هدر موبایل
1389/05/01 10:34:00
سرویس اقتصادی
گروسی با اشاره به اجرای اصل 44 قانون اساسی:

باید جلوی ورود شبه دولتی‌ها را گرفت

**عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه در روند خصوصی سازی باید، خصوصی سازی واقعی را مدنظر قرار داد، گفت: هنوز تا اهداف خصوصی سازی فاصله داریم و باید به طور جدی جلوی ورود شبه دولتی‌ها در روند خصوصی سازی را بگیریم.

"حسین گروسی" عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به این مطلب که خصوصی سازی در بخش صنعت و معدن باید شتاب بیشتری بگیرد، گفت: متاسفانه روند خصوصی سازی در بخش معادن کند است و باید شتاب بیشتری بگیرد، تا بتوانیم به سمت اجرایی شدن اصل 44 برویم.

وی مشکل جریان خصوصی سازی را ورود شبه دولتی ها به جای شرکت های خصوصی واقعی، عنوان کرد و گفت: برای رسیدن به اهداف خصوصی سازی و اجرای فرامین مقام معظم رهبری، باید به سمت خصوصی سازی واقعی برویم و جلوی ورود شبه دولتی ها را به روند اجرای اصل 44قانون اساسی بگیریم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان این مطلب که، در واگذاری سهام برخی خودرو سازی ها و معادن، واگذاری ها روی روال درست انجام نشده است، به موضوع افزایش کیفیت در صورت خصوصی سازی واقعی تاکید کرد و گفت: اگر بخواهیم افزایش کیفیت داشته باشیم، مثلا در مورد خودرو یا سایر صنایع باید به سمت خصوصی سازی واقعی برویم.

ایراد در قانون نیست در شیوه اجرای قانون است

گروسی با اشاره به اینکه هدف نهایی از اجرای اصل 44قانون اساسی اعطای نقش حکومتی به دولت و فاصله گرفتن دولت از تصدی گری است، گفت: باید روال واگذاری ها به شیوه ای انجام شود که دولت نقش نظارتی پیدا کند و مدیران کارآمدی از بخش خصوصی وظیفه اداره شرکت ها و سازمان های اقتصادی را برعهده بگیرند و با این کار کیفیت و بهره وری بالا برود.

این عضو کمیسیون صنایع با بیان این مطلب که، از روند خصوصی سازی صنعت و معدن راضی نیستم، افزود: با توجه به تاکیداتی که شده فکر می کنم شیوه فعلی واگذاری ها مناسب نیست و از برنامه و اهداف عقب تریم.

وی همچنین افزود: قانون خصوصی سازی ایرادی ندارد، شیوه اجرای این قانون است که ایراد دارد، به نظر من باید اعتقاد به خصوصی سازی وجود داشته باشد تا این کار انجام شود و باید بخواهیم تا بتوانیم این کار را به خوبی انجام دهیم، چرا که برخی جاها مقاومتهایی وجود دارد و این مقاومت ها باید برطرف شود.

موضوع ورود شبه دولتی ها به روند اجرای اصل 44قانون اساسی، زمانی اوج گرفت که سهام شرکت مخابرات به شرکتی واگذار شد که به زعم بسیاری از کارشناسان یک شرکت شبه دولتی بود. در همین راستا چند تن از اقتصاد دانان مجلس از جمله احمد توکلی و الیاس نادران با ابراز نگرانی از چنین واگذاری هایی ، به طرح سوالاتی از وزیر اقتصاد، در صحن علنی مجلس پرداختند. در دو هفته گذشته نیز موضوع واگذاری سهام شرکت ایران خودرو بار دیگر توجه نمایندگان و مطبوعات را به موضوع ورود شبه دولتی ها به روند خصوصی سازی، معطوف کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet