هدر موبایل
1389/05/02 12:05:00
سرویس اقتصادی
رییس کمیسیون اصل 44 به خانه ملت خبر داد:

طرح تبدیل شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به سهامی عام در مجلس

**طرح تبدیل شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به سهامی عام در صحن علنی مجلس بررسی خواهد شد.

"حمیدرضا فولادگر" نماینده مردم اصفهان و رییس کمیسیون اصل 44 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح کمیسیون متبوعش مبنی بر سهامی عام شدن شرکتهای سرمایه گذاری استانی دربازار بورس، اذعان داشت: پس از بحث هایی که در این رابطه در کمیسیون انجام شد یک استفساریه و تفسیر قانونی تهیه کردیم که به هیئت ریسه مجلس ارائه داده شد.

وی ادامه داد: بنا بر برداشتی که ما از قانون داریم و پس از مراجعه به مذاکرات مجلس هفتم در این خصوص و همچنین مذاکره با افراد حقوق دان و بنا بر آیین نامه خود دولت که به صراحت گفته شرکتهای تعاونی استانی باید سهامی عام باشند تا بتوانند وارد قانون بورس شوند، این طرح ارائه شد.

افزود: در حال حاضر در قانون بورس محدودیتهایی وجود دارد که در صورت تعاونی بودن این شرکت ها  اجازه ورود آنها را به بازار بورس و اوراق بهادار را نمی دهد و باید خارج از بورس به فعالیت بپردازند که فاقد اهمیت لازم است.

نماینده مردم اصفهان تصریح کرد: اعتقاد ما بر این است که شرکت های سرمایه گذاری استانی در قالب سهامی عام باقی بمانند تا بتوانند وارد بازار بورس شوند.

وی خاطر نشان کرد: ایرادی بر تعاونی بودن این شرکت ها در شهرستان ها وارد نیست و اگر ما به دنبال بالا رفتن سهم تعاون در اقتصاد هستیم، تعاونی بودن شرکتهای سرمایه گذاری در شهرستان ها برای پر کردن این سهم کفایت می کنند.

 وی ادامه داد: این تعاونی ها در شهرستان ها همچنین می توانند وظیفه افزایش کاربر در بخش تعاون وخدمات رسانی به اعضا را به خوبی انجام دهند.

نماینده مردم اصفهان یادآور شد: از طرفی قانون گذار پیش بینی کرده که این شرکت ها در شهرستان ها به صورت تعاونی و در سطح استان سهامی عام باشند تا توانایی حضور در بازار بورس را داشته و سهامشان قابل خرید و فروش باشد و به سهام دار منتقل شود تا جاذبه لازم را برای مردم داشته باشد.

رییس کمیسیون اصل 44 مجلس اظهار داشت: در حقیقت هدف قانون گذار این است که سهام عدالت به خود مردم واگذار شود تا تصدی دولت ادامه پیدا نکند و ما با تصدی دولت کاملا مخالفیم چه این تصدی توسط وزارت تعاون صورت بگیرد و چه سازمان خصوصی سازی و چه دستگاه های اجرایی که در حال حاضر این تصدی را به عهده دارند.

وی در خاتمه گفت: در صورتی که شرکت های سهامی استانی در آینده تبدیل به تعاونی شوند، نیاز است که در قانون تغییراتی ایجاد شود تا این شرکت ها نیز بتوانند در بازار بورس سهام خود را واگذار کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet