خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/04/30 17:04:00
سرویس بین الملل
رییس مجلس ملی سوئیس در دیدار با لاریجانی:

خوشحالیم که ایران در موضوع هسته‌ای به دنبال اهداف نظامی نیست

**رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز با رئیس مجلس ملی سوئیس دیدار و گفت و گو کرد.

علی لاریجانی با اشاره به روابط خوب دو کشور ایران و سوئیس اظهار داشت: بی طرفی سوئیس کمک می کند که در مسائل منطقه ای و جهانی نگاه مثبتی به این کشور وجود داشته باشد.

وی گفت: ما قرارداد انتقال گاز از ایران به اروپا را پیگیری می کنیم و زمینه های همکاری در پروژه های نفت و گاز بین دو کشور وجود دارد.

رئیس مجلس کشورمان بر ضرورت تقویت همکاری های فرهنگی بین دو کشور ایران و سوئیس تاکید کرد و افزود: گفت و گوی ادیان نیز امسال بین دو کشور در جریان است.

لاریجانی همچنین توضیحاتی را درخصوص تبادل سوخت هسته ای و فریبکاری امریکا در ارسال نامه به برزیل و ترکیه برای میانجیگری ارائه کرد و یادآور شد: مسیر صدور قطعنامه راه حل موضوع نیست ما به شدت طرفدار خلع سلاح هسته ای هستیم اما باید در موضوع هسته ای حقوق ملت ایران محترم شمرده شود.

لاریجانی اظهار داشت: بعضی از قدرت ها می خواهند در محیط بین الملل سوءتفاهم ایجاد کنند؛ در حالی که ایران به هیچ وجه به دنبال تولید سلاح هسته ای نیست .

وی ادامه داد: در منطقه ما شرایط پرالتهابی وجود دارد و اروپایی ها باید این شرایط منطقه ای را درک کنند .

لاریجانی با اشاره به مسئله تروریسم، اشغالگری و مواد مخدر گفت: اینها مسائلی است که در منطقه ما وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین به جنایت رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: این رژیم اشغالگر مدام مهاجرت های اجباری را به مردم فلسطین تحمیل می کند.

پاستال برادر ویس رئیس مجلس ملی سوئیس در این دیدار ضمن اظهار خوشحالی از حضور ایران در این کنفرانس و برگزاری موفقیت آمیز کنفرانس جهانی روسای بین المجالس گفت: بی طرفی سوئیس و دموکراسی مستقیم، ستون های تاریخی سوئیس است.

وی افزود: تبادل فرهنگی بین ایران و سوئیس اهمیت فراوانی دارد و این دو کشور می توانند درک بهتری از یکدیگر داشته باشند چون روابط دوجانبه براساس احترام متقابل است اگرچه ما در همه مسائل توافق نداریم ولی روابط ایران و سوئیس روابط حسنه ای است و سوئیس متعهد به تعاملات با ایران است.

رئیس مجلس سوئیس گفت: ما سعی کردیم به عنوان حافظ منافع امریکا در ایران رضایت هر دو کشور ایران و امریکا را تامین کنیم.

ویس تاکید کرد: ما خوشحالیم که ایران در موضوع هسته ای به دنبال اهداف نظامی نیست.

رئیس مجلس ملی سوئیس گفت: ایجاد شفافیت به حل مشکلات کمک خواهد کرد و ما در موضوع هسته ای ایران به دنبال یافتن راه حل هستیم.

وی بر اهمیت همکاری با آژانس بین الملی هسته ای اظهار داشت: اعتماد متقابل مسئله مهمی است و شرایط منطقه ای خاورمیانه به گونه ای است که بدون توجه به آن هرنوع پیشنهادی بی فایده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet