شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/01 11:52:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_

انتقادات و پیشنهادات رئیس کمیسیون آموزش درباره طرح کاهش جمعیت تهران

**نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی مشکل اساسی جمعیت تهران را مهاجرت پذیری و حاشیه نشینی خواند و با برشمردن مشکلات ناشی از طرح دولت برای انتقال برخی سازمانها و نهاد ها از تهران ، جلوگیری از روند مهاجرت کارگران و کشاورزان به تهران را ضروری تر و منطقی تر از این طرح دانست .

علی عباسپور تهرانی فرد در گفتگو با مهر ، درباره طرح دولت برای انتقال سازمانها و کارمندان از تهران به شهرستانها گفت : مشکل اساسی تهران ورود حجم زیادی از مهاجران کشاورز و کارگر از روستاها و شهرهای سراسر کشور به تهران است که بخش اعظم آنها در حاشیه شهر و در شهرک های اقماری غیر قانونی ساکن شده اند .

وی با اشاره به اینکه این شهرک ها از حداقلهای خدمات رسانی شهری نیز برخوردار نیستند تاکید کرد که مهاجران ساکن در این شهرک ها با ورود روزانه به تهران مشکلات فرهنگی ، امنیتی و کاری زیادی را هم برای خود و هم برای شهر تهران ایجاد کرده اند .

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد : حقیقت این است که مشکل اصلی مهاجران به تهران وضعیت نامناسب اقتصادی و بیکاری است و برای جلوگیری از رشد جمعیت در پایتخت باید با ایجاد شرایط مناسب فرهنگی، اجتماعی و آموزشی در استانها، اشتغالزایی و حل مشکل کشاورزان  از روند مهاجرت جلوگیری کنیم .

وی همچنین یاد آور شد: انتقال پرسنل سازمانهای دولتی  را نمی توان به صورت دستوری انجام داد و این روند نیاز به کارشناسی بیشتر دارد .

نماینده تهران درباره مشکلات اجرای این پروژه توضیح داد : اولا پرسنل سازمانها و ادارات در تهران، اهالی شهر تهران محسوب می شوند و اغلب چندین نسل در تهران ساکن بوده اند که جدا کردن آنها از فرهنگ و خانواده از نظر فرهنگی و اجتماعی کار چندان مناسبی به نظر نمی رسد ، ضمن اینکه انتقال اعضای یک خانواده که احتمال دارد در سازمان دیگری در تهران مشغول بکار بوده یا دانشجوی یکی از دانشگاه های تهران باشند ، معضلات بغرنجی را برای خانوده ها و سازمانها بوجود می آورد.

وی شیوه سیستم اداری کشور و وابستگی این سیستم به کاغذ بازی را از دیگر مشکلات بوجود آمده با انتقال برخی سازمانها به خارج از استان خواند و تاکید کرد : با توجه به عدم تحقق دولت الکترونیک باانتقال برخی سازمانها از تهران ، کسانی که به عنوان ارباب رجوع پیش از این در خیابانهای تهران بین سازمانهای مختلف برای پیگیری امور سرگردان بودند، از این پس  باید جاده های بین استانی را طی کنند .

عباسپور بر لزوم بررسی کارشناسانه بیشتر این طرح تاکید کرد و با اشاره به اینکه آنچه برشمرده است تنها مشکلات ابتدایی ناشی از اجرای این طرح است و احتمالا در مسیر اجرای طرح مشکلات دیگری نیز بوجود خواهد آمد گفت: باید دید انتقال چند سازمان و پرسنل آنها با توجه به پی آمد های آن، چه میزان می تواند در کنترل جمعیت تهران موثر باشد و آیا هزینه آن بیش از فایده اش نیست ؟

وی بار دیگر تاکید کرد که جلوگیری از روند مهاجرت کارگران و کشاورزان به تهران را ضروری تر و منطقی تر از راه انتقال پرسنل سازمانها و ادارات از تهران می داند و در این راستا بر ضرورت رفع مشکل کارخانجات ورشکسته ، واردات بی رویه ، عدم پرداخت یارانه کشاورزان و بی تدبیری در پروژه های آب رسانی تاکید کرد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت : اینکه به جای جلوگیری از مهاجرت کارگران و کشاورزان به تهران برای انجام کارهای غیر تخصصی، کارمندان اداری پایتخت نشین را به استانهای دیگر منتقل کنیم ، نشاندهنده برهم ریختگی مدیریتی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet