انتخابات ریاست جمهوری
1389/04/30 11:30:00
سرویس سیاسی
رئیس مجلس سنای سوئیس تاکید کرد؛

موضوع هسته‌ای ایران از طریق ادامه مذاکرات حل شود

**رئیس مجلس کانتونهای (سنا) سوئیس در دیدار با لاریجانی گفت: مناسب است که موضوع هسته‌ای ایران از طریق ادامه مذاکرات حل شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،رئیس مجلس شورای اسلامی عصر دیروز با رئیس مجلس کانتونهای (سنا) سوئیس دیدار و گفت‌ و گو کرد.

اریکا فوستر، رئیس مجلس سنای سوییس در این دیدار اظهار داشت: مجلس سنای سوئیس آمادگی دارد روابط پارلمانی را با ایران در سطوح مختلف گسترش دهد و بر این باور است که شناخت و تفاهم مشترک و استمرار فرایند گفت‌وگو می تواند راه‌های بسط مناسبات را هر چه بیستر بگشاید.

وی خواستار تشکیل فوری گروه دوستی پارلمانی بین ایران و سوئیس شد.

فوستر خاطرنشان کرد: سوئیس نقش ایران را در ثبات منطقه پراهمیت می‌‌داند و امادگی دارد با ایران در زمینه‌های مقابله تروریسم و قاچاق مواد مخدر همکاری نماید.

رئیس مجلس کانتونهای (سنا) سوئیس یادآور شد: ما استمرار فرایند گفت و گو را برای حل تمام مشکلات منطقه‌ای و بین‌المللی لازم و مناسب می‌دانیم و در ارتباط با موضوع هسته‌ای ایران نیز باید همین مسیر طی شود.

علی لاریجانی رئیس مجلس کشورمان نیز در این دیدار گفت : ایران برای تامین نیاز انرژی کشور سوئیس به ویژه در زمینه صادرات گاز به این کشور و سرمایه‌گذاری‌های مربوط امادگی دارد.

رئیس مجلس هشتم بر اهمیت و لزوم گسترش روابط پارلمانی بین دو کشور به عنوان پشتوانه ای برای بسط مناسبات و همکاری‌های متقابل در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی تاکید و برای توسعه ابراز علاقه‌مندی کرد.

رییس قوه مقننه با تاکید بر اهمیت و لزوم گسترش روابط پارلمانی بین دو کشور به عنوان پشتوانه‌ای برای بحث مناسبات و همکاری‌ها و بحث همکاری‌های متقابل در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی ابراز علاقه‌مندی کرد که این روابط توسعه پیدا کند.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین با تاکید بر لزوم ایفای نقش موثرتر از سوی سوییس در زمینه تحولات منطقه خاورمیانه به ویژه بحران اقتصادی و مناقشات فلسطین و رژیم صهیونیستی گفت: باید علاوه بر کمک به مردم بی‌پناه غزه در جهت رفع حصر از مردم غزه تلاش نمود.

وی همچنین از سیاست‌های غرب در قبال مقابله با پدیده شوم تروریسم و قاچاق مواد مخدر انتقاد کرد.

رئیس مجلس هشتم در ادامه گفت: جمهوری اسلامی ایران برای همکاری مشترک با سوییس در زمینه مقابله با قاچاق مواد مخدر آمادگی دارد.

لاریجانی در ادامه این دیدار دو جانبه تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران در زمینه استمرار گفت‌وگوها پیرامون موضوع هسته‌یی و پایبندی ایران به مقررات بین‌المللی در این رابطه آمادگی کامل را دارد.

وی در عین حال از سیاست‌های غرب و آمریکا در این رابطه به ویژه پس از توافقات اخیر در زمینه‌ی صادرات سوخت از تهران انتقاد کرد.

لاریجانی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران بر اساس آ‌موزه‌های دینی و اسلامی و فتوای رهبر معظم انقلاب ساخت سلاح هسته‌یی و شیمیایی را حرام می‌داند، افزود: تولید سلاح هسته‌‌ای در دکترین دفاعی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران هیچ جایی ندارد؛ چرا که ایران همچون همه‌ اعضای ان‌پی‌تی به دنبال استفاده قانونی از حق مسلم خود برای بهره‌برداری از دانش و انرژی هسته‌یی در مقاصد صلح‌جویانه آن است.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet