شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/01 14:21:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
تجری:

مصوبات دولت به مجلس نمی‌آید

**عضو هیئت تطبیق مصوبات دولت در مجلس اعلام کرد که هنوز مصوبات دولت در ۳ ماه اخیر به مجلس ارسال نشده است.

فرهاد تجری در گفتگو با مهر، در پاسخ به این سئوال که آیا با توجه به اظهارات روز چهارشنبه مسئولان دولتی ، مصوبات دولت بعداز تاخیر چند ماهه سرانجام برای بررسی به مجلس ارائه شده است، گفت: خیر مصوبات دولت همچنان برای مجلس ارسال نشده است هر چند انتظار داریم این مشکل در 4-5 روز آینده برطرف شود .

به گفته وی در روزهای اخیر و پس از بحث های بوجود آمده میان مجلس و دولت،  تنها دو مورد از مصوبات دولت که پیشتر هیئت تطبیق مصوبات از طریق روزنامه رسمی کشور از آنها مطلع شده و درباره آنها اظهار نظر نیز کرده بود ، به مجلس فرستاده شده است.

نماینده قصر شیرین در مجلس از دیدار خود با محمد رضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور در روزهای اخیر خبر داد و با اشاره به اینکه وی مسئول ارسال مصوبات به مجلس است، گفت: معاون اول رئیس جمهور هم بر این اعتقاد است که در پی رفع مشکلی که سبب تاخیر در ارسال مصوبات شده بود، این مسیر باید هرچه سریعتر برقرار شود و در آینده نزدیک نیز چنین خواهد شد .

وی ادامه داد :  با توجه به اینکه معاون پارلمانی رئیس جمهور نیز در روزهای اخیر از تصمیم دولت برای ارسال مصوبات به مجلس خبر داده است ، انتظار داریم که در 4-5 روز آینده مشکل حل شود .

بنا بر این گزارش ، دولت به طور معمول در هر هفته دو الی سه بار تشکیل جلسه می دهد که مصوبات این جلسات به همراه آیین نامه های اجرایی همچنین مصوبات شوراهای عالی زیر نظر رئیس جمهور ، طبق اصل 138 قانون اساسی برای بررسی عدم مغایرت با قوانین کشور باید به مجلس ارائه شود .

طبق اصل 138 قانون اساسی دولت مکلف است کلیه تصویب‏ نامه‏ ها و آیین‏ نامه‏ های‏ دولت‏ و مصوبات‏ کمیسیونهای تشکیل شده در دولت را ضمن‏ ابلاغ‏ برای‏ اجرا به‏ اطلاع‏ رئیس‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ برساند تا در صورتی‏ که‏ رئیس مجلس آنها را بر خلاف‏ قوانین‏ بیابد با ذکر دلیل‏ برای‏ تجدید نظر به‏ هیئت‏ وزیران‏ بفرستند.

همچنین فروردین ماه سال گذشته نمایندگان مجلس با تصویب طرحی دو فوریتی قانونی را لازم الاجرا کردند که بر اساس آن رئیس مجلس در صورتی که آیین نامه ها، تصویب نامه ها و تصمیمات هیئت وزیران را مغایر اصول مصوب مجلس بداند، نظر وی برای دولت معتبر خواهد بود.

15تیر ماه امسال سید شهاب الدین صدر در صحن علنی مجلس خبر داده بود که مصوبات دولت از اردیبهشت ماه برای مجلس ارسال نمی شود.  یک روز بعد میرتاج الدینی معاون پارلمانی رئیس جمهور در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص عدم ارسال مصوبات هیئت دولت به مجلس برای تایید اظهار داشت: بعد از مطرح شدن این موضوع از سوی یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس بنده از دولت آن را پیگیری کردم که گفته شد در مقطع کوتاهی مشکلی به وجود آمده بود ولی هم اکنون این مشکل برطرف شده است و مرتبا مصوبات دولت به مجلس ارسال می شود. میر تاج الدینی در حاشیه جلسه صبح چهارشنبه هیئت دولت نیز در جمع خبرنگاران اظهارات نمایندگان مبنی بر عدم ارسال مصوبات تا آن روز به مجلس را رد کرد ه بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet