آغاز امامت امام زمان (عج)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
فولادگر با اشاره به طرح استانی انتخاب شدن نمایندگان مجلس:

این طرح فضای مجلس را به نخبه گرایی سوق می‌دهد

سرویس دیگر رسانه‌ها
**عضو کمیسیون صنایع و معدن درمجلس شورای اسلامی گفت: طرح استانی انتخاب شدن نمایندگان خانه ملت بر کلان نگری تکیه دارد و فضای مجلس را به نخبه گرایی سوق می دهد.
شنبه 2 مرداد 1389 ساعت 11:40

حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص طرح استانی شدن انتخابات افزود: مکانیزم طرح پیشنهادی همچنان که از حوزه انتخابی رای می آورد انتخاب شدن از سوی استان را هم شامل می شود که در این روند نماینده به طور کلان نگری انتخاب می شود و بجای منافع شهرستانی منافع استانی را مد نظر قرار می دهند لذا با توجه به این روش مجلس نخبه گراتر خواهد شد.

فولادگر در ادامه اذعان داشت: یکی از مشکلات موجود در حال حاضر این است که بخش اعظم کار نمایندگان صرف رسیدگی به مسائل ریز حوزه انتخابی می شود که جزء وظایف نمایندگان نیست و آنها را از رسیدگی به وظیفه اصلی شان که همان قانون گذاری و نظارت است باز می دارد.

وی همچنین افزود: البته طرح استانی شدن انتخابات کمک می کند که  نمایندگان به وظیفه اصلی قانونگذاری و نظارت بپردازند و البته در کنار این کار به بررسی و برطرف ساختن مشکلات حوزه انتخابیه نیز بپردازند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن همچنین درباره رسیدگی همزمان طرح احزاب و شوراها اظهار داشت: طرح احزاب و شوراها نیز به طرح استانی شدن انتخابات وابسته است و در واقع می توان به عنوان طرح سه قولو از آنها یاد کرد.

وی در ادامه افزود: با اصلاح قانون احزاب که مد نظر طراحان این طرح است احزاب فراگیرتر و عملکردشان شفاف تر خواهد شد و احزابی که در سراسر کشور جهت حضور در انتخابات لیست ارائه می دهند فعالتر می شوند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر طیف ها، جبهه ها و جناحها در کشور فعالند و بهتر است احزابی که عملکرد روشنی دارند و پاسخگوی اعمال خود هستند و دارای قانون و ضوابط می باشند جایگزین طیف ها و جناحهای غیر مسئول شوند.

فولادگر همچنین اذعان داشت: البته برخی از فعالیت های روزانه نمایندگان به شوراها مربوط می شود و دلیل ارتباط این موضوع با دو طرح ذکر شده در این است که بتوان شورای محلی و شورای شهر و استان حوزه انتخابیه را فعالتر کرد و این وظیفه را به آنها سپرد.

فولادگر در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر احزاب به آن حد از رشد و بالندگی رسیده اند که به طور استانی لیست ارائه دهند گفت: احزاب باید به این سمت سوق داده شوند که به طور استانی لیست ارائه دهند و البته قانون احزاب در کمیسیون ماده ده احزاب با حضور نمایندگان سه قوه در حال تغییر و اصلاح می باشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن درا دامه افزود: تاکنون برخی احزاب به دو آفت گرفتار شده اند یا مثل برخی احزاب در سال گذشته دچار آفت وابستگی به بیگانگان می شوند یا در گرداب فساد مالی و قدرت گرایی، گرفتار می شوند که البته این دو آفت با نظارت بیشتر حزبی به خوبی رفع می گردد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن تصریح کرد: در کشور ما به طور متوسط هر سال یک انتخابات برگزار می شود و در کشوری که مردم سالاری دینی بر آن حاکم است و دارای نظام پارلمانی است بهتر است با یک پایه ریزی صحیح و دقیق برای حرکت های حزبی، طرحی شفاف، روشن، قابل نظارت و مردمی طراحی کرد.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000