خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/04/30 07:49:00
سرویس فرهنگی
امیر طاهرخانی :

معایب ادغام دانشگاه‌های علمی- کاربردی با وزارت کار بیشتر از محاسن آن است

**"امیر طاهر​خانی" نماینده مردم تاکستان طی یادداشتی در نشریه ولایت قزوین به طرح دیدگاه خود درباره ادغام دانشگاه جامع علمی- کاربردی و آموزشکده‌های فنی - حرفه‌ای با وزارت کار پرداخته و در مجموع معایب آن را بیشتر از محاسنش دانسته است.

متن یادداشت چنین است:

چندی پیش، بحثی درباره ادغام دانشگاه جامع علمی - کاربردی، با وزارت کار مطرح بود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با تصویب مصوبه‌ای، عدم ادغام این دانشگاه با وزارت کار را مقررکردند.

اما از سوی دیگر، اخیراً دولت دهم طرحی را تصویب کرده است که طی آن این دانشگاه در وزارت کار ادغام می‌شود.

باید دانست که مصوبه جدید دولت مبنی بر ادغام دانشگاه جامع علمی- کاربردی و آموزشکده‌های فنی- حرفه‌ای با وزارت کار برخلاف مصوبه مجلس است. البته در این‌که بحث مهارت و مهارت آموزی مربوط به وزارت کار است، بحثی نیست اما تجربه‌ای که در آموزشکده‌‌های فنی و حرفه‌ای و دانشگاه جامع علمی- کاربردی وجود دارد، تجربه موفقی است و اگر این روند ادامه یابد مؤثرتر است.

این تجربه موفق، زمانی متجلی و دیدنی می‌شود که به این نکته دقت کنیم که اکثر فارغ‌التحصیلان این مراکز، جذب بازار کار می‌شوند و این مراکز در اشتغالزایی تا کنون موفق عمل کرده‌اند.

با توجه به این تجربه موفق، احساس می‌شود که ادغام این دانشگاه‌ها در وزارت کار، کار چندان موفقی نباشد. با توجه به این‌که بحث تخصصی آموزش، در آموزشکده‌‌های فنی و حرفه‌ای و دانشگاه جامع علمی- کاربردی وجود دارد و وزارت کار فاقد این بخش تخصصی است، به نظر می‌رسد که در صورت انجام این ادغام، آموزشکده‌های فنی - حرفه‌ای و دانشگاه جامع علمی -کاربردی آسیب می‌بینند.

با توجه به این ‌که دانشگاه جامع علمی-کاربردی، تا کنون عملکرد مثبتی داشته است و کار تخصصی آموزش را تا کنون به نحو بسیار خوبی انجام داده است، به نظر می‌­رسد که وزارت کار نمی‌تواند اقدام مفیدی برای این دانشگاه داشته باشد.

وزارت کار از آن جا که نیروهای آموزشی متخصص ندارد، نمی‌تواند مجموعه عظیمی با حضور دانشگاه جامع علمی- کاربردی و آموزشکده‌های فنی - حرفه‌ای را ساماندهی کند.

من به عنوان عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی، تأکید می­‌کنم که با ادغام دانشگاه جامع علمی- کاربردی در وزارت کار، تجربه مثبت این دانشگاه از بین می‌رود و بخش خصوصی این دانشگاه که بیش از 50 درصد مراکز دانشگاه جامع علمی- کاربردی را دربر می‌گیرد، ورشکسته می‌شوند و این در حالی است که دولت باید براساس اصل 44 قانون اساسی بخش خصوصی را تقویت کند.

 در حالی که همه بر طبل خصوصی‌سازی و توجه به اصل44 می‌کوبند و می­‌گویند که باید به خصوصی‌سازی توجه شود، اگر بخش خصوصی در جایی سرمایه‌گذاری کند اما با اقدامات دولت ورشکسته شود، دیگر این بخش اعتماد خود را به سرمایه‌گذاری از دست خواهد داد.

ما باید فضایی ایجاد کنیم که بخش خصوصی همچنان در کشور فعال بماند، نه این که اعتمادش را از دست بدهد و از سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف هراس داشته باشد. در پایان، دوباره به این نکته تأکید می‌کنم که در مجموع، معایب ادغام دانشگاه جامع علمی- کاربردی و آموزشکده‌های فنی - حرفه‌ای با وزارت کار، بیشتر از محاسن آن است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet