روز مجلس
1389/05/02 13:43:00
سرویس اقتصادی
عسکر جلالیان خبر داد:

حضور روس‌ها در پروژه‌های نفتی بوشهر

**"عسکر جلالیان" نماینده دیر و کنگان و عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با هفته نامه نصیر از حضور روس ها در پروژه های نفتی بوشهر خبر داد. متن گفت‌گو وی در پی می‌آید:

هدف از سفر به روسیه چه بود؟

به همراه هیأت اعزامی وزارت نفت سفری 4 روزه به مسکو داشتیم تا درباره بحث‌های مربوط به انرژی وزارت نفت با وزارت انرژی روسیه توافقاتی داشته باشیم.

دستاورد‌های این سفر برای کشور و برای استان بوشهر چه بود؟

آن بخش از بحث‌هایی که مربوط به استان بوشهرهم بود، سرمایه‌گذاری در پارس جنوبی است که قرار شد روس‌ها در فاز‌های پارس جنوبی حضور پیدا کرده و قرار شد در جلسات بعدی در خصوص جزئیات سرمایه‌گذاری روسیه در این فاز‌ها بحث شود. در مرحله اولیه تفاهمنامه‌ای بین دو کشور امضا شد.

آیا در خصوص نیروگاه اتمی بوشهر بحثی انجام شد؟

بله با مدیران فعلی و مدیران سابق نیروگاه اتمی بوشهر مذاکراتی داشتیم که پیرو آن قرار شد تا دو ماه آینده این نیروگاه توسط نیرو‌های روسی راه‌اندازی شود. همچنین از مدیر اسبق نیروگاه بوشهر نیز دعوت کردیم تا در مراسم افتتاح این نیروگاه در ایران حضور پیدا کند.

در خصوص حضور بوشهر در صنایع جانبی نفت چه توافقاتی داشتید؟

قرار شد در حوزه تأمین دستگاه‌های مینی‌ال.ان.جی که برای ذخیره گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد در ایران سرمایه‌گذاری کنند. همچنین در حوزه تقویت فشار گاز و ذخیره گاز نیز قرار شد با این کشور سرمایه‌گذاری‌های مشترکی داشته باشیم.

بازتاب بین‌المللی این سفر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

مهم‌ترین دستاورد این سفر این بود که ما توانستیم روس‌ها را متقاعد کنیم که تحریم‌های بین‌المللی تأثیر چندان مستقیمی بر سرمایه‌گذاری در ایران ندارد و ایران کماکان منطقه مناسبی برای سرمایه‌گذاری است و از آن‌ها خواستیم با در نظر گرفتن این مهم و نادیده گرفتن تأثیر ناچیز تحریم  برای سرمایه‌گذاری مشترک در ایران حضور پیدا کننند. پیرو این قضیه وزیر انرژی روسیه نیز در مصاحبه خود با رسانه‌ها در خصوص تفاهمنامه‌ای که با ایران امضا کرده است، گفت: قطعنامه‌ها و تصمیمات شورای امنیت در خصوص ایران برای ما اهمیت ندارد و روسیه همچنان به همکاری‌های اقتصادی خود با ایران ادامه خواهد داد.

در روز‌های اخیر شاهد انصراف قرارگاه خاتم‌الانبیا از فاز‌های 15 و 16 پارس جنوبی بودیم، نظر شما در خصوص این اتفاق چیست؟

قرار گاه خاتم الانبیا از پیمانکاران توانمند کشور است که پروژه‌های پیمانی را اجرا می‌کند که این انصراف نتیجه اختلافاتی است که معتقدم حل خواهد شد.

همانطور که وزیر نفت هم در مصاحبه خود برضرورت تسریع پروژه‌های پارس جنوبی تأکید کرده است، کمیسیون انرژی نگران روند کند این پروژه‌هاست که هرچقدر ادامه پیدا کند و هرچقدر حاشیه‌ها و تنش‌ها در آن بیشتر شود به ضرر ایران و به نفع بهره‌برداران مشترک در میادین است. امیدوارم اختلاف‌ها زودتر حل شود و این موضوع ادامه پیدا نکند.

آیا خواسته شما در خصوص مهلت دوهفته‌ای به وزیر نفت برای استخدام نیرو‌های بومی در بوشهر عملی شد؟

این مهلت دو هفته‌ای به پایان رسیده و پیگیر این موضوع هستم. بحث اشتغال نیرو‌های بومی در بوشهر توسط وزارت نفت در پروژه‌های نفتی از اولویت‌های پیگیری من در خصوص حوزه انتخابی‌ام است. در این خصوص چندین راهکار به وزیر نفت پیشنهاد دادیم که یکی از آن‌ها استخدام یک واسطه در منطقه جهت شناسایی نیروها و هماهنگی با وزارت نفت جهت استخدام بود تا بدین‌وسیله نظارت و پیگیری بر روی این امر بتوان اعمال کرد.

یکی از بحث‌هایی که مدتی است در خصوص وزارت نیرو مطرح است بحث مطالبات معوق پیمانکاران برق از این وزارتخانه است، در این خصوص آیا بحثی در کمیسیون مطرح شده است؟

بله پیگیر این موضوع هستیم. یکی از مشکلات اصلی این وزارتخانه بحث مطالبات معوق آن به پیمانکاران است که باید سریع‌تر پرداخت شود و ما در رسیدگی به مباحث مربوط به وزارت نیرو پیگیر این قضیه نیز هستیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet