خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/02 12:20:00
سرویس اقتصادی
نماینده رشت با ابراز نگرانی از مشکلات چایکاران

مافیای چای در تصمیم گیری دولت نقش دارد

**جبارکوچکی نژادمعتقد است اراده ای برای حل مشکلات چای نیست ، چرا که مافیای چای نمی گذارد چایکاران به کار خود ادامه دهند .

جبار کوچکی نژاد نماینده رشت در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت گفت:  سالهاست که دولتها  با مشکل چای و چایکاران  درگیر هستند  چرا که مافیای چای  نمی گذارد مشکل این بخش حل شود، این مافیا حتی در تصمیم گیری دولت نیز موثر است .

وی ادامه داد: 120   هزار تن چای در کشور مصرف می شود که  تنها  40 تا 50 هزار تن تولید داخل است و بقیه وارد می شود اما تولید همین مقدار نیز با مشکلات فراوانی روبه روست.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه خاطر نشان کرد: مشکلات چایکاران از سالهای پیش و دولتهای پیشین ساماندهی نشده و سیاست خاصی برای حل این مشکلات  اتخاذ نمی شود.در طول این سالها یک بار گفتند سازمان چای تشکیل می دهیم ؛بعد از مدتی آن را منحل کرده و اختیار را به استانداری ها دادند ، دیدند مشکلی حل نشد  و دوباره سازمان چای تشکیل دادند بعد از مدتی  دوباره مسائل مربوط به چای را به استانداری ها سپردند؛ معلوم است استاندار در این حوزه نفوذ سیاسی و اقتصادی ندارد که بتواند به مشکلات سر و سامان دهد.

نماینده رشت یادآور شد: سالهاست دولت با کمک یارانه سنگینی که به کشاورز ، تولید کننده و مصرف کننده می دهد تا حدودی به صورت مقطعی مشکلات را حل می کند  اما به محض اینکه  یارانه کم  می شود دوباره مشکلات بروز پیدا می کند.

وی به یارانه 20 میلیارد تومانی دولت اشاره کرده و گفت:قرار بوده  20 میلیارد تومان یارانه به  چایکاران بدهند که عملی نشد  و چایکاران منطقه را با مشکل مواجه کرد.

وی راهکار حل مشکل چای را انتصاب مدیران ملی خواند و یادآور شد: از آنجایی که تولید محصول به میزان معین و در یک منطقه خاص است  و در همان فضای محدود نیز فرایند خشک کردن انجام می شود ،اگر دولت  مدیر ملی با اختیار تام  منتصب کند و به دستگاههای دیگر فرمان بدهد که با آن همکاری کنند قطعا مشکل چای و چایکاران حل خواهد شد.

وی دیگر راهکار حل مشکل چای را تعرفه واردات عنوان کرد و گفت: با اینکه با افزایش تعرفه واردات به طور موقتی می توان مشکل چای داخلی را حل کرد تا با گران شدن چای خارجی مردم به خرید چای تولید داخل روی بیاورند ، اما آن هم موقتی است و مشکل باید ریشه ای درمان شود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet