هدر موبایل
1389/04/30 14:58:00
سرویس اقتصادی
حمیدرضا فولادگر:

چابک‌سازی دولت، باید هدف ادغام وزارتخانه‌ها باشد

**رییس کمیسیون نظارت بر اجرای اصل ۴۴قانون اساسی در واکنش به طرح موضوع ادغام وزارتخانه‌های صنایع و بازرگانی گفت: تا وقتی سیاست‌های اصل ۴۴ اجرا نشود و وزارت صنایع از بنگاه‌داری دست نکشد امکان ادغام وزارت صنایع و بازرگانی وجود ندارد.

"حمیدرضا فولادگر" رئیس کمیسیون ویژه نظارت و پیگیری اجرای اصل 44 در واکنش به طرح موضوع ادغام وزارت صنایع و وزارت بازرگانی گفت: وزارت صنایعی را حاضریم در بازرگانی ادغام کنیم که نقش حاکمیتی و سیاست گذاری داشته باشد؛ در صورتی که در حال حاضر این وزارتخانه با یک زیر مجموعه عریض و طویل مشغول بنگاه داری است.

وی در مورد مشکلاتی که برای ادغام وزارت صنایع در وزارت بازرگانی وجود دارد گفت: امروز شرکت های بزرگی در اختیار وزارت صنایع قرار دارد؛ از جمله ایران خودرو، سایپا، فولاد و صنایع مس که حتی با وجود اینکه80 درصد سهامشان واگذار شده است، هنوز مدیریتشان واگذار نشده است، بنابر این وزارتی که بزرگ ترین صنایع را اداره می کند اگر در یک وزارتخانه بزرگ دیگر مانند بازرگانی ادغام شود  نه تنها نتیجه ای نخواهد داشت، بلکه باعث به وجود آمدن وزارتخانه ای بزرگ تر خواهد شد.

هدف از ادغام باید چابک سازی دولت باشد

وی با بیان این مطلب که هدف از این ادغام ها باید چابک سازی دولت باشد، افزود:  هدف از چنین حرکت هایی باید این باشد که دولت وظایف حاکمیتی انجام دهد، ولی وقتی این طور ادغام می شود نتیجه ای نمی گیریم، چرا که دو مجموعه بزرگ را تبدیل به یک غول بزرگ تر کرده ایم.

رئیس کمیسیون ویژه نظارت و پیگیری بر اجرای اصل 44  با تاکید بر این موضوع که برای ادغام وزارتخانه ها اول باید سیاست خصوصی سازی اجرا شود، تصریح کرد: دولت باید بنگاه ها را واگذار کند و کارش کار سیاست گذاری و حکومتی شود، آن موقع ما موافق ادغام هستیم. اتفاقا بسیاری از کشور ها مانند چین، کره و کشورهای اروپایی، وزارت صنعت و تجارت دارند. حتی ژاپن وزارت اقتصاد، صنعت و تجارت دارد، ولی نکته این است که در این کشورها دیگر تصدی گری دولتی وجود ندارد و بنگاه های اقتصادی در دست بخش خصوصی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet