شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/04/31 16:52:00
سرویس بین الملل
بابا احمدی به خانه ملت خبر داد

تبیین دیدگاه‌های ایران در کنفرانس بین‌المللی کابل

**عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس با اشاره به شرکت متکی در کنفرانس بین المللی کابل گفت: متکی نهایت استفاده را از این فرصت به عمل آورد و دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران را تبیین کرد.

"عبدالصمد بابااحمدی" نماینده لردگان در مجلس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به کنفرانس بین المللی کابل که روز سه شنبه در کابل برگزار شد و با بیان این که اینجانب از طرف مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی همراه وزیر خارجه بودم گفت: هدف کلی این کنفرانس بررسی تحولات افغانستان در زمینه های دولت سازی و مسائل مختلف برای آینده افغانستان بود.

وی با بیان این که در خصوص حکومتداری و نحوه حکومت افغانستان و همچنین توسعه اقتصادی و اجتماعی این کشور مباحثی مطرح شد، گفت: همچنین درخصوص صلح و آشتی و مصالحه بین کلیه گروه های افغانی اعم از گروه های مخالف و گروههای هماهنگ و همچنین نحوه برقراری امنیت و طرح انتقال مسائل امنیتی به نیروهای افغانی و مشارکت کشورهای منطقه در بازسازی افغانستان در این اجلاس مطالبی مطرح شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس با اشاره به مرزهای طولانی جمهوری اسلامی ایران و افغانستان گفت: قرار شد که جمهوری اسلامی ایران نقش خوبی در جهت رفع مشکلات افغانستان داشته باشد.

بابااحمدی با اشاره به برگزاری اجلاس هایی همچون نیویورک و لندن در رابطه با مسائل افغانستان گفت: تصمیم گرفته شد تا اجلاس مذکور در خود کابل برگزار شود تا بتوان کم کم مسائل را به خود افغانستان واگذار کرد.

وی افزود: در این اجلاس در واقع در خصوص مصوبات اجلاسهای قبلی بحث و بررسی شد و اینکه در اجلاسهای قبلی برخی کشورها در راستای حل مشکلات افغانستان وعده های مالی داده بودند در این اجلاس بررسی شد که کدام یک از کشورها به وعده خود عمل کرده و کدام یک از کشورها فعالیت کمتری داشته اند.

نماینده لردگان در مجلس تصریح کرد: در این اجلاس تاکید شد که کشورهای منطقه و همسایه برای برقراری امنیت در افغانستان تلاش کنند.

بابا احمدی با اشاره به سطح اجلاس و مقام های شرکت کننده در این اجلاس گفت: در کنفرانس بین المللی کابل بیش از 70 کشور شرکت کردند و 38 وزیر خارجه کشورها از جمله وزرای خارجه آمریکا، آلمان، روسیه، ایتالیا، بلغارستان، ژاپن، نماینده اتحادیه اروپا و... حضور داشتند.

وی با بیان این که در این اجلاس تصمیم گرفته شد که نماینده هر کشور یا وزرای خارجه شرکت کننده به مدت 5 دقیقه صحبت کنند، گفت: وزیر خارجه آمریکا به مدت 10 دقیقه صحبت کرد اما خوشبختانه با مساعدت خداوند متعال منوچهر متکی وزیر خارجه کشورمان به مدت 20 دقیقه دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران در مورد مسائل مختلف جهان به خصوص افغانستان ذکر کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به سخنان متکی در این اجلاس گفت: متکی اعلام داشتند که کشورهایی که قبلا وعده دادند که امنیت افغانستان را تامین می کنند و به مرور نحوه اداره حکومت را به خود افغانها واگذار می کنند اکنون بگویند که بعد از 9 سال چه کار کردند و چرا وعده هایشان محقق نشد.

بابااحمدی گفت: همچنین متکی تاکید کرد که ما مطمئن هستیم که برنامه ها برای افغانستان محقق نخواهد شد جز با همکاری همه کشورها.

وی افزود: متکی به برخورد دوگانه و تضادگونه کشورها در مبارزه با تروریسم اشاره کرد و گفت که برخی از کشورها که ادعای مبارزه با تروریسم دارند در عمل خلاف آن رفتار می کنند. به عنوان مثال ریگی که سرکرده گروهک تروریستی در شرق کشور بود توسط برخی کشورها حمایت می شد که سند همکاری این کشورها موجود است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به دیدارهای حاشیه ای متکی در این اجلاس گفت: خانم اشتون نماینده اتحادیه اروپا آقای بان کی مون دبیرکل سازمان ملل و وزرای خارجه ایتالیا، بلغارستان، ژاپن و برخی از کشورهای دیگر خودشان تقاضای ملاقات با آقای متکی را مطرح کردند که این ملاقاتها در حاشیه اجلاس برگزار شد.

بابااحمدی گفت: آقای بان کی مون و خانم اشتون در ملاقات با متکی درخصوص توقف مذاکرات با ایران صحبت کردند که آقای متکی توقف مذاکرات را ناشی از اشتباه از طرف غربی ها دانست و گفت: اگر تحریمها ادامه یابد مذاکرات هم به تعویق می افتد.

وی گفت: در روز دوشنبه نیز حامد کرزای رئیس جمهور افغانستان و وزیر خارجه این کشور و همچنین گروههای مختلف افغانی و مبارزین و همچنین سران طوایف بزرگ با منوچهر متکی دیدار و درخصوص مسائل مختلف گفتگو کردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet