هدر موبایل
1389/04/31 13:15:00
سرویس سیاسی
ساعدی مصوبه‌ای که به تائید هیات تطبیق نرسد را فاقد ضمانت اجرایی خواند

هنوز مصوبات دولت به مجلس ارسال نمی‌شود

**عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در واکنش به سخنان محمدرضا میرتاج الدینی معاون پارلمانی رئیس جمهور که از آغاز ارسال مصوبات هیات دولت به مجلس خبرداده بود، اعلام کرد: تا به امروز مصوبات هیات دولت برای تطبیق با قانون به مجلس ارسال نشده است.

"سید جاسم ساعدی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به اصل  138 قانون اساسی که در آن بر ارسال تصویب‏نامه‏ها و آئین‏نامه‏های‏ دولت‏ برای رئیس مجلس شورای اسلامی جهت تطبیق با قوانین تاکید شده است، اظهار کرد: طبق این قانون مصوبات دولت باید برای تطبیق با قوانین به مجلس ارسال شود تا در هیات تطبیق با قوانین که نماینده دولت و شورای نگهبان در آن جا حضور دارند مورد بررسی قرار گیرد.

نماینده شوش و دانیال با اظهار اینکه تا به امروز هیات دولت ارسال مصوبات به مجلس را از سر نگرفته است، خاطرنشان کرد: انتظار قوه مقننه از دولت این است که به قانون عمل نماید.

ساعدی با اشاره به نامه رئیس جمهور به دبیر شورای نگهبان که در آن به مواردی از اختیارات ریاست جمهوری در اجرای قانون اساسی تصریح کرده بود، اظهار کرد: اولی تر آن است که آقای احمدی نژاد  اول به خود و زیر مجموعه خودش درباره اجرای قانون تذکر دهد.

عضو هیات رئیسه مجلس براین اساس با اظهار اینکه مصوبه دولتی که به تائید هیات تطبیق مصوبات نرسیده باشد ضمانت اجرایی ندارد و لازم الاجرا نیست، خاطرنشان کرد: اگر مسئولی به آن مصوبه دولت عمل نماید متخلف محسوب شده و باید در قبال اقدامات خود پاسخگو باشد.

در اصل 138 قانون اساسی آمده است: «علاوه‏ بر مواردی‏ که‏ هیأت‏وزیران‏ یا وزیری‏ مأمور تدوین‏ آئین‏نامه‏های‏ اجرایی‏ قوانین‏ می‏شود، هیأت‏وزیران‏ حق‏ دارد برای‏ انجام‏ وظایف‏ اداری‏ و تأمین‏ اجرای‏ قوانین‏ و تنظیم‏ سازمانهای‏ اداری‏ به‏ وضع تصویب‏نامه‏ و آئین‏نامه‏ بپردازد. هر یک‏ از وزیران‏ نیز در حدود وظایف‏ خویش‏ و مصوبات‏ هیأت‏وزیران‏ حق‏ وضع آئین‏نامه‏ و صدور بخشنامه‏ را دارد ولی‏ مفاد این‏ مقررات‏ نباید با متن‏ و روح‏ قوانین‏ مخالف‏ باشد. دولت‏ می‏تواند تصویب‏ برخی‏ از امور مربوط به‏ وظایف‏ خود را به‏ کمیسیونهای‏ متشکل‏ از چند وزیر واگذار نماید. مصوبات‏ این‏ کمیسیونها در محدوده‏ قوانین‏ پس‏ از تأیید رئیس‏جمهور لازم‏الاجراء است‏. تصویب‏نامه‏ها و آئین‏نامه‏های‏ دولت‏ و مصوبات‏ کمیسیونهای‏ مذکور در این‏ اصل‏، ضمن‏ ابلاغ‏ برای‏ اجراء به‏ اطلاع‏ رئیس‏مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ می‏رسد تا در صورتی‏ که‏ آنها را بر خلاف‏ قوانین‏ بیابد با ذکر دلیل‏ برای‏ تجدیدنظر به‏ هیأت‏وزیران‏ بفرستند.»

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet