شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/02 09:57:00
سرویس بین الملل
فلاحت‌پیشه با اشاره به درخواست مذاکره کنگره آمریکا:

مجالس آمریکا بیشترین نقش را در تنش میان دو کشور داشته‌اند

**رئیس کمیته روابط خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: مباحث کلانی از جمله مذاکره با آمریکا، مسائلی است که تنها کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد آنها تصمیم گیری نمی‌کند.

"حشمت‌الله فلاحت‌پیشه" در گفت‌ و گو با خانه ملت، در خصوص درخواست کنگره آمریکا برای مذاکره با  ایران اظهار داشت: بحث مذاکره آمریکا با  ایران مربوط به مقوله‌های کلان کشور است و بحثی نیست که صرفا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره آن تصمیم‌گیری کند و تصمیم‌گیری در این رابطه برعهده شورای عالی امنیت ملی است که با نظر رهبری تصمیم‌گیری صورت می‌گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، خاطر نشان کرد: چون این مسئله جزء موضوعات کلان کشور است هیچ‌کدام از قوا به صورت جداگانه درباره آن تصمیم‌گیری نمی‌کنند و خط‌ مشی‌ها را ترسیم نمی‌کنند.

وی افزود: موضوع مذاکره به هیچ‌وجه جدی نبوده تا در دستور کار کمیسیون امنیت ملی قرار بگیرد.

فلاحت‌پیشه گفت: به اعتقاد من در خصوص مذاکره نوعی جنگ سرد بین دو طرف حاکم است و اینکه تا چه حد این شرایط برقرار است ناشی از نوعی سیاست ترفند از سوی آمریکاست. در واقع طرف آمریکایی است که بازی می‌کند و شرایط را بحرانی کرده و سعی در به شمار آوردن ایران در مناسبات بین‌الملل به عنوان تهدید دارد و به این دلیل، شرایط مذاکره فراهم نیست.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس با اشاره به درخواست کنگره آمریکا برای مذاکره با ایران، تصریح کرد: اگر طرف مذاکره کننده با ایران کنگره آمریکا و نمایندگان سنای این کشور باشند با نگاهی به سیاست‌های گذشته این دو مجلس در قبال ایران، مشاهده می‌کنیم مجالس آمریکا بیشترین نقش را در تنش‌زا کردن روابط ایران با آمریکا داشته‌اند.

وی با ذکر مثالی در این خصوص گفت: در سال آخر حکومت بوش دوم حدود 24 طرح و قطعنامه علیه ایران تصویب شد و همچنین تنها در سال اول حکومت اوباما و حاکمیت دموکرات‌ها در کنگره آمریکا این تعداد به 80 عدد رسید و حدود 3 برابر افزایش پیدا کرد، بنابراین می‌بینیم بیشترین هجمه‌ها از سوی کنگره آمریکا علیه ایران صورت گرفته است.

فلاحت‌پیشه تاکید کرد: با این شرایط هیچ عقل سلیمی حکم نمی‌کند که مذاکره صورت بگیرد و مواضع آمریکا و کنگره این کشور در قبال ایران، بیانگر آن است که شرایط مذاکره فراهم نیست.

نماینده اسلام‌آباد غرب در مجلس یادآور شد: لابی‌هایی در کنگره آمریکا فعال شده‌اند که سعی در بحرانی‌تر کردن اوضاع و شرایط دارند.

وی ادامه داد: بیش از 30 سال از قطع رابطه ایران با آمریکا می‌گذرد و طرف آمریکایی همواره رفتارهای ضدایرانی خود را تشدید کرده است، بنابراین درخواست اخیر برای مذاکراه که از سوی آنها مطرح می‌شود صرفا یک ژست بین‌المللی است.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس افزود: در شرایطی که آمریکایی‌ها تمامی هجمه‌های گسترده و روانی را علیه ایران صورت می‌دهند و تهدید ملت ایران را نیز در دستور کار قرار داده‌اند، بحث پیشنهاد مذاکره فقط برای سرپوش گذاشتن و تحت‌الشعاع قرار دادن اقدامات هجمه‌آمیز ناعادلانشان علیه ایران است.

فلاحت‌پیشه اهداف آمریکا را از طرح این موضوع ، انداختن توپ تبلیغاتی در زمین ایران عنوان کرد و گفت: نباید در بحث رابطه با آمریکا، سیاست‌های این کشور در این خصوص ساده‌اندیشانه بررسی شود چرا که ما باید یک رفتار مثبت عملی به عنوان پیش نیاز مذاکره در رفتار آمریکا مشاهده کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet