هدر موبایل
1389/04/30 17:17:00
سرویس بین الملل
جلالی جزییات سند نهایی اجلاس بین المجالس را تشریح کرد

ثبت پیشنهاد ایران در محکومیت تروریسم در سند بین المجالس

**عضو هیات اعزامی جمهوری اسلامی ایران به سومین اجلاس سران مجالس عضو اتحادیه بین المجالس جهانی، جزییات سند نهایی این اجلاس را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "کاظم جلالی" پس از پایان سومین اجلاس جهانی روسای مجالس کشورهای عضو اتحادیه بین المجالس در جمع خبرنگاران حاضر شد و توضیحاتی را درخصوص این کنفرانس و بیانیه قرائت شده در آن ارائه کرد.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در این کنفرانس علاوه بر سخنرانی روسا و اعلام نقطه نظرات آنها در مسائل مختلف و  همچنین دیدارهای دوجانبه ای که روسای مجالس با استفاده از فرصت این اجلاس داشتند، موضوع سند نهایی کنفرانس نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: برای تنظیم سند کنفرانس از سال 2005 گروهی از کشورها معین شدند و این کشورها طی جلساتی این سند را تنظیم کردند که دارای 35 ماده است و دربخش نخست آن درخصوص پارلمان و دموکراسی عهد شده است.

جلالی گفت: بخش دوم این سند در مورد مجالس در عرصه بین الملل می باشد و بخش سوم نیز به سازمان ملل متحد و بخش چهارم به اتحادیه بین المجالس اختصاص دارد.

وی یادآور شد: در این اجلاس بسیاری از کشورها درخصوص بند (د) که عبارت است از اتحادیه بین المجالس و متشکل از مواد 29 و 34 می باشد نقطه نظرات زیادی داشتند ازجمله جمهوری اسلامی ایران نیز درخصوص ایران ملاحظاتی داشت که به دبیرخانه اتحادیه ارائه کرد.

جلالی ادامه داد: کشورهای اروپایی نیز درخصوص بند (د) اعلام کردند که نقطه نظراتی دارند و نمی توانند این بند را بپذیرند. همچنین کشورهای عربی درمورد ماده 34 اعلام نظر کردند و خواهان حذف و یا اصلاح این ماده بودند.

جلالی گفت:روح این مواد عبارتند از اینکه اتحادیه بین المجالس به یک سازمان بین المللی با امضای یک کنوانسیون بین المللی و دارای نهادهای مختلف شبیه سازمان ملل متحد تبدیل شود.

وی افزود: بسیاری از کشورها قائل بودند که در این خصوص باید به شکلی عاقلانه وبا مطالعه بیشتر تصمیم گرفت.

نماینده مردم شاهرود و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: ظرف دیروز و امروز در صحن مجمع عمومی رایزنی های بسیاری انجام شد که هیات جمهوری اسلامی ایران نیز رایزنی های فراوانی داشت.

وی افزود: نهایتاً در جلسه اختتامیه تصمیم گرفته شد که از ماده 1 تا ماده 29 عمده کشورها دارای نقطه نظر مثبت هستند اما از مواد 29 تا 35 بسیاری از کشورها دارای نقطه نظرات منفی می باشند بنابراین سند اجلاس صرفاً در مراسم اختتامیه قرائت شد و مقرر گردید درخصوص بند (د) یعنی مواد 29 تا 35 بحث ها همچنان تا کنفرانس بعدی ادامه پیدا کند تا کشورها بتوانند با اجماع این سند را به تصویب برسانند.

جلالی گفت: تنها پیشنهاد پذیرفته شده درخصوص این سند طی اجلاس سال 2010 پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران بود که پاراگرافی درخصوص محکومیت تروریزم به تصویب رسید.

وی افزود: این پاراگراف به عنوان ماده 28 در سند نهایی گنجانده شد و عملاً به پیش نویس سند یک ماده اضافه شد.

جلالی اظهار داشت: در نهایت با قرائت سند نهایی سومین اجلاس جهانی روسای مجالس کشورهای عضو اتحادیه بین المجالس خاتمه یافت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet