شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/02 11:27:00
سرویس سیاسی
سبحانی‌نیا: درصورت درخواست کمیسیون صورت می‌گیرد

تمدید زمان بررسی لایحه برنامه در کمیسیون تلفیق

**عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام کرد، در صورت در خواست کمیسیون تلفیق مبنی بر تمدید زمان بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه در این کمیسیون، زمان آن تمدید خواهد شد.

"حسین سبحانی نیا" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به زمان سه هفته ای که کمیسیون تلفیق برای بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه دارد ، تصریح کرد: در صورت درخواست کمیسیون تلفیق مبنی بر تمدید زمان بررسی لایحه برنامه در کمیسیون تلفیق این زمان طبق آئین نامه داخلی مجلس تا دو برابر قابل افزایش است.

نماینده نیشابور با اشاره به تعطیلاتی که کمیسیون تلفیق با آن روبرو شده تمدید زمان بررسی لایحه برنامه پنجم در این کمیسیون را دور از انتظار ندانست و گفت: طبق آئین نامه هیچ منع قانونی در این خصوص وجود ندارد.

محمدحسین فرهنگی دیگر عضو هیات رئیسه مجلس نیز درگفت وگو با خبرنگار خانه ملت، سخنان سبحانی نیا در خصوص بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه در کمیسیون تلفیق را مورد تاکید قرار داد.

براساس ماده 214 آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، رسیدگی به لوایح برنامة توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران یک‌شوری و به‌شرح زیر خواهد بود:

          الف- نمایندگان مجلس از زمان چاپ و توزیع لایحة برنامه ظرف مدت پنج روز (بدون احتساب ایام تعطیل) پیشنهادهای خود درمورد کلیات و جزئیات برنامه را به کمیسیون تخصصی ذی‌ربط ارائه می‌نمایند.

          ب- کمیسیون‌های تخصصی مکلفند حداکثر ده روز پس از چاپ و توزیع لایحه نسبت به بررسی مفاد برنامه شامل مواد، تبصره‌ها، جداول و ضمائم و نیز پیشنهادهای نمایندگان اقدام و گزارش خود را به کمیسیون تلفیق رسیدگی‌کننده ارائه نمایند.

          ج- کمیسیون تلفیق موظف است پس از پایان مهلت مذکور در بند (ب) به گزارشهای کمیسیونهای تخصصی و کلیات و جزئیات برنامه و پیشنهادهای نمایندگان ظرف حداکثر سه هفته رسیدگی و گزارش نهایی خود را به مجلس ارائه نماید.

          د- در صحن جلسة علنی پس از ارائة گزارش کمیسیون تلفیق، ابتدا کلیات برنامه مورد بحث قرار می‌گیرد. در کلیات پنج نفر مخالف و پنج نفر موافق به‌ترتیب یک نفر مخالف و یک نفر موافق و حداکثر هر نفر پانزده دقیقه دیدگاههای خود را مطرح می‌کنند. پس از آن کمیسیون و دولت هرکدام حداکثر چهل و پنج دقیقه برای دفاع زمان خواهند داشت. سپس راجع به کلیات برنامه رأی‌گیری خواهد شد. در بررسی کلیات، کفایت مذاکرات پذیرفته نمی‌شود.

          هـ- پس از تصویب کلیات، رسیدگی به جزئیات برنامه آغاز و به مواد و تبصره‌ها و جداول برنامه به‌ترتیب رسیدگی می‌شود. در این بخش جایگزین متن ماده، یا جزئی از ماده و یا تبصره لایحة دولت، حذف کل، مصوبات جایگزینی کمیسیونهای تخصصی و پیشنهادات چاپ‌شدة نمایندگان برای هر ماده یا تبصره یا هریک از اجزاء درصورتی که آن جزء ماهیت مستقل داشته باشد و حذف جزء و پیشنهادات چاپ شده کمیسیونهای تخصصی به‌ترتیب مورد رسیدگی قرار می‌گیرند. سپس درمورد اصل ماده یا تبصره یا اجزاء درصورتی که ماهیت مستقل داشته باشند، رأی‌گیری خواهد شد.

چنانچه اصل رأی نیاورد، موضوع برای رسیدگی مجدد به کمیسیون تلفیق برگشت داده خواهد شد تا در اسرع وقت و حداکثر طبق مهلتی که هیأت‌رئیسه تعیین خواهد کرد، گزارش مجدد خود را به مجلس ارائه دهد. نمایندگان می‌توانند حداکثر تا پایان همان روز پیشنهادهای خود را به کمیسیون تسلیم نمایند.

          و- مادام که لایحة برنامه در صحن مجلس مورد بررسی است، مجلس نطق133 نخواهد داشت و هیچ طرح یا لایحه‌ای جز طرحها و لوایح سه‌فوریتی در دستور قرار نخواهد گرفت و مجلس در تمامی ایام به‌جز ایام تعطیل حداقل شش و حداکثر هشت ساعت جلسة علنی خواهد داشت. درموارد استثناء با تصویب مجلس، این زمان تا ده ساعت قابل افزایش است.

          ز- مهلت‌های مذکور در بندهای (ب) و (ج) حسب مورد با تصویب هیأت‌رئیسه تا دو برابر قابل افزایش است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet