شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/04/30 11:45:00
سرویس صحن
با تصویب مجلس؛

پرداخت اقساط در صورت عدم پیشرفت پروژه منوط به تاییدیه مهندس ناظر است

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کردند که در صورتی که عملیات ساختمانی مناسب با قرارداد پیشرفت نداشته باشد پیش خریدار می‌تواند پرداخت اقساط را منوط به ارائه تاییدیه مهندس ناظر از پیش فروشنده نماید.

به گزارش خبرنگار خانه ملت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی لایحه پیش‌فروش ساختمان مصوب کردند که در مواردی که بانکها به پیش خریداران براساس قرارداد پیش‌فروش، تسهیلات خرید می‌دهند وجه تسهیلات از طرف پیش‌خریدار توسط بانک به حساب پیش‌فروشنده واریز و مالکیت عرصه به نسبت سهم واحد پیش‌خریداری شده و نیز حقوق پیش‌خریدار نسبت به آن واحد به عنوان تضمین اخذ می‌گردد.

در پیش‌فروش ساختمان نحوه پرداخت اقساط بها مورد قرارداد توافق طرفین خواهد بود ولی حداقل 10 درصد از بها همزمان با تنظیم سند قطعی قابل وصول خواهد بود و طرفین نمی‌توانند برخلاف آن توافق کنند.

همچنین مجلس تصویب کرد که در صورتی که عملیات ساختمانی متناسب با مفاد قرارداد پیشرفت نداشته باشد پیش‌خریدار می‌تواند پرداخت اقساط را منوط به ارائه تاییدیه مهندس ناظر از سوی پیش فروشنده نماید و مهندس ناظر ممکن است به تقاضای هر یک از طرفین ظرف یک ماه گزارش پیشرفت کار را ارائه نماید.

همچنین پیش خریدار به نسبت اقساط پرداختی یا عوض قراردادی مالک ملک پیش‌فروش شده می‌گردد و در پایان مدت قرارداد پیش فروش و اتمام ساختمان با تایید مهندس ناظر در صورتی که تمام اقساط را پرداخت یا عوض قراردادی را تحویل داده باشد با ارائه مدارک مبنی بر ایفاء تعهدات، می‌تواند با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی تنظیم سند رسمی انتقال به نام خود را درخواست نماید چنانچه پیش‌فروشنده حداکثر ظرف ده روز پس از اعلام دفترخانه از انتقال رسمی مال پیش‌فروش شده خودداری نماید، دفترخانه با تصریح مراتب مبادرت به تنظیم سند رسمی به نام پیش‌خریدار یا قائم‌مقام وی‌ می‌نماید.

اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک مکلف است به تقاضای ذی‌نفع نسبت به تفکیک و یا احراز ملک پیش‌فروش شده اقدام نماید.

همچنین براساس این گزارش در صورت انجام کامل تعهدات از سوی پیش خریدار چنانچه پیش‌فروشنده تا زمان انقضا مدت قرارداد موفق به تکمیل پروژه نگردد با تایید مهندس ناظر ساختمان مبنی بر اینکه صرفا اقدامات جزیی تا تکمیل پروژه باقیمانده است کمتر از 10 درصد پیشرفت فیزیکی مانده باشد. پیش خریدار می‌تواند با قبول تکمیل باقی قرارداد به دفتر اسناد رسمی مراجعه نماید و خواستار تنظیم سند رسمی به قدرالسهم خود گردد حقوق دولتی و هزینه‌هایی که طبق مقررات بر عهده پیش فروشنده بوده و توسط پیش‌خریدار پرداخت گردد از محل ماده (11) این قانون و غیره با کسب نظر هیات داوری مندرج در ماده (19) این قانون نخواهد بود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet