هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

مجلس پیش فروش ساختمان را ضابطه‌مند می‌کند

سرویس صحن
**نمایندگان مجلس بررسی لایحه پیش فروش ساختمان را آغاز کردند، براین اساس ضابطه‌های مشخصی در قالب 22 ماده برای این امر وضع خواهد شد.
چهارشنبه 30 تیر 1389 ساعت 11:30

براساس ماده یک این لایحه هر قراردادی با هر عنوان که به موجب آن، مالک رسمی زمین (پیش فروشنده) متعهد به احداث یا تکمیل واحد ساختمانی مشخص در آن زمین شود و واحد ساختمانی یاد شده با هر نوع کاربری از ابتدا یا در حین احداث و تکمیل یا پس از اتمام عملیات ساختمانی به مالکیت طرف دیگر قرارداد (پیش‌خریدار) درآید از نظر مقررات این قانون «قرارداد پیش فروش ساختمان» محسوب می‌شود.

به موجب تبصره‌ای از این ماده، اشخاص سرمایه‌گذار و مستاجرین اراضی ملکی می‌توانند در چارچوب این قانون و قراردادی که به موجب آن زمینی در اختیارشان قرار می‌گیرد اقدام به پیش‌فروش ساختمان کنند مشروط به اینکه، سرمایه‌گذارانی که در ازاء سرمایه‌گذاری از طریق احداث بنا به روی زمین متعلق به دیگری، واحدهای ساختمانی مشخصی از بنای احداثی بر روی آن زمین، ضمن عقد به موجب سند رسمی به آنان اختصاص یابد.

در ادامه این شرط برای مستاجرین اراضی اعم از ملکی، دولتی، موقوفه هم قید شد، به نحوی که به موجب سند رسمی حق احداث بنا بر روی عین مستاجره را خواهنده داشت.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ماده 2 این لایحه که درخصوص قرارداد پیش‌فروش می‌باشد مصوب کردند، قرارداد پیش‌فروش باید حداقل برخی موارد از جمله اسم، مشخصات طرفین قرارداد اعم از حقیقی یا حقوقی، پلاک و مشخصات ثبتی ونشانی وقوع ملک، اوصاف و امکانات واحد ساختمانی مورد معامله مانند مساحت اعیانی، تعداد اتاقها، شماره طبقه، شماره واحد، پارکینگ و انباری همراه داشته باشد.

در ادامه مصوب شد، مشخصات فنی و معماری ساختمانی که واحد در آن احداث می‌شود و مانند موقعیت، کاربری و مساحت کل عرصه و زیربنا، تعداد طبقات و کل واحدها، نما، نوع مصالح مصرفی ساختمان، سیستم گرمایش و سرمایش و قسمتهای مشترک و سایر مواردی که در پروانه ساخت و شناسنامه فنی هر واحد قید شده یا عرفا در قیمت موثر است را نیز لحاظ کنند.

نمایندگان مجلس درخصوص قرارداد پیش‌فروش مقرر کردند، بها یا عوض در قراردادهای معوض، تعداد اقساط و نحوه پرداخت منظور شد، همچنین شماره قبوض اقساطی برای بها، تحویل و انتقال قطعی و زمان تحویل واحد ساختمانی پیش‌فروش شده و تنظیم سند رسمی انتقال قطعی مدنظر قرار گیرد.

در ادامه بررسی ماده 2 آمده است، تعیین تکلیف راجع به خسارات تضمینها و قرارداد بیمه‌ای، تغییر قیمت و تغییر مشخصات مورد معامله نیز لحاظ شود، تعهدات پیش‌فروشنده به مرجع صادرکننده پروانه و سایر مراجع قانونی نیز لحاظ گردد.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000