خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/04/31 13:40:00
سرویس سیاسی
محجوب در گفت‌وگو با خانه ملت:

فعالیت شفاف احزاب اجازه نمی‌دهد افراد کوچک بی خود بزرگ شده و بزرگ‌ترها کوچک شوند

**دبیرکل خانه کارگر معتقد است: فعالیت احزاب در یک فضای شفاف کمک می‌کند که افراد کوچک بی‌خود بزرگ نشده و بزرگ‌ترها کوچک نشوند.

"علیرضا محجوب" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، حزب را یک آکادمی و مدرسه‌ سیاسی و محل تمرین دولت‌مداری و اداره‌ صحیح و حسنه‌ قدرت توصیف کرد و افزود: امروز باید راجع به ساختار حزب با حساسیت صحبت کرد و امیدوار باشیم که همه‌ مسئولان با هر دید و گرایشی حداقل دسته و حزب خود را قبول داشته باشند.

وی با تاکید به اینکه نسبت به کلیت حرکت حزبی و حرکت جریانات سیاسی باید با دید و رویکرد مثبت قدم برداشت تصریح کرد: این جالب نیست که برخی مسئولان که اداره کشور را در دست داشته و دارند تلویحا و یا شفافا بگویند دولت بی‌نیاز از احزاب است، ولو اینکه اینطور باشد اما احزاب در ایران به حسن‌نیت و تقویت مسوولان و اداره‌کنندگان کشور نیاز دارند.

به گفته‌ محجوب با تقویت احزاب، مسئولان در اداره امور سیاسی در آینده فعالیت بهتری خواهند داشت لذا نباید از این موضوع به این مهمی غفلت کرد و آن را مورد بی‌توجهی قرار داد.

دبیرکل خانه کارگر، ایران را لحاظ تاریخ حزبی یکی از قدیمی‌ترین کشورها دانست و گفت: از زمان جنبش مشروطیت در سال 1312 هجری شمسی، جنبش حزبی در ایران با عنوان انجمن مخفی به رهبری آیت‌الله طباطبایی و پس از آن نیز انجمن ملی  وجود داشته است.

وی با اشاره به تشکیل حزب سوسیال دموکرات و حزب محافظه‌کار (اعتدالیون اجتماعی) به عنوان دو حزب اولیه در ایران، خاطر نشان کرد: در همه‌ی ادوار تاریخ ایران احزاب به نحوی فعالیت داشتند. حدود 90 سال پیش 50 الی 40 حزب نیز فعال بودند و به جز مجلس اول که مجلس طبقاتی بود سایر مجالس حزبی بودند.

محجوب یکی از ارکان قانون اساسی را آزادی احزاب و گروه‌ها دانست و گفت: بر همین اساس حتی ثبت و فعالیت احزاب و گروه‌ها با موضوع آزادی آنها گره خورده است اما متاسفانه در ایران دائما علی‌رغم این پیشینه تاریخی، احزاب مورد آزار و کم‌توجهی قرار گرفتند.

نماینده تهران در مجلس ادامه داد:‌ متاسفانه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت چندین حزب و گروه فضا را به شدت سیاسی کرد و به دنبال آن برای اولین بار نفی احزاب را از زمان بنی‌صدر رییس‌جمهور وقت شنیدیم که این مسئله در آن مقطع توسط افراد و شخصیت‌های مختلف هم تکرار شد تا جایی که حضرت امام (ره) ناچار شدند نسبت به فعالیت قوی‌ترین حزب آن مقطع یعنی حزب جمهوری اسلامی دستور توقف دهد.

محجوب با اشاره به این فرموده از قول آیت‌الله خامنه‌ای دبیر کل حزب جمهوری اسلامی در آن مقطع که حتی اگر امروز هم حزب جمهوری اسلامی از حرکت بایستد حرکت حزبی در ایران متوقف نمی‌شود، عنوان کرد: آنچه که امروز باید دنبال کنیم بسترسازی برای فعالیت‌های حزبی و گروهی است تا جلوی حرکات انحرافی گرفته شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet