از معاونت‌های سازمان میراث فرهنگی به خارج از تهران گفت: به جای آن‌که مثلا معاونت صنایع‌دستی میراث فرهنگی به اصفهان انتقال یابد، بهتر است برنامه‌های مهم سازمان میراث فرهنگی در اصفهان برگزار شود.

حجت‌الاسلام سیدعلی حسینی در ارزیابی از سیاست انتقال برخی سازمان‌ها به خارج از تهران و در همین راستا احتمال انتقال برخی معاونت‌های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به استان‌های دیگر به خبرگزاری ایسنا، گفت: موضوع تمرکز‌زدایی از تهران در ابعاد مختلف قابل بررسی است. یکی از نظر اصل موضوعیت پایتخت و انتقال آن و مساله دیگر، انتقال وزارتخانه‌ها به شهرهای نزدیک و یا انتقال بخش‌هایی از سازمان‌ها یا وزارتخانه‌ها و هم‌چنین انتقال شرکت‌های وابسته به دولت به جای وزارتخانه‌ها و معاونت و سازمان‌هاست‌.

وی افزود: در این چهار بخش مسائل در حال بررسی است، مساله‌ای که در این میان بسیار مهم بوده و اگر به آن توجه شود دیگر نیازی به نقل مکان سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و شرکت‌ها از پایتخت نیست، نگاه تمرکز‌زدایی برنامه‌ها و اعتبارات در کشور است.

این نماینده مجلس، خاطرنشان کرد: لذا به جهت این هزینه‌کرد‌ها و صرف اعتبارات کلان و اجرای همه برنامه‌های ملی در تهران، این دیدگاه به وجود آمده که سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها یا کل پایتخت یا بخشی از معاونت‌ها را به استان‌ها انتقال دهیم، در حالی که اگر نگاه هزینه‌ها و صرف اعتبارات و اجرای برنامه‌ها یک نگاه همه‌جانبه و تمرکز‌زدا از پایتخت باشد، اصلا نیازی به نقل مکان دستگاهی به سایر استان‌ها نخواهد بود.

حسینی تصریح کرد: دقیقا همین مشکل را در بخش دیگری از کشور هم داریم و آن این است که چون اعتبارات را در مرکز و بعد از آن در مرکز استان‌ها و شهرستان‌های بزرگ خرج می‌کنیم به شهرهای کوچک و روستاها منابع اعتباری اختصاص نمی‌دهیم. این نگاه کاذب به کار و این نگاه نسنجیده به بحث توسعه متوازن باعث شده این توقع ایجاد شود که هر نقطه جغرافیایی از نظر سیاسی باید ترقی و ارتقا پیدا کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان این‌که همین مساله را در حال حاضر در مرکز کشور و پایتخت و استان‌ها شاهدیم، گفت: چون نگاهمان بر توسعه‌ی متوازن و عدالت‌محورانه نبوده و اعتبارات در یک جا دپو و برنامه‌ها در یک جا اجرا شده و مدیران ما در سطح کلان این نگاه را نداشته‌اند که بسیاری از برنامه‌های ملی را می‌توان در استان‌ها پیاده کرد، با این مسائل روبه‌رو شده‌ایم.

وی با انتقاد از انتقال برخی معاونت‌های یک سازمان به استان‌های دیگر به دلیل ارتباط معاونت‌ها با یکدیگر گفت: یک نگاه جامع در این راستا نیاز است. باید اولا یک مطالعه و پژوهش جامع صورت گیرد تا بفهمیم کدام مدل را باید پیگیری کنیم. واقعا مدل انتقال شرکت‌های خصوصی و وابسته به دولت به سایر استان‌ها اولویت دارد یا انتقال سازمان‌های اداری و معاونت‌های وزارتخانه‌ها یا حتی خود وزارتخانه‌ها و یا حتی انتقال پایتخت؟ بر روی همه این مسائل باید یک مطالعه‌ جامع صورت گیرد.

نماینده نیشابور گفت: وقتی قرار است یک کار مهمی انجام گیرد باید آمایش سرزمینی شود و بعد مسائل دیگر آن مکان در نظر گرفته شود، تا ببینیم آن مکان کشش لازم را دارد و تا چه حد باید پیش‌رفت و اگر قرار باشد همین اتفاقی که در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رخ داده، در وزارت دیگر اتفاق بیفتد، شاهد یک پراکندگی خواهیم شد.

وی در پایان ضمن موافقت با تمرکز‌زدایی از پایتخت گفت: اولین قدم اجرای برنامه‌های ملی در مراکز استان‌های ذی‌صلاح و سپردن برنامه‌ها و سپردن اجرا و تصدی‌گری‌ها به بخش غیردولتی مهم است، وقتی معاونتی به استان‌ دیگری منتقل شود ولی نتواند با معاونت پشتیبانی یا رییس اصلی سازمان خود هماهنگی کند، با مشکل مواجه می‌شود، لذا در این راستا باید همه وزارتخانه‌ها را با هم دید و برای انتقال یک سازمان یا وزارتخانه باید مصوبه‌ی هیات وزیران را داشته باشد و در تغییر پایتخت یا انتقال برخی سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها حتما نیاز به مشاوره و رای مجلس هم است و نباید در مورد مسائل مهم کشور به راحتی تصمیم بگیریم و فردا با مشکل مواجه شویم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet