خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/05/01 10:53:00
سرویس سیاسی
ساعدی با اشاره به پایان مهلت قانونی ارائه اساسنامه شرکت ملی نفت

با تعلل دولت، مجلس طرح اساسنامه را تدوین می‌کند

**عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: با وجود پایان مهلت قانونی دولت برای ارائه اساسنامه شرکت ملی نفت به مجلس، دولت این اساسنامه را هنوز به قوه مقننه ارائه نکرده است.

"سید جاسم ساعدی" درگفت وگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به قانون برنامه چهارم توسعه و قوانین بودجه سال های 88 و 89، اظهار کرد: در این قوانین تاکید شده که دولت موظف است اساسنامه شرکت ملی نفت را به مجلس تقدیم نماید که تاکنون این اساسنامه باوجود پایان مهلت قانونی نه به هیات رئیسه ارائه شده و نه به کمیسیون انرژی.

نماینده شوش و دانیال با اظهار اینکه اگر دولت به وظایف قانونی خود در ارسال اساسنامه به مجلس عمل ننماید خود مجلس و کمیسیون انرژی اقدام خواهد کرد، خاطرنشان ساخت: این مورد مهمی است که هم به دولت و هم وزارت نفت اطلاع داده شده است.

وی با تاکید براینکه ارائه اساسنامه شرکت ملی نفت مورد تاکید شورای نگهبان هم است و براین اساس ضرورت دارد این اساسنامه هر چه سریعتر ارائه شود، اظهار کرد: دلیل این امر هم آن است که کارهای شرکت ملی نفت حقوقی باشد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اظهار اینکه در حال حاضر در قانون ما نمی توانیم مستقیما شرکت ملی نفت را مورد خطاب قرار دهیم، خاطرنشان کرد: به دلیل نبود اساسنامه ما مجبوریم وزارت نفت را مورد خطاب قرار دهیم.

ساعدی در پاسخ به این پرسش که چرا دولت علی رغم تاکید مقام معظم رهبری بر اجرای قانون در کشور، از اجرای قانون در خصوص ارسال اساسنامه شرکت ملی نفت به مجلس خودداری می نماید، تصریح کرد: بخاطر اینکه دولت در حال حاضر خودش کارهای عمرانی را اداره می کند و اگر این اساسنامه تصویب شود شرکت ملی نفت شخصیت مستقل حقوقی پیدا کرده و تصمیم گیری های آن از سوی هیات مدیره اتخاذ خواهد شد.

وی افزود: براین اساس دولت دوست دارد که خودش تصمیم گیر باشد.

عضو هیات رئیسه مجلس با اشاره به طرحی که درحال تدوین در کمیسیون انرژی است، یاد آورشد: حدود یک ماه پیش به وزیر نفت در کمیسیون انرژی گفته شد که اگر اساسنامه شرکت ملی نفت را به مجلس ارائه ندهند، مجلس خود اقدام به تهیه این اساسنامه خواهد کرد.

طبق قانون بودجه سال 89 کل کشور دولت تا 31 تیرماه فرصت داشت که اساسنامه شرکت ملی نفت را تقدیم مجلس کند.

اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی پیش از این به دولت اعلام کرده بودند که اگر تا پایان تیرماه اقدام به ارائه لایحه اساسنامه شرکت ملی نقت به مجلس نکند خود نمایندگان اقدام به تهیه اساسنامه این شرکت خواهند کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet