شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/02 11:46:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در اختتامیه همایش بین المللی دکترین مهدویت:

مبنای دولت حق، عدالت است

**رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در تفکر اسلامی زندگی با کرامت برای افراد مبناست نه اینکه اگر در چرخ دنده های نظام سرمایه داری فلج شدند به آنها صدقه بدهیم.

به گزارش خبرذنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" روز شنبه با حضور در مراسم اختتامیه ششمین همایش بین المللی دکترین مهدویت که در سالن اجلاس سران برگزار شد، به تبیین مولفه های دولت حق پرداخت و عدالت، اخلاق، همزیستی مسالمت آمیز و عقلانیت اسلامی را مهمترین مولفه های دولت حق عنوان کرد.

لاریجانی با بیان این که یکی از خصوصیاتی که بشر امروز گرفتار آن است حیرت است افزود: این حیرت به معنای مشوش شدن فضای فکری جوامع است به معنایی که حق را نمی تواند ببیند.

وی با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع)گفت: هنگامی که ولی خدا قیام می کند مشکلی که از مردم نادان می کشد بسیار بیشتر از مشکلی است که پیامبر از عصر جاهلیت می کشید.

رئیس مجلس یکی دیگر از مشکلات جامعه معاصر را تاویل اعلام کرد و متذکر شد: با تاویل، کتاب خدا را به راهی می برند که در راه خدا نیست. این تاویل هم می‌تواند در حوزه تفکرات الهی باشد و هم می تواند در حوزه سیاسی، فرهنگی و اجتماعی باشد.

وی با انتقاد از برخی دانشمندان که تاویلهای نادرست ارائه می دهند اظهار داشت: بعضی از سخنان در باب وحی و نحوه رجوع به کتاب خدا که برداشت از پلورالیسم غربی است و جایگاه وحی را مخدوش می کند ازجمله همین مطالب است.

 

با تفکر مهدویت در جامعه یاس و بن بست وجود ندارد

رئیس مجلس پس از این سخنان اقدام به تبیین مولفه های جامعه منتظر و دولت حق به عنوان دولتی که متصل به ظهور امام زمان (عج) است کرد.

وی با بیان این که یک وجه از تفکر مهدوی جنبه تکاملی و تاریخی جامعه است گفت: در تفکر اسلامی بن بست و یاس وجود ندارد و تفکر مهدویت نقطه اوجی است که هیچ جامعه‌ای با آن دچار یاس، تردید و بدبینی نمی شود. دولت مهدوی یا دولتی که می‌خواهد زمینه انتظار را فراهم کند دولتی است که امیدوار باشد و توجه به رشد تفکر اسلامی داشته باشد.

وی یکی دیگر از مولفه‌های دولت مهدوی را اخلاقی بودن آن عنوان کرد و گفت: دولت مهدوی دولت اخلاقی است و در همه جهات آن یعنی چه در وجوه فردی و چه در وجوه اجتماعی، اخلاق حکمفرماست.

لاریجانی با اشاره به این که در دولت منتظر همه افراد و به خصوص مسئولان باید مقید به اخلاق و انجام تکالیف شرعی باشند گفت: متاسفانه در صحنه بین المللی امروز شاهد فریبکاری، بی اخلاقی و فساد لجام گسیخته ای هستیم به گونه‌ای که درعصر حاضرادیان جنبه مسکن پیدا کرده‌اند و دیگر جایگاه تعالی بخش ندارند.

وی با انتقاد از فریبکاری در فضای بین المللی از نقشه جدیدی برای منطقه خاورمیانه خبر داد که بر طبق آن فشارها به جمهوری اسلامی برای سرگرم سازی افکار عمومی جهان و فشار بیشتر بر مردم لبنان طراحی شده است.

 

صحنه بین المللی متضاد اخلاق سالمی است که دولت حق دارد

رییس قوه مقننه که در حضور نمایندگانی از 31 کشور دنیا سخن می گفت با اشاره به اینکه صحنه بین المللی سالهاست در موضوع هسته ای بلوا می کند و آنچه در درون خود دارند بیان نمی کنند تصریح کرد: شرایط جمهوری اسلامی  را با رفتارهایی که با رژیم دارند مقایسه کنید. همه می دانند که رژیم صهیونیستی بمب اتم دارد اما سکوت می کند. ولی در مورد ایران با وجود اینکه آمریکا، روسیه و تمام کشورهای جهان می دانند که ایران به دنبال بمب اتمی نیست و طبق فتوای مقام معظم رهبری ساخت سلاح های کشتار جمعی حرام است اما باز در رسانه های خود بلوا می کنند.

وی افزود: در صورتی که تمام مردم دنیا به خاطر دارند در طول جنگ تحمیلی بارها از سلاح شیمیایی علیه مردم ایران استفاده شد ولی ایران مقابله به مثل نکرد در صورتی که قادر به انجام این کار بود. چرا که واقعیت صحنه  بین المللی این است که دچار بیماری در زمینه اخلاق اجتماعی است و ما به عنوان جامعه اسلامی اگر می خواهیم دولت حق داشته باشیم باید خصوصیات آن را در زمینه فردی و اجتماعی مهیا کنیم.

 

عدالت باید مبنای دولت حق باشد

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این مطلب که جامعه ای جامعه منتظر است که افراد آن برای عدالت تلاش کنند، یادآور شد: در تفکر اسلامی زندگی با کرامت برای افراد مبناست نه اینکه اگر در چرخ دنده های نظام سرمایه داری فلج شدند به آنها صدقه بدهیم. در تفکر اسلامی و در زمان ظهور عدالت وقتی محقق می شود که همه استعدادها بالفعل شوند.

وی در تبیین خصوصیات عدالتی جامعه حق گفت: جامعی دارای ویژگی عدالت است که سازوکار و رشد استعدادهای فرزندان آن جامعه را فراهم کند.

لاریجانی همچنین با اشاره به استعداهای سیاسی مردم اظهار داشت: اگر از مردم سالاری دینی صحبت می کنیم به معنای این نیست که دموکراسی از غرب گرفته ایم و دین را به آن اضافه کرده ایم بلکه مردم سالاری دینی در بطن اسلام است و یکی از ویژگی های حاکم عادل دولت حق این است که مشارکت سیاسی را در میان مردم افزایش دهد و باعث رشد استعداد سیاسی افراد شود. چنانچه در زمان ظهور همه استعدادها بروز می یابد و جهان تماما آباد می شود.

وی یکی دیگر از مولفه های دولت حق را عقلانیت عنوان کرد و گفت: روایتی داریم که وقتی ظهور صورت می گیرد امام زمان (عج) دست خود را بر سر مردم می گذارد تا عقل آنها کامل شود. یعنی در جامعه ایشان استعداد عقلانی به کمال می رسد. پس مبنای ما نیز باید عقلانیت اسلامی باشد.

لاریجانی با تاکید بر واژه عقلانیت اسلامی گفت: ما دو نوع عقلانیت در جهان داریم که یکی عقلانیت بی مبنا و رهاست که فایده ای برای بشر ندارد و دیگری عقلانیت اسلامی و هدایت شده است که اگر انسان زندگی منتظر را تعریف کنیم باید تمام آن براساس اصول عقلانیت اسلامی باشد.

رئیس مجلس با اشاره به یکی دیگر از مولفه های دولت حق و جامعه منتظر ظهور آن را همزیستی مسالمت آمیز واقعی عنوان کرد و گفت: دو سنخ همزیستی در جهان داریم که یکی همزیستی مسالمت آمیز واقعی و دیگری همزیستی مسالمت آمیز دروغین است. در دولت حق و جامعه منتظر همزیستی مسالمت آمیز واقعی در میان مردم جریان دارد و مردم واقعا یکدیگر را دوست دارند.

 

رفتار اسرائیل توحش مدرن است

لاریجانی مصداق همزیستی دروغین را حرفهای اوباما عنوان کرد و گفت: از اوباما سوال کنید به کدام یک از وعده های خود درباره همزیستی مسالمت آمیز در جهان و خاصه موضوع فلسطین عمل کرد.

وی با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی بدون هیچ بازخواستی به هر جنایتی دست می زند گفت: ابنیه اسلامی را تخریب می کنند و نه یونسکو حرفی می زند و نه سازمان ملل.

لاریجانی این رفتارهای اسرائیل را نماد توحش مدرن عنوان کرد و گفت: این مصداق کامل همزیستی مسالمت آمیز دروغین است که ضد همزیستی مسالمت آمیز حق و جامعه منتظر ظهور است.

 

فاصله زیادی با دولت حق داریم

لاریجانی با اشاره به اینکه به دلیل شرایطی که در دنیای امروز بر پایه قدرت چیده شده است گفت: ما فاصله زیادی با دولت حق داریم که دولت متصل به ظهور امام زمان (عج) است.

وی در پایان با اشاره به مدل توسعه ایرانی ـ اسلامی گفت: مدلی که مدنظر مقام معظم رهبری است مدلی است که در آن تمام این مولفه های عقلانیت اسلامی، همزیستی مسالمت آمیز، عدالت و امید مدنظر قرار گرفته شده باشد.

لاریجانی با عنوان این مطلب که اقتضا می کند براساس کلیاتی که در دولت حق می شناسید مدل توسعه را تعریف کنیم گفت: اگر دولتی می خواهد مولفه دولت انتظار را داشته باشد باید مولفه های دولت حق را استخراج کند و در اختیار سیاست گذاران و فرهنگیان قرار دهد.

آیت‌الله تسخیری، آیت‌الله خزعلی، آیت‌الله مهدوی کنی و سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله حاضران در مراسم اختتامیه ششمین همایش بین المللی دکترین مهدویت که در سالن اجلاس سران برگزار شد، بودند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet