هدر اصلی
1389/05/02 13:42:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
بهروز جعفری:

چه کسی تنها کشورهای 1+5 را برای مذاکره انتخاب کرده است؟

**نماینده مردم سمیرم در خانه ملت گفت: با وجود پیش‌شرط‌های ایران، به نظر می‌رسد غرب سیاست چماغ و هویج خود را ادامه دهد.

بهروز جعفری در گفت‌وگو با ایسنا، در ارزیابی از شروط ایران برای مذاکره با غرب گفت: یکی از دلایل شرط گذاشتن ما برای غرب این است که آنها احساس نکنند ما مرعوب قطعنامه هستیم، یعنی در واقع ما با بحث قطعنامه تهران یک قدم پیش گذاشتیم تا آنها فکر نکنند که ما چون بیانیه تهران را پذیرفته‌ایم، در یک نقطه ضعف قرار گرفته‌ایم و آنها به این وسیله قطعنامه‌ای را صادر کنند تا ما مرعوب قطعنامه شویم.

نماینده مردم سمیرم در مجلس در ادامه تصریح کرد: نکته دوم این‌که ما در این زمینه از موضع فعال برخورد می‌کنیم نه انفعالی؛ یعنی تاکنون نمی‌گفتیم که شما موضع خود را نسبت به بمب‌های هسته‌یی اسراییل مشخص کنید و یا میزان تعهد خود نسبت به NPT را مشخص کنید.

وی افزود: اینها چند شرطی است که ایران گذاشته و در حال حاضر وقتی ما چنین حرکتی انجام دهیم در واقع از موضع فعال برخورد کرده‌ایم نه از موضع انفعالی. ما همیشه برتعهد بر چارچوب NPT و پیوستن به آن تاکید کرده‌ایم و عنوان نموده‌ایم که با سلاح هسته‌یی مخالفیم، اما در حال حاضر این ما هستیم که مشخص می‌کنیم که موضع طرف مقابل ما در این رابطه چیست.

این عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس تاکید کرد: نکته سوم این‌که در این شروط بیشتر هدف مبنا قرار گرفتن بیانیه تهران است، یعنی ما مبنای مذاکره را بیانیه تهران قرار دادیم، چرا که بیانیه تهران براساس خواست خود آنها بوده و در این رابطه رییس‌جمهور برزیل و ترکیه را فرستادند که بتوانند بحث مبادله سوخت را حل کنند و حال ما با این حرکتی که انجام داده‌ایم(تعییین پیش‌شرط) آنها را وادار می‌کنیم به این‌که مبنای مذاکره مبنای مفاد بیانیه تهران باشد، در حالی که امکان داشت آنها عنوان کنند ابتدا باید غنی‌سازی را متوقف کنیم و بعد مذاکرات انجام شود.

به گفته جعفری، در واقع ما با این کار پیش‌دستی کردیم تا آنها پیش‌شرطی نگذارند، یعنی احساس نکنند با قطعنامه‌ای که بر علیه ما صادر کردند، برای ما پیش‌شرط گذاشته‌اند و بگویند اول غنی‌سازی را متوقف کنید بعد به گفت‌وگو بپردازیم. در حالی که ما اول پیش‌شرط گذاشتیم که آنها موضع خود را برای ما روشن کنند.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد آنها کماکان سیاست چماق و هویج خود را دنبال ‌کنند، چرا که از یک طرف ما را تهدید به قطعنامه می‌کنند مانند قطعنامه‌ای که شورای امنیت اخیرا صادر کرد و یا بحث‌هایی که در کنگره آمریکا و در اتحادیه اروپا یک‌طرفه بیان می‌شود و از آن طرف نیز اعلام می‌کنند که خواستار دیپلماسی و حل موضوع از طریق گفت‌وگو هستند.

این عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس تاکید کرد: آنها با وجود شروط ایران، همین سیاست خود را دنبال خواهند کرد، اما با این وجود این گونه تحلیل می‌شود که آنها برخی از شروط مانند زمان مذاکره که دو ماه دیگر تعیین شده را بپذیرند، چرا که ما این زمان را مشخص کرده‌ایم. در واقع حل موضوع هسته‌ای ایران حداقل برای اروپا مهم است. لذا به نظر می‌رشد آنها باید به شروط مذاکره تن دهند تا براساس بیانیه تهران در آینده بتوانیم مذاکرات را دنبال کنیم.

وی در ارزیابی از شرط اضافه شدن ترکیب مذاکره‌کننده‌ها نیز گفت: در حال حاضر دو عضو جدید مانند برزیل و ترکیه وارد بحث شده‌اند و حرف‌ هایی هم زدند. اگر بخواهیم بیانیه تهران را مبنا قرار دهیم قطعا دو پایه قضیه این دو کشور هستند و اگر این دو کشور نباشند و تنها 1+5 در مذاکرات شرکت کند، دیگر بیانیه تهران معنا ندارد و چون قرار است بیانیه تهران مبنا باشد باید برزیل و ترکیه نیز حضور داشته باشند.

جعفری ادامه داد: همان طور که رییس‌جمهور ایران نیز اشاره کرد، چه کسی تنها کشورهای 1+5 را برای مذاکره انتخاب کرده است؟ تمام دنیا حق دارند راجع به مسائل هسته‌یی اظهارنظر کرده و حساس باشند و حال چه شده تنها این شش کشور باید طرف مذاکره باشند. لذا منظور رییس‌جمهور این بود که برزیل و ترکیه نیز باید وارد شوند و امکان دارد دامنه آن وسیع‌تر هم شده و کشورهای دیگر نیز به همین صورت به مذاکره وارد شوند.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم این قصه را جا بیندازیم که طرف ما تنها 1+5 نیست این نشان دهنده حسن نیت ماست، یعنی همه دنیا بیایند ببینند که ما حرف برای گفتن داریم، لذا به نفع آنها هم هست غیر از چند کشوری که مدعی حل مشکل هسته‌یی ایران است و می‌خواهند آن را حل کنند، کشورهای دیگری که خود پا به میدان گذاشته‌ اند مانند برزیل و ترکیه نیز وارد قضیه شوند.

جعفری در خصوص پیش‌شرط غرب برای مشخص شدن نظرش در خصوص بمب اتمی اسراییل و میزان تعهداشان به NPT نیز گفت: اگر آنها این مسائل را اعلام نکنند در افکار عمومی دنیا مشخص می‌شود که از بمب هسته‌یی و سلاح هسته‌یی اسراییل حمایت می‌کنند و خود به خود کسی که مدافع سلاح هسته‌یی است نمی‌تواند در خلع سلاح هسته‌یی کشوری و جلوگیری از هسته‌یی‌ شدن کشور دیگری موفق باشد. اینها به این وسیله دچار یک پارادوکس می‌شوند . لذا از نظر تبلیغاتی و در سطح جهانی و افکار عمومی دنیا اظهارنظر آنها بسیار مهم است که هم راجع به‌ NPT که برخی از آنها به آن نپیوستند نظر دهند و هم اگر هم عنوان کنند نسبت به NPT متعهدند باید اسراییل نیز به آن بپیوندد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: لذا این مساله آنها را دچار یک پارادوکس و دوگانگی می‌کند. بنابراین مشخص شدن نظر آنها از جهت افکار عمومی و تبلیغاتی، موضع ما را در مذاکره قوی‌تر می‌کند و بهتر می‌توانیم در این رابطه صحبت کنیم.

وی در پایان در خصوص واکنش غرب نسبت به شروط‌ های ایران نیز گفت: غرب کماکان خواستار اجرای قطعنامه شورای امنیت است اما در عین حال نیز ممکن است عنوان کنند باب مذاکره باز است ولی صحبت‌ها و پیشنهادات ایران را منطقی نمی‌دانند. در عین حال ممکن است برخی شروط ما را به عنوان یک گزینه قابل قبول بدانند و ممکن است که جبرا برخی از موارد آن را بپذیرند مثل این‌که زمان مذاکره را بعد از نیمه مرداد گذاشته‌ایم چون این مساله دست ‌آنها نیست، و هم‌چنین در بحث اضافه شدن برخی از کشورها به عنوان کشورهای مذاکره کننده چون ممکن است در این قضیه دچار تناقضی شوند ممکن است آن را بپذیرند.

جعفری در پایان گفت: ولی در بحث NPT چون به خاطر اسراییل در تناقض قرار می‌گیرند احتمالا عنوان می‌کنند ایران می‌خواهد فرافکنی کند و یا از ما زمان بگیرد و این را نپذیرند. اما در مجموع اینها به این سمت می‌روند که مذاکرات را دنبال کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet