هدر موبایل
1389/05/02 11:59:00
سرویس سیاسی

حاشیه های سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به سوئیس

**سفر ۵ روزه "علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی و هیات پارلمانی ایران به ژنو که به منظور شرکت در سومین کنفرانس جهانی روسای مجالس عضو اتحادیه بین المجالس صورت گرفت، حاشیه هایی نیز داشت که در پی می آید.

* سفر هیات ایرانی بعدازظهر روز یکشنبه 27 تیرماه آغاز شد و خلبان در ابتدا با اعلام اینکه مدت پرواز 5 ساعت و نیم است، گفت که برای رسیدن به مقصد از آسمان کشورهای ترکیه، بلغارستان، صربستان، بوسنی، کرواسی، ایتالیا، فرانسه عبور خواهیم کرد.

* اختلاف ساعت ایران و سوئیس 2 ساعت و نیم است.

* ژنو شهری است که در این ماه چشم انداز دلپذیری برای مسافران دارد. توسط کوههای آلپ و یورا احاطه شده و در حاشیه آن ساحل دریاچه ژنو (لک لمان به زبان محلی) قرار دارد، شهری که مردمانش غالبا به زبان فرانسوی صحبت می کنند، میزبان سومین اجلاس جهانی روسای مجالس عضو اتحادیه بین المجالس بود.

* چیزی حدود نیمی از جمعیت این شهر را خارجی ها و مهاجران تشکیل می دهند.

* فرودگاه بین المللی کوینترین ژنو در قسمت شمال غربی شهر واقع شد و با کورناوین ایستگاه مرکزی راه آهن شهر در ارتباط است.

*اتحادیه بین المجالس در سال 1889 تاسیس گردید و دبیرخانه آن در شهر ژنو می باشد. این اتحادیه را می توان مجمع عمومی جهانی پارلمانهای جهان دانست که در آن نمایندگان منتخب ملل مختلف می توانند طی تماس مستقیم با یکدیگر به تبادل نظر در مورد تمامی مسائل مورد علاقه خود بپردازند. این اتحادیه همچنین با سازمان ملل و دیگر سازمانهای بین المللی و سازمانهای غیردولتی همکاری خوبی برقرار نموده است.

هم اکنون بیش از 140 کشور و هفت گروه پارلمانی منطقه ای در این اتحادیه حضور دارند. پارلمانهای عضو اتحادیه در شش گروه بندی جغرافیایی تقسیم می شوند.

هزینه های اتحادیه بر عهده اعضا بوده و بودجه آن برای سال 2007 میلادی برابر 4/17 میلیون دلار سوئیس (شامل کمکهای داوطلبانه) بوده است.

نهادهای اتحادیه عبارتند از: مجمع عمومی، شورای حکام، کمیته اجرایی و دبیرخانه. این اتحادیه دو جلسه سالانه دارد که اجلاس اول با حضور هشت نماینده از هر کشور، در یکی از کشورهای عضو و اجلاس دوم، با حضور پنج نماینده از هر کشور، در ژنو برگزار می شود.

ریاست اتحادیه در حال حاضر بر عهده آقای تئو بن گوریراب، رئیس مجلس ملی نامیبیا، می باشد. وی مهرماه سال 1387 به این سمت انتخاب شده و دوره ریاست، سه ساله می باشد. وی از سال 1990 تا 2000 وزیر خارجه، از سال 2000 تا 2002 وزیر اطلاع رسانی و رادیو تلویزیون و از سال 2002 تا 2005 نخست وزیر نامیبیا بوده است.

دبیرکلی اتحادیه بر عهده آقای اندرز جانسون، اهل سوئد می باشد. وی دوره سوم دبیرکلی را طی می کند. آقای جانسون از سال 1991 به عنوان معاون دبیرکل و از سال 1998 تاکنون به عنوان دبیرکل مشغول به کار بوده است. وی قبل از ورود به اتحادیه بین المجالس در سمتهای ارشد در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در هندوراس، پاکستان، سودان و ویتنام خدمت کرده است. ایشان دارای مدرک فوق لیسانس حقوق تطبیقی از دانشگاه نیویورک بوده و به زبانهای انگلیسی، فرانسه و اسپانیایی تسلط دارد. همسر ایشان نویسنده و مکزیکی بوده و دارای سه فرزند می باشند.

مجمع اتحادیه بین المجالس دارای سه کمیته دائمی می باشد که در بحثهای مختلف، همزمان با مجمع، تشکیل جلسه داده و به مجمع کمک می نمایند.

این کمیته ها عبارتند از:

ـ کمیته دائمی صلح و امنیت بین الملل

ـ کمیته دائمی توسعه پایدار، مالیه و تجارت

ـ کمیته دائمی دمکراسی و حقوق بشر

* سومین اجلاس روسای مجالس عضو اتحادیه بین المجالس با سخنرانی تئو بن گوریراب رئیس اتحادیه و رئیس مجلس ملی نامیبیا آغاز شد که وی در سخنان خود با محکوم کردن تروریسم، همدردی خود را با قربانیان حوادث تروریستی اخیر که در اوگاندا، ایران و عراق صورت گرفته اعلام کرد و این اقدامات را بزدلانه و غیرانسانی خواند.

* سخنران بعدی مراسم افتتاحیه بان کی مون دبیرکل سازمان ملل بود که در اظهارات خود پارلمانها را ستون فقرات دموکراسی و صدای ملتها توصیف کرد. وی بحران اقتصادی و غذایی، تغییرات اقلیمی، اشاعه سلاح های هسته ای و تهدیدات تروریستی را از جمله مسائلی خواند که جهان با آن روبرو است و برای مقابله با آن نیاز به یک اقدام مشترک است.

* رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در سخنرانی خود به ساختار ناسالم قدرت در عرصه بین المللی اشاره کرد که منتهی به استفاه ابزاری از نهادهای تخصصی بین المللی شده است و این وضعیت را برای آینده بشریت مخرب دانست.

وی همچنین در نطق خود به استانداردهای دوگانه امریکا، کشورهایی که بی اعتنا به قواعد بین المللی به تولید سلاح هسته ای می پردازند، محدود کردن کشورهایی که خواهان استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای هستند و تاکید بر پرهیز اتحادیه بین المجالس از پرداختن به حرفهای کلیشه ای و به دور از واقعیت ها و چالشهای امروز بین المللی اشاره کرد.

* انوشیروان محسنی بندپی نماینده چالوس و نوشهر که در این اجلاس حضور داشت طی سخنانی، ریشه کنی فقر مطلق و گرسنگی، رسیدن به سطح آموزش ابتدایی مورد انتظار، عدالت جنسیتی و تواناسازی زنان، کاهش مرگ و میر کودکان، افزایش بهداشت مادران، مبارزه با ایدز و بیماری های مختلف ، توسعه پایدارو مشارکت بین المللی را به عنوان اهداف جامعه بین الملل برشمرد که باید تا سال 2015 به آنها دست یافت.

*علی ادیانی راد نماینده قائم شهر نیز با حضور در میزگرد تقویت اعتماد بین مجالس و مردم که در حاشیه اجلاس برگزار شد ، خاطر نشان کرد لازمه تقویت اعتماد مردم به مجلس ، تقویت دموکراسی معقول و منطقی در بین مردم است البته دموکراسی که ریشه در اراده و خواسته های ملی مردم داشته باشد نه دموکراسی وارداتی و تحمیلی که ریشه در زر وزور وتزویر دارد.

* رئیس اتحادیه بین المجالس طی نامه ای به رئیس مجلس کشورمان اقدام تروریستی مسجد زاهدان را محکوم و با خانواده های قربانیان حادثه ابراز همدردی کرد.

* رئیس مجلس سنای الجزایر در دیدار با رئیس مجلس کشورمان، سخنان لاریجانی در کنفرانس بین المجالس جهانی را شجاعانه خواند و از حمایت رئیس جمهور کشور الجزایر از فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران خبر داد.

* رئیس مجلس شورای اسلامی و هیات ایرانی در سفر 5 روزه خود برنامه بسیار فشرده ای داشتند به نحوی که در حاشیه این اجلاس 22 ملاقات با هیات های پارلمانی حاضر صورت گرفت و در این دیدارها علاوه بر روابط دوجانبه، مواضع جمهوری اسلامی ایران در مورد مسائل مهم منطقه ای و جهانی و هسته ای تبیین شد.

* دکتر علی لاریجانی و هیات پارلمانی ایران در حاشیه اجلاس با روسای مجالس لبنان، ارمنستان، قزاقستان، فنلاند، اندونزی، بلاروس، الجزایر، سوریه، یونان، کویت، کوبا، کره شمالی، سوئیس، ژاپن، پاکستان، کونور، سودان و جیبوتی و ایتالیا و اسپانیا و... دیدار و گفتگو کردند.

* رئیس مجلس کشورمان همچنین با حضور در یک کنفرانس مطبوعاتی به سوالات خبرنگاران خارجی که حول محورهای رابطه با برزیل، تحریم های علیه ایران، اعتراض برخی از بازاریان تهران نسبت به موضوع مالیات، آزادی زندانیان کوبایی، پیام کنگره آمریکا به ایران، روابط ایران و روسیه، حوادث پس از انتخابات و توافق تهران مطرح شد، پاسخ داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در این سفر با شبکه تلویزیونی یورونیوز و تلویزیون فرانسه زبان سوئیس TSR مصاحبه کرد.

* پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مبنی بر افزودن یک پاراگراف به سند اجلاس در خصوص محکومیت تروریسم به تصویب رسید و این پاراگراف به عنوان ماده 28 در سند نهایی گنجانده شد.

* نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد دفتر ملل متحد و سایر سازمانهای بین المللی در ژنو در یکی از حساس ترین و پرتحرک ترین کانون های روابط چندجانبه جهان واقع است. ژنو و نیویورک (دو مقر اصلی سازمان ملل متحد) از مهمترین مراکز و مراجع همکاری های بین المللی جهان می باشند. ژنو میزبان بیشترین تعداد کنفرانس های بین المللی است. ماهیت وظایف و عملکرد این نمایندگی در قرینه پویایی مشهود در ترکیب محیط سیاسی و اداری روابط بین المللی و چندجانبه موجود ایجاب می نماید تعامل با دامنه وسیعی از سازمان های بین الدولی و ارگان های مذاکراتی وابسته به آنان صورت پذیرد.

حضور سی و یک سازمان بین المللی که از آن میان بیست و دو سازمان در ژنو قرار داشته و مابقی اکثرا در مجاورت آن محل واقع شده اند و نیز شمار یکصد و هفتاد سازمان غیردولتی، محیط گسترده و در نوع خود بی همتایی برای تعامل در ارتباط با موضوعات و مباحث سیاسی، اقتصادی، فنی و تخصصی و نیز در ارتباط با گرایش ها و تمایلات گوناگون بین المللی، ملی و منطقه ای ایجاد نموده است. زمینه کاری موجود را هم از نظر کمی و هم از نظر تنوع موضوعی و محتوایی به ندرت می توان در سایر مراکز بین المللی و چندجانبه یافت. طیف وسیع سازمان ها و مراکز بین المللی حاضر در محل و پوشش ده ها موضوع کلان فنی و سیاسی و صدها مبحث منشعب از آنها زمینه پویا و در عین حال پیچیده ای از اهداف، اولویت ها و خط مشی های ملی، منطقه ای و بین المللی به وجود آورده است: از خلع سلاح و کنوانسیون های مرتبط با سلاح های غیرمتعارف تا مسائل مرتبط با حقوق بشر، از توسعه اقتصادی وتوافق نامه های چند جانبه تجاری تا کمک های بشردوستانه، از بهداشت جهانی تا شبکه های ارتباطی راه دور، از روابط کارگری تا قواعد زیست محیطی و تغییرات آب و هوا، از امنیت انرژی تا مسائل مهاجرت و پناهندگی در سطح جهانی.

پس از جنگ اول جهانی، ژنو به صورت مقر سازمان های بین المللی درآمد. جامعه ملل و دفتر بین المللی کار در سال 1919 تاسیس شدند. پس از جنگ دوم جهانی و متعاقب تاسیس سازمان ملل متحد بیشتر سازمان های بین المللی مقیم ژنو تحت لوای سازمان ملل درآمدند.

دفتر سازمان ملل متحد در ژنو به صورتی کی از فعال ترین مراکز دیپلماسی چندجانبه درآمده و تاکنون میزبانی بسیاری از مذاکرات تاریخ دیپلماسی معاصر را بر عهده گرفته است. قدمت برخی از سازمان های غیردولتی نظیر کمیته بین المللی صلیب سرخ به قرن نوزدهم بازمی گردد.

با توجه به اهمیت خارق العاده دو موضوع حقوق بشر و خلع سلاح، ذیلا شرح مختصری در این خصوص ارائه می گردد:

* شورای حقوق بشر

طی سال های اخیر حقوق بشر در زمره مهمترین موضوعات دستور کار بین المللی قرار گرفته و اهمیت و حساسیت این موضوع در روابط و مناسبات بین المللی به شکل روزافزونی افزایش یافته است. 60 سال بعد از تاسیس سازمان ملل متحد،دبیرکل آن سازمان در چهارچوب برنامه پیشنهادی خود برای اصلاحات سازمان پیشنهاد تاسیس شورای حقوق بشر به جایگزینی کمیسیون حقوق بشر را ارائه نمود. دبیرکل سازمان در برنامه پیشنهادی خود حقوق بشر را در کنار موضوعات صلح، امنیت و توسعه قرار داده و خواهان ارتقاء جایگاه این موضوع در ساختار و فعالیتهای سازمان ملل گردید. چنین رهیافتی به معنای ارتقای جایگاه حقوق بشر در مناسبات دوجانبه و چند جانبه بین المللی، افزایش دامنه تعهدات کشورها در زمینه حقوق بشر و تبدیل شدن حقوق بشر به گفتمان غالب بین المللی است.

قطعنامه تاسیس شورای حقوق بشر که در تاریخ 25 اسفند 1384 به تصویب مجمع عمومی رسید نیز از سه موضوع صلح، امنیت و حقوق بشر به عنوان ستون های نظام ملل متحد یاد می کند که به طور متقابل یکدیگر را تقویت می نمایند.

به دنبال طرح تشکیل شورای حقوق بشر به جایگزینی کمیسیون حقوق بشر به عنوان نهادی موثرتر و کارآمدتر، مجمع عمومی سازمان ملل در تاریخ 24 اسفند 1384 (15 مارس 2006) رای به تشکیل شورای حقوق بشر (Human Rights Council) داد. با تصویب قطعنامه تاسیس شورا کمیسیون حقوق بشر در تاریخ 7 فروردین 1385 آخرین اجلاس خود را برگزار نمود.

شایان ذکر است مشورتهای مربوط به ایجاد سازوکارهای جدید برای شورای حقوق بشر، بازنگری مندیتها و سازوکارهای باقیمانده از کمیسیون حقوق بشر و انتقال آن به شورا و بالاخره تدوین دستور کار ثابت و ساختاری به همراه تدوین آئین نامه کار برای شورا پس از نشست اول شورا آغاز گردید. این مشورتها به شکل مستمر و در چارچوب گروههای کاری مذاکراتی تاکنون ادامه دارد.

با توجه به آغاز روند بازنگری، انتقال و ایجاد سازوکارها و نهادهای جدید برای شورای مذکور و نظر به تاثیر طولانی مدت و عمیق این نهاد بر جمهوری اسلامی ایران، این نمایندگی سعی نموده تا با همراهی مرکز به شکل موثر و فعالی در روند مذکور مشارکت نماید.

گروههای عدم تعهد و کنفرانس اسلامی از جمله فعال ترین گروههای درگیر در مشورتها و مذاکرات مربوط به روند بازنگری و نهادسازی برای شورا می باشند. با توجه به این که تعداد قابل توجهی از اعضای شورا را کشورهای عضو گروه کنفرانس اسلامی تشکیل می دهند. این گروه به یک بلوک عمده مذاکراتی در شورا تبدیل و با اتخاذ مواضع هماهنگ مانع از تصویب برخی ابتکارات گروه غرب گردیده و قطعنامه های متعدد مثبتی را به ویژه در رابطه با مسائل فلسطین به تصویب رسانیده است.

* ویژگی های شورای حقوق بشر جدید

با ایجاد شورای حقوق بشر دو تحول عمده ساختاری و مفهومی در جهت تقویت و ارتقاء جایگاه حقوق بشر صورت پذیرفته است. در چهارچوب تحول مفهومی و براساس قطعنامه تاسیسی شورای حقوق بشر بین مفاهیم صلح و امنیت و توسعه و حقوق بشر ارتباط ایجاد شده و رعایت جهانی حقوق بشر به همراه امنیت، صلح و توسعه به عنوان بنیادهای امنیت جمعی به رسمیت شناخته می شوند.

از بُعد ساختاری شورای حقوق بشر به عنوان رکن فرعی مجمع عمومی ایفای نقش می نماید و وضعیت آن پس از 5 سال برای تبدیل شدن به رکن اصلی سازمان ملل مورد بازبینی قرار خواهد گرفت.

شورای حقوق بشر دارای 47 عضو می باشد که با رای اکثریت ساده اعضای مجمع عمومی با رای مخفی و براساس توزیع جغرافیایی انتخاب می شوند. عضویت کشورهایی که به نقض شدید و مستمر حقوق بشر متهم باشند می تواند با دوسوم آراء اعضای مجمع عمومی به حالت تعلیق درآید. اعضاء برای دوره 3 ساله و حداکثر دو دوره متوالی انتخاب می شوند.

با توجه به قطعنامه تاسیس شورای حقوق بشر شورا از دومین سال تاسیس خود 3 بار در سال و در مجموع به مدت 10 هفته تشکیل جلسه می دهد.

* کنفرانس خلع سلاح

کنفرانس خلع سلاح (Conference on Disarmament) در سال 1979 به عنوان تنها نهاد مذاکرات چندجانبه خلع سلاحی در ژنو تاسیس شد. تاسیس این نهاد مهم مذاکراتی پیرامون موضوعات خلع سلاح و امنیت بین المللی، حاصل تصمیم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در طول اولین اجلاس ویژه خلع سلاح (SSODI) در سال 1978 بود. کنفرانس خلع سلاح جایگزین سایر مجامع مذاکراتی مستقر در ژنو گردید  که شامل «کمیته خلع سلاح با عضویت 10 کشور (1960)»، «کمیته خلع سلاح با عضویت 18 کشور (1968 ـ 1962)» و «کنفرانس کمیته خلع سلاح (1978 ـ 1969)» بودند.

مدیرکل کنونی دفتر اروپایی سازمان ملل متحد، آقای سرگئی اورژنیکیدزه (تبعه روسیه)، دبیرکل کنفرانس خلع سلاح و نماینده شخصی دبیرکل سازمان ملل متحد می باشد. در حال حاضر 65 کشور عضو دائم کنفرانس خلع سلاح بوده و هر سال تعداد قابل توجهی از کشورها نیز به عنوان ناظر در جلسات آن شرکت می کنند. همچنین سالانه شش کشور از اعضای دایم موسوم به P6، ریاست جلسات کنفرانس را به عهده می گیرند که انتخاب آنها به ترتیب حروف الفبای و چرخشی بوده و هر یک به مدت چهار هفته ریاست جلسات را عهده دار می شوند.

جلسات کاری سالانه کنفرانس خلع سلاح مشتمل بر 24 هفته بوده و در سه بخش تنظیم گردیده است. بخش اول در مجموع 10 هفته می باشد که از هفته پایانی ماه ژانویه آغاز شده و تا پایان ماه مارس ادامه می یابد. بخش دوم جلسات کاری کنفرانس در 7 هفته تنظیم شده و از اواسط ماه مه تا پایان ماه ژوئن ادامه دارد. بخش سوم نیز که به دلیل تهیه گزارش سال کنفرانس خلع سلاح مهمترین بخش فعالیت های آن به شمار می رود از پایان ماه ژوئیه تا نیمه سپتامبر به طول می انجامد.

طی سالهای متمادی نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در ژنو ضمن حضور فعالانه در کلیه نشست های کنفرانس خلع سلاح و نیز رویدادهای حاشیه ای از جمله سمینارها و کنفرانسهای مربوط به مباحث کنترل تسلیحات و امنیت بین المللی، اهداف و مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در این زمینه را با دقت و جدیت دنبال کرده است. در همین ارتباط نمایندگی با حضور در نزدیک به یکصد جلسه کاری و ارائه چندین بیانیه و تبادل نظر مستمر در مورد موضوعات اصلی کنفرانس شامل خلع سلاح هسته ای، تضمین های منفی امنیتی، ممانعت از مسابقه تسلیحاتی در فضای ماورای جو و منع تولید مواد شکافت پذیر به طور فعال در مباحث مشارکت کرده است. در این مدت مقام عالی وزارت امور خارجه نیز ضمن حضور در کنفرانس های خلع سلاح و ایراد سخنرانی، کشورهای عضو CD را از دیدگاه های کشورمان پیرامون مهمترین مسائل امنیت بین المللی آگاه ساخته است.

* کنوانسیون منع سلاح های بیولوژیک (BTWC)

کنوانسیون منع توسعه، تولید و ذخیره سازی سلاح های بیولوژیک و سمی (BTWC) در آوریل 1972 برای امضاء مفتوح و در مارس 1975 اجرایی گشت. جمهوری اسلامی ایران در اوت 1973 به این کنوانسیون که هم اکنون حدود 160 عضو دارد، این کنوانسیون اولین موافقتنامه چند جانبه خلع سلاحی است که همه انواع این قبیل سلاحها را ممنوع می سازد و عنصری اساسی در تلاشهای جامعه بین المللی برای توجه به تهدید اشاعه سلاحهای کشتار جمعی به شمار می رود.

مهمترین موضوعاتی که جمهوری اسلامی ایران در کنفرانسهای بازنگری طرح و پیگیری می نماید عبارتند از:

ـ ضرورت ممنوعیت کامل استفاده از سلاح های بیولوژیک

ـ پیشنهاد احیای مذاکرات مربوط به پروتکل الحاقی

ـ اجرای ماده 10 کنوانسیون دایر بر همکاری های صلح آمیز

ـ جهانشمولی معاهده BWC

* کنوانسیون منع برخی سلاحهای متعارف (CCW)

کنوانسیون منع یا محدودسازی استفاده از برخی سلاح های متعارف به همراه سه پروتکل آن در اکتبر 1980 به تصویب رسید و در آوریل 1981 برای امضا گشوده شد. ابتدا پنجاه کشور این کنوانسیون را که از سال 1983 لازم الاجرا گردیده امضا کردند و در حال حاضر حدود 102 کشور آن را امضا و تصویب نموده و برخی کشورها نیز آن را امضا اما هنوز تصویب نکرده اند. جمهوری اسلامی ایران هنوز به عضویت کامل این کنوانسیون نیامده و در حال حاضر عضو ناظر آن به شمار می رود. دبیرکل سازمان ملل متحد امین این کنوانسیون می باشد.

در جریان دومین کنفرانس بازنگری این کنوانسیون در سال 2001، کشورهای عضو تصمیم گرفتند به موضوع دامنه اجرای کنوانسیون و پروتکل های آن بپردازند. کنوانسیون منع برخی سلاح های متعارف در زمان تصویب اولیه خود، فقط شامل منازعات مسلحانه بین المللی می شد اما با درک این حقیقت که امروزه اغلب برخوردهای مسلحانه در چارچوب مرزهای یک کشور صورت می گیرد، کشورهای عضو توافق کردند تا این کنوانسیون را به گونه ای اصلاح کنند که منازعات مسلحانه غیر بین المللی را نیز شامل شود بدین ترتیب ماده 1 کنوانسیون اصلاح و از سال 2004 لازم الاجرا گردید. تاکنون 50 کشور پایبندی خود را به اصلاحیه ماده یک کنوانسیون به امین معاهده اعلام نموده اند.

سه پروتکل مقدماتی این کنوانسیون عبارتند از پروتکل اول در مورد اجزای غیرقابل شناسایی (که صد کشور عضو آن هستند)، پروتکل دوم در مورد ممنوعیت یا محدودیت استفاده از مین، تله های انفجاری و سایر ادوات (که 89 کشور عضو آن می باشند و در سال 1996 اصلاح گردید) و پروتکل سوم در مورد ممنوعیت یا محدودیت استفاده از سلاح های آتش زا (که 95 کشور عضو آن هستند).

پروتکل چهارم این کنوانسیون در مورد سلاح های لیزری کور کننده در طول اولین کنفرانس بازنگری کشورهای عضو در سال 1995 به تصویب رسید و از سال 1998 لازم الاجرا گردید. اکنون 85 کشور به عضویت این پروتکل درآمده اند. آخرین پروتکل الحاقی به کنوانسیون برخی سلاح های متعارف، پروتکل پنجم در مورد مواد انفجاری باقیمانده از جنگ است که در سال 2003 به تصویب رسید و از نوامبر 2006 لازم الاجرا گردیده است. در حال حاضر 31 کشور عضو کنوانسیون به پروتکل پنجم آن پیوسته اند.

* کنوانسیون منع استفاده، ذخیره سازی، تولید و انتقال مین های ضد نفر (APLC) معروف به کنوانسیون اتاوا

کنوانسیون منع استفاده، ذخیره سازی، تولید و انتقال مین های ضدنفر که بیشتر به کنوانسیون اتاوا یا معاهده ضد مین شناخته می شود، موافقتنامه ای بین المللی برای منع کاربردی مین های ضدنفر است. این کنوانسیون توسط یک کنفرانس دیپلماتیک برای منع کامل بین المللی مین های ضدنفر در سپتامبر در اسلو نهایی گردید. سپس مطابق ماده 15، کنوانسیون مذکور در دسامبر همان سال برای امضا در اتاوا گشوده شد و پس از آن در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک تا زمان لازم الاجرایی آن همچنان مفتوح باقی ماند. ابتدا در دسامبر 1997 تعداد 122 کشور کنوانسیون اتاوا را امضا کردند و و متعاقبا با تصویب چهل کشور امضا کننده، این کنوانسیون از اول مارس 1999 لازم الاجرا گردید.

جمهوری اسلامی ایران به رغم همدردی با قربانیان مین های ضدنفر و درک دلایل انساندوستانه ایجاد این کنوانسیون به دلیل ملاحظات امنیتی و مرزی و نیز نارضایتی از روند تصویب آن که خارج از چارچوب مذاکراتی کنفرانس خلع سلاح انجام شد، این کنوانسیون را امضا نکرده است و لذا در جلسات کشورهای عضو آن شرکت نمی کند.

* در میدان ملل شهر ژنو یک صندلی با سه پایه قرار گرفته است که دقیقا روبروی ساختمان اصلی سازمان ملل است. فکر ساخت صندلی شکسته توسط شخصی به نام Daulver meulen و طرح ساخت این صندلی بسیار عظیم توسط شخص دیگری به نام Daniel Beret به نجاری به نام Louis Geneve داده شد که چنین صندلی را با پایه شکسته به ارتفاع 12 متر بسازد.

هدف سازمان ضد مین های زمینی از ساختن این صندلی پایه شکسته، نشان دادن زشتی ساخت بمب های خوشه ای و مین های زمینی است که چطور باعث ناقص شدن انسانها می شود. همچنین با گذاشتن این صندلی در میدان ملل ژنو، قصد نشان دادن آن به سیاستمدارانی است که از این شهردیدن می کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet