خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/05/01 13:40:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
واکنش بروجردی به سخنان "سایمون‌گس "

اظهارات سفیرانگلیس مصداق عنصر نامطلوب شدن است

**رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تأکید بر اینکه "سایمون‌گس " باید ادب سخن گفتن با ملت بزرگ ایران را بیاموزد، اظهارات اخیر او درباره ایران را مصداق عنصر نامطلوب‌شدن در عرصه بین‌المللی دانست.

علاءالدین بروجردی نماینده مردم بروجرد و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی که در واکنش به اظهارات گستاخانه اخیر "سایمون‌گس " سفیر انگلیس در ایران با فارس گفت‌وگو می‌کرد، این اظهارات "سایمون‌گس " را در حد عنصر نامطلوب‌شدن در عرصه بین‌المللی دانست و اظهار داشت: آنچه که سفیر انگلیس در ارتباط با مسائل ایران در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی عنوان کرده،‌ نشان‌دهنده متأثربودن مواضع این کشور از گزارشاتی است که "سایمون‌گس " ارائه می‌دهد.

وی افزود: معمولاً سفرای کشورهای مختلف تلاش می‌کنند، نقش مؤثر و مثبتی در تنظیم روابط کشور متبوعشان با کشور متوقف‌فی داشته باشند و برای حل مشکلات پیشنهاداتی ارائه دهند و مسائل مثبت را محور فعالیت‌های خویش قرار دهند.

به اعتقاد رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، اتهامات سفیر انگلیس در تهران در خصوص گرایش فعالیت‌های هسته‌ای ایران در خارج از چارچوب NPT و مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یک اتهام دروغ و غیرواقعی است.

به گفته وی سفیر انگلیس باید در مدت اقامت خویش در جمهوری اسلامی ایران این واقعیت را درک کرده باشد که همه فعالیت‌های ایران در چارچوب مقررات آژانس و کاملاً صلح‌آمیز است و تکرار این گونه مسائل کذب، به هیچ وجه واقعیت را تغییر نمی‌دهد.

بروجردی در ادامه سخنان خود یادآور شد: سفیر انگلیس در ایران باید این واقعیت را درک کرده باشد که تحریم‌های اقتصادی در طول 30 سال گذشته نه فقط تأثیر منفی بر جمهوری اسلامی ایران نگذاشته است، بلکه ایران بزرگترین موفقیت‌ها به دلیل شکوفایی استعدادهای ایرانی را در مدت تحریم به دست آورده‌ است و اکنون هم این تحریم‌ها که انگلیس نقش مهمی در پیدایش آنها داشته است، هیچ‌گونه تأثیری نخواهد داشت چرا که توانمندی‌های ملی ایران بیش از آن است که سفیر انگلیس نسبت به این گونه تأثیرها دل خوش کند.

 

** سایمون‌گس  بهتر است به فکر اقتصاد ورشکسته انگلیس باشد

لازم به توضیح است "سایمون‌گس " سفیر انگلیس در ایران در این گفت‌وگوی خود با بی‌بی‌سی فارسی گفته که "تحریم‌ها در وضعیت کنونی اقتصاد ایران نقش بسزایی دارد، اما همه گرفتاری‌های اقتصادی این کشور ناشی از تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد نیست. "

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به این بخش از اظهارات "سایمون‌گس " اعلام کرد که "سفیر انگلیس در ایران خوب است که به فکر اقتصاد ورشکسته و آشفتگی‌های کشور خویش باشد و برای رهایی کشورش از این مشکلات که اعتراضات گسترده‌ مردمی دلیل بارز آن است، فکری کند. "

 

** عنوان "سرپیچی از خواسته بین‌المللی " زیبنده انگلیس است نه جمهوری اسلامی ایران

به گزارش فارس، "سایمون‌گس همچنین گفته که "مهم‌ترین مسئله این است که هزینه سرپیچی ایران از خواسته‌های جامعه بین‌المللی را باید بالا برد، آن وقت امیدواریم رهبران ایران به این نتیجه برسند که در ازای رسیدن به توافقی با جامعه جهانی، چه امتیازات و منافعی در انتظارشان است. "

بروجردی درباره این سخنان گستاخانه سفیر انگلیس نیز تأکید کرد که "سایمون‌گس " باید ادب سخن گفتن با ملت بزرگ ایران با توجه به اینکه سفیر انگلیس در ایران است، را بیاموزد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر همین اساس تصریح کرد: طبق مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ماده 4 معاهده NPT، انگلیس به عنوان یک عضو موظف است به سایر کشورهای عضو NPT ، ‌دانش فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای را منتقل کند و همچنین طبق ماده 6 انگلیس موظف به کاهش و عدم ساخت سلاح‌های جدید هسته‌ای است، اما کشور انگلیس با سرپیچی از معاهده NPT متخلف محسوب می‌شود و امروز ما شاهد ساخت نسل جدید بمب‌های هسته‌ای توسط این کشور هستیم.

وی در عین حال توضیح داد که عنوان "سرپیچی از خواسته های بین‌المللی " زیبنده انگلیس است نه جمهوری اسلامی ایران که به همه تعهدات خویش پیوسته پای‌بند بوده است.

 

** انگلیس در همه جنایات رژیم‌صهیونیستی علیه مردم غزه شریک است

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در بخش پایانی گفت‌گوی خود با فارس اعلام کرد: حمایت‌های همیشگی انگلیس از رژیم صهیونیستی و نقشی که این کشور در پیدایش این رژیم داشته است، یک رسوایی بزرگ در تاریخ انگلیس است.

وی در خاتمه گفت: انگلیس در مسئولیت همه جنایت‌هایی که رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین به ویژه غزه انجام می‌دهد و با نقض همه مقررات و قوانین بین‌المللی دست به کشتار، آدم‌ربایی و تروریسم دولتی می‌زند، شریک است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet