خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/04/30 10:11:00
سرویس صحن
با رای نمایندگان مجلس

ماده 100 قانون شهرداری اصلاح شد

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی تبصره‌های ماده ۱۰۰ قانون شهرداری را را اصلاح کردند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در جلسه علنی روز چهارشنبه 30 تیر ماه، نمایندگان مجلس لایحه اصلاح ماده 100 قانون شهرداری مصوب 1344 به تصویب رساندند.

نمایندگان لایحه اصلاح ماده 100 قانون شهرداری را با 107 رای موافق، 29 رای مخالف و 12 رای ممتنع تصویب کردند.

به موجب این اصلاحیه در تبصره یک ماده 100 قانون شهرداری پس از عبارت وزیر کشور، "نماینده سازمان مسکن و شهرسازی استان" نیز اضافه شد. همچنین عبارت "جلسات با حضور کلیه اعضا رسمیت یافته و تصمیمات اتخاذ شده با سه رای موافق قابل اجراست" به انتهای این تبصره اضافه شد.

بر این اساس تبصره یک ماده 100 قانون شهرداری به این صورت اصلاح شد:

 

تبصره 1- در موارد مذکور فوق که از لحاظ شهرسازی یا فنی یا بهداشتی ، قلع تاسیسات و بناهای خلاف مشخصات مندرج در پروانه ضرورت داشته باشد یا بدون پروانه ساختمان احداث یا شروع به احداث شده باشد به تقاضای شهرداری موضوع در کمیسیونهائی مرکب از نماینده وزارت کشور به انتخاب وزیر کشور و نماینده‌ی سازمان مسکن و شهرسازی استان و یکی از قضات دادگستری به انتخاب وزیر دادگستری و یکی از اعضای انجمن شهر به انتخاب انجمن مطرح می‌شود. کمیسیون پس از وصول پرونده به ذینفع اعلام می‌نماید که ظرف ده روز توضیحات خود را کتباً ارسال دارد، پس از انقضاء مدت مذکور کمیسیون مکلف است موضوع را با حضور نماینده شهرداری که بدون حق رأی برای ادای توضیح شرکت می‌کند ظرف مدت یکماه تصمیم مقتضی بر حسب مورد را اتخاذ کند در مواردی که شهرداری از ادامة ساختمان بدون پروانه یا مخالف مفاد پروانه جلوگیری می‌کند مکلف است حداکثر ظرف یک هفته از تاریخ جلوگیری موضوع را در کمیسیون مذکور مطرح نماید در غیر این صورت کمیسیون به تقاضای ذینفع به موضوع رسیدگی خواهد کرد.

در صورتی که تصمیم کمیسیون بر قلع تمام یا قسمتی از بنا باشد مهلت مناسبی که نباید از دو ماه تجاوز کند، تعیین می‌نماید.

شهرداری مکلف است تصمیم مزبور را به مالک ابلاغ کند . هرگاه مالک در مهلت مقرر اقدام به قلع بنا ننماید شهرداری رأساً اقدام کرده و هزینة آن را طبق مقررات آئین نامه اجرای وصول عوارض از مالک دریافت خواهد نمود(اصلاحی به موجب قانون مصوب 52/5/17).

جلسات با حضور کلیه‌ی اعضا رسمیت یافته و تصمیمات اتخاذ شده با سه رای موافق قابل اجراست.

در اصلاح تبصره دیگری از این لایحه مجلس مقرر کرد در شهرهای تاریخی یا دارای بافت تاریخی بنا به تشخیص و اعلام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، (نماینده سازمان) در کمیسیون موضوع تبصره 1 این ماده عضویت می‌یابد.

براساس تصمیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصمیمات اتخاذ شده در لایحه اصلاح ماده 100 قانون شهرداری در کمیسیون با 4 رای موافق قابل اجراست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet