خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/01 11:08:00
سرویس سیاسی
حسینیان در گفتگو با خانه ملت

احزاب هنوز وارد فرهنگ سیاسی مردم ایران نشده‌اند

**نماینده مردم تهران گفت: متاسفانه احزاب در کشور ما به دلیل مشکلات تاریخی که دارند هنوز جزو فرهنگ سیاسی مردم ایران نشده‌اند.

"روح‌الله حسینیان" در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خانه ملت با اعتقاد به این که احزاب تاکنون هیچ خدمتی به مردم نکرده‌اند و مردم هم هیچگاه به آنها اعتماد نکرده‌اند، گفت: یکی از مشکلات احزاب این است که با قدرت ها متولد می‌شوند و زمانی که آن قدرت افول کرد احزاب هم از صحنه سیاسی خارج می‌شوند.

وی افزود: در دنیا از اتحادیه‌ها، سندیکاها و تجمعات و منافع مشترک احزاب به وجود می‌آیند. باوجود اینکه 300 سال پروسه تاریخی شکل‌گیری احزاب شکل گرفته است، اما یکی از مشکلات این است که هنوز این نهادهای مردمی تبدیل به یک موضوع تاریخی و فرهنگی برای ما نشده‌اند.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: موضع‌گیری‌های احزاب همیشه خارج از حوزه تفکر و اندیشه مردم است و در هر انتخاباتی هم که احزاب کاندیدایی معرفی کرده‌اند و نظری داده‌اند شاهد بودیم که مردم رای دیگری داده‌اند. علت این است که احزاب نتوانسته‌اند خود را با مردم هماهنگ کنند و تفکر و اندیشه ملت را درک نکرده‌اند.

حسینیان گفت: احزاب نتوانسته‌اند روانشناسی اجتماعی مردم ایران را به دست بیاورند تا متوجه شوند مردم چه خواسته‌هایی دارند و به دنبال چه چیزی هستند و چه آرزوها و آرمانهایی را دنبال می‌کنند. به همین جهت تا زمانی که بین مردم و احزاب این فاصله فکری وجود داشته باشند احزاب تاثیرگذار نخواهند بود.

وی در ادامه تاکید کرد: ما باید از حزب تعریف دیگری ارائه کنیم. در کشورهای دیگر احزاب انکار نمی‌کنند که به دنبال دستیابی به قدرت هستند؛ اما چون فرهنگ ما غیر از این است که صراحتا بگوییم برای دستیابی به قدرت کار می‌کنیم احزاب هیچ گاه چنین مساله‌ای را شفاف مطرح نمی‌کنند.

رییس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: در فرهنگ سیاسی ما امری به نام ولایت وجود دارد که احزاب باید رابطه خود را با ولایت روشن کنند که آیا قصد دارند در چارچوب رهبری باشند و یا خارج چارچوب اندیشه‌های ولایت فقیه می‌خواهند حرکت کنند؛ لذا حزب در جمهوری اسلامی باید یک بازتعریف جدیدی شود تا مشخص شود با توجه به ساختار سیاسی و فرهنگی کشور ما و قدمت تاریخی احزاب این نهادها چه اقدامی می‌خواهند انجام دهند تا مردم اعتمادشان نسبت به احزاب جدی شود و بتوانند تاثیر خود را داشته باشند.

 وی افزود: در انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری اولین شکست خوردگان احزاب بودند که خود این اتفاق به نظر می‌آید محبوبیت احزاب را چندین سال به حالت اغما خواهد برد مگر اینکه احزاب در کشور ما با یک بازتعریف فعالیت‌های تازه‌ای را در پیش گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet