هدر موبایل
1389/04/30 12:31:00
سرویس بین الملل
ادیانی‌راد در میزگرد تقویت اعتماد بین مجالس و مردم:

لازمه تقویت اعتماد مردم به مجلس، تقویت دموکراسی است

**عضو هیات پارلمانی اعزامی جمهوری اسلامی ایران به سومین نشست سران مجالس عضو اتحادیه بین‌المجالس جهانی تصریح کرد: مجالس ملی در دنیا با همکاری منطقی و تاکید اتحادیه بین‌المجالس بر اصول انسانی همچون عدالت، آزادی، ‌دموکراسی و معنویت، باعث می شود تعامل میان مردم دنیا با مجالس ملی بیش از گذشته تقویت شود.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "علی ادیانی راد" در حاشیه این اجلاس با حضور در میزگرد "تقویت اعتماد بین مجالس و مردم" گفت: ظهور و پیدایش مجالس ملی در کشورهای متعدد به ویژه در قرون اخیر ریشه در خردجمعی و عقلانیت جمعی دارد.

وی یادآور شد: تاریخ اجتماعی بشر گواه بر این مدعاست که هرگاه انسان‌ها در فرآیند اداره امور خویش از آرا و نظرات دلسوزانه مسوولان یکدیگر برخوردار شدند توانسته‌اند اهداف خود را با کمترین هزینه و بالاترین فایده تحقق بخشند.

ادیانی راد تاکید کرد: وجود مجالس ملی و مردمی در کشورها باید نشانه بالندگی و بلوغ اجتماعی مردم آن کشور باشد. مجالس مردمی والاترین نماد در تحول دموکراسی در هر کشور است. مجلس مردمی و ملی و مقتدر و کارآمد تضمین‌کننده منافع ملی و در نتیجه عامل اعتماد مردم به حکومت آن کشور است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی دو کارکرد مهم قانون‌گذاری و نظارت توسط مجالس ملی را موجب برخورداری نهاد مجلس از جایگاه مهم و تاثیرگذار در مقایسه با دیگر نهادهای ملی دانست.

وی با تاکید بر این‌که میزان اعتماد مردم به مجلس ملی رابطه مستقیم و محکمی با میزان کارآمدی مجلس و مشروعیت قانونی نهاد پارلمان دارد، تصریح کرد: هرچقدر نمایندگان منتخب پارلمان مردمی‌تر باشند به همان نسبت اعتماد مردم کشور به نهاد مجلس بیشتر خواهد شد.

عضو هیات پارلمانی اعزامی جمهوری اسلامی ایران به سومین نشست سران مجالس عضو اتحادیه بین‌المجالس جهانی همچنین با تصریح بر اینکه لازمه تقویت اعتماد مردم به مجلس را تقویت دموکراسی معقول و منطقی در بین مردم است، در عین حال خاطرنشان ساخت: دموکراسی که ریشه در اراده و خواسته‌های ملی مردم داشته باشد، نه دموکراسی وارداتی و تحمیلی و نه دموکراسی بزک‌کرده‌ای که در باطن ریشه در زر، زور و تزویر دارد.

علی ادیانی راد در بخش دیگری از سخنانش با یادآور شدن اینکه ایران افتخار بیش از صد سال تجربه وجود پارلمان در نظام سیاسی کشور را دارد، تاکید کرد: ایران با انقلاب اسلامی مردمش حکومت جمهوری اسلامی را مستقر نموده است و پس از آن در قانون اساسی تفکیک قوا به وجود آمد. به گونه‌ای که اکنون در میان سه قوه مجلس شورای اسلامی مقتدرترین قوه به شمار می‌آید.

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس ایران با رای مخفی و مستقیم مردم انتخاب می‌شوند، بر این اساس مجلس ایران قادر به استیضاح رییس‌جمهور و وزراست، خاطرنشان ساخت: نمایندگان ایران حق مداخله در تمام امور کشور را دارند و هیچ قدرت و نهادی نمی‌تواند مجلس را منحل نماید؛ چرا که در ایران مجلس مظهر دموکراسی و مردم سالاری در کشور است. به گونه‌ای که بر اساس قانون اساسی ایران مذاکرات مجلس مستقیما از طریق رادیو در سراسر کشور پخش می‌گردد.

عضو هیات پارلمانی اعزامی جمهوری اسلامی ایران به سومین نشست سران مجالس عضو اتحادیه بین‌المجالس جهانی تاکید کرد: به نظر بنده مجالس ملی در دنیا با همکاری منطقی و تاکید اتحادیه بین‌المجالس بر اصول انسانی همچون عدالت، آزادی، ‌دموکراسی و معنویت، باعث می شود تعامل میان مردم دنیا با مجالس ملی بیش از گذشته تقویت شود و با دفاع از حقوق بشر و مصالح شهروندان کره زمین در اعتماد مردم دنیا نسبت به مجالس ملی بیفزایند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet