آغاز امامت امام زمان (عج)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
رضا عبداللهی مطرح کرد:

نبود نقدینگی، مشکل جدی واحدهای تولیدی زنجان

سرویس اقتصادی
**"رضا عبداللهی" نماینده مردم انگوران، ماهنشان و ایجرود طی یادداشتی در روزنامه مردم نو زنجان دیدگاهش را نسبت به مشکلات مختلف واحدهای تولیدی به ویژه نقدینگی و تعاملات آنان با بانک‌ها را مطرح کرده است، که متن آن در پی می‌آید:
چهارشنبه 30 تیر 1389 ساعت 17:01

نبود نقدینگی، واحدهای تولیدی و صنعتی استان زنجان را با مشکل مواجه کرده است. بانک‌ها نیز به دلیل پرداخت نشدن مطالبات خود، در پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی، صنعتی و صادراتی با مشکل مواجه‌ هستند. استمهال بدهی بانک‌ها تنها مسکنی است که در مقطعی به واحدهای تولیدی و صنعتی تزریق می‌شود، اما بانک ها هم باید با عمل به تعهدات خود و تعامل هرچه بیشتر با صاحبان واحدهای تولیدی و صنعتی که سرمایه ملی محسوب می‌شوند، این واحدها را به تولید برسانند.

بر اساس آمار، معوقه‌های بانکی استان زنجان دو هزار میلیارد ریال است درحالی که نرم معوقه‌های بانکی در جهان 5/3 تا پنج درصد است و این نرم در استان زنجان 12درصد است. از طرفی هم‌اکنون شاهد فشار بانک های عامل برای وصول مطالباتشان هستیم، اما ثابت بودن نرخ ارز عملاً بر صادرکنندگان فشار می‌آورد و متأسفانه عدم ریسک‌پذیری بانک ها نیز باعث افزوده شدن این فشارها می‌شود.

متأسفانه عملکرد بانک ها در زمینه تخصیص اعتبارات توسط بانک ها به واحدهای تولیدی نامطلوب است در حالی‌که بانک ها باید به واسطه عمل نکردن به تعهداتشان جریمه شوند. 

بنابراین بنده عدم فشار بیش از حد به تولیدکنندگان را خواستارم چون اگر قرار باشد بانک ها به واحدهای تولیدی فشار بیاورند، واحدهای بزرگ هم منابع مالی خود را به خارج از استان انتقال خواهند داد که امیدوارم بانک ها با عدم فشار بیش از حد بر واحدهای تولیدی، آنها را از شور و شوق نیندازند. همچنین پایین بودن سقف تسهیلات پرداختی از سوی بانک‌ها در استان، اخذ وثایق ملکی از تولیدکنندگان جوان و همچنین عدم روان‌سازی مسیر پرداخت تسهیلات، از جمله مشکلات مهم واحدهای تولیدی استان است.

نظام بانکی باید به گونه‌ای عمل کند تا بتواند مشکلات تأمین نقدینگی در مراکز تولیدی را حل کند تا تولیدکنندگان در برابر واردات بی‌رویه توان رقابت داشته باشند. بانکها نباید به گونه‌ای عمل کنند که تولیدکنندگان تصور کنند بزرگ ترین مشکل تولیدکنندگان همکاری نکردن بانک ها و مؤسسات اعتباری در تأمین سرمایه مورد نیاز برای گسترش تولید است، زیرا حمایت واقعی دولت از تولیدکنندگان واقعی و بخش خصوصی و صنایع مختلف علاوه بر کاهش قیمت تمام شده محصولات سبب افزایش کیفیت محصولات تولیدی شده و رقیبی برای محصولات خارجی به شمار می‌رود.

البته به تازگی با تصمیم دولت و بانک مرکزی، اولویت اول سیستم بانکی تأمین نقدینگی واحدهای تولیدی و صنعتی است و 92 هزار میلیارد ریال برای اصلاح ساختار مالی بانک ها و رفع مشکلات مالی آنها به صورت ارزی به بانک ها اختصاص می‌یابد.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000