شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/02 11:58:00
سرویس سیاسی

گزارش کامل سفر لاریجانی به سوییس

**"علی لاریجانی" رییس مجلس شورای هفته گذشته طی یک سفر ۵ روزه به سوییس، در سومین نشست سران مجالس کشورهای عضو اتحادیه بین المجالس جهانی شرکت کرد.

عزیمت به ژنو

"علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی عصر روز یکشنبه 27 تیر ماه در راس یک هیات پارلمانی و با بدرقه "سیدمحمدحسن ابوترابی فرد" نایب رییس مجلس، "علاءالدین بروجردی" رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و "علی افراشته" معاون اجرایی عازم سوئیس شد.

"کاظم جلالی" سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس، "حشمت الله فلاحت پیشه" رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس، "علی ادیانی راد" نماینده مردم قائم شهر، "عفت شریعتی" نماینده مردم مشهد و "انوشیروان محسنی بندپی" نماینده مردم چالوس و نوشهر و جواد جهانگیرزاده نماینده ارومیه  رییس مجلس را در سفر ژنو همراهی علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که برای شرکت در سومین کنفرانس بین‌المجالس عازم سوئیس شد، قبل از عزیمت در جمع خبرنگاران اهداف سفر خود را تشریح کرد و با بیان اینکه این سفر به منظور شرکت در کنفرانس بین‌المجالس صورت می گیرد که هر چهار، پنج سال در سطح رؤسای مجالس تشکیل می‌شود، افزود: این سومین اجلاسی است که در سطح رؤسای مجالس برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه این اجلاس یکبار در سال 79 در این سطح تشکیل شد، افزود: بحث اجلاس در سال 79 این بود که بین‌المجالس چگونه می‌تواند با مجالس دیگر ارتباطات تعریف شده‌ای داشته باشد.

لاریجانی با بیان اینکه سابقه تاریخی تاسیس بین‌المجالس از سازمان ملل بیشتر است تاکید کرد: بین المجالساولین نهادی است که بین حکومت‌ها شکل گرفته تا در راستای ایجاد صلح و ارتباطات بین مجالس دنیا فعالیت کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در سال 84 هم اجلاس دوم رؤسای بین‌المجالس با موضوع مشابه تشکیل و بحث‌هایی در زمینه ارتباطات بین‌ مجالس دنیا در آنجا بین اعضا رد و بدل شد.

وی اجلاس کنونی را سومین اجلاس بین‌المجالس در سطح رؤسای مجالس کشورهای دنیا عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف این اجلاس پیگیری مسائلی است که در جلسات گذشته مطرح شده بود. نکته بعدی بررسی این موضوع است که این نهاد بین‌المللی با سازمان ملل چگونه می تواند ارتباط تعریف شده ای داشته باشد که البته در این زمینه اقداماتی صورت گرفته و سندی هم در این زمینه آماده شده است که در اجلاس کنونی پیرامون این مسئله بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.

لاریجانی با تاکید بر اینکه بین‌المجالس متشکل از نمایندگان مردم است، اعضای سازمان ملل را نمایندگان دولت‌ها دانست و گفت: اینکه چگونه این دو سازمان به هم مرتبط شوند مسئله‌ای است که در این اجلاس پیرامون آن بحث خواهد شد.

لاریجانی در ادامه تصریح کرد: پیگیری موارد صلح بین‌المللی با توجه به رویکرد مردم‌سالارانه هدف دیگر این اتحادیه است.

وی با بیان اینکه بسیاری از کشورها از حکومت مردم‌سالارانه برخوردار نیستند و یا در این زمینه دچار ضعف هستند، گفت: بحث دیگر اجلاس این است که در دنیایی که بحران وجود دارد چگونه می‌توانیم مسائل مهم مردم سالاری را دنبال کنیم.

وی در این رابطه افزود: در کنفرانس کنونی اگر اعضاء با صداقت پیگیر مسائل باشند و از زاویه مردم‌سالاری واقعی و نه مردم‌سالاری امریکایی مسائل رامورد توجه قرار دهند به نتایج خوبی می‌رسیم.

لاریجانی افزود: به‌ هرحال این اجلاس فرصتی است که چالش‌های مهم در صحنه بین‌المللی و خاورمیانه را مورد ارزیابی قرار دهیم و در خصوص مسائل مهمی مانند موضوع فلسطین و مسائلی که در منطقه وجود دارد مانند تروریست بحث کنیم.

نماینده مردم قم خاطرنشان کرد: در حادثه تروریستی اخیر سیستان و بلوچستان شکل داغ مسئله تروریسم را مشاهده کردیم.

لاریجانی افزود: پشت صحنه حادثه سیستان متکی است به برخی از رفتارهای دو پهلو و شیادانه آمریکا در منطقه که این اجلاس فرصت مناسبی است که در آن مسائل یاد شده را بررسی کنیم.

وی همچنین اظهار داشت: اجلاس کنونی مجالی است تا در آن با صاحب‌نظران سیاسی در صحنه بین‌المللی در خصوص مسائل و مشکلات مهم منطقه و کشور بحث و تبادل نظر صورت گیرد. 

 

آغاز سومین نشست سران بین‌المجالس جهانی

سومین نشست سران بین المجالس جهانی با حضور "علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی ، دیگر روسای پارلمان های جهان و "بان کی مون" دبیر کل سازمان ملل متحد در ژنو آغاز به کار کرد.

 

رئیس اتحادیه بین المجالس جهانی:تروریسم تهدیدی برای آزادی، صلح و دموکراسی است

رییس اتحادیه بین‌المجالس جهانی به خاطر حادثه تروریستی مسجد جامع زاهدان با مردم ایران اعلام همبستگی کرد.

"تئوبن گوریراب" به عنوان سخنران مراسم افتتاحیه سومین نشست سران مجالس عضو اتحادیه بین المجالس جهانی در ژنو گفت: ما باید از کشورهایی که سلاح هسته‌ای می‌سازند بپرسیم آیا بهتر نیست بودجه‌ای را که صرف ساخت سلاح هسته‌ای می‌کنید، صرف مردم کشور می گردد

وی همچنین فساد را تهدید بزرگی برای توسعه دانست و خاطرنشان کرد: فساد منابع را از مسیر توسعه منحرف، قدرت قانون را مختل و اعتماد عمومی را سلب می کند.

رئیس اتحادیه بین المجالس جهانی تاکید کرد: پارلمان‌ ها باید با کار سخت و زیاد با فساد مبارزه کنند.

وی خاطرنشان ساخت: بهترین حمایت پارلمان‌ها از دولتها در زمان بحران اقتصادی نظارت بر وعده‌هایی است که دولت‌ها می‌دهند و پارلمان‌ها باید سعی کنند که بر عملکرد دولتها نظارت داشته باشند.

گوریراب در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: اتحادیه مجالس جهانی تروریسم را در هر جا محکوم می‌کند و ما همبستگی خودمان را با مردم اوگاندا، ایران و عراق که اخیرا قربانی این اعمال بزدلانه شده‌اند، اعلام می‌کنیم.

وی تاکید کرد: این اقدامات تهدیدی برای دموکراسی، آزادی و صلح محسوب می‌شوند و پارلمان‌ها در این رابطه باید بیشتر تلاش کنند و با تصویب قوانین لازم، زمینه اجرای توافقنامه‌های بین المللی را فراهم کنند.

وی با تاکید بر ضرورت عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای اظهار داشت: ما از عاری شدن جهان از سلاح‌های هسته‌ای حمایت می‌کنیم و آماده‌ایم تا اراده سیاسی جهان را در این راستا بسیج کنیم و دنیا را از شر سلاح‌های هسته‌ای نجات دهیم.

رئیس اتحادیه بین المجالس تصریح کرد: نقش ما برای باز کردن مجاری دیالوگها بسیار مهم است به همین دلیل طی 10 سال گذشته تلاش کردیم پل‌هایی را بین سازمان ملل و دیگر کشورها ایجاد کنیم و ما می‌دانیم که دمووکراسی بدون پارلمان‌های قوی محقق نخواهد شد.

وی از روسای پارلمانهای حاضر در اجلاس خواست که با سازمان ملل همکاری استراتژیکی داشته باشند تا اهداف هزاره محقق شود.

 

 

دبیر کل سازمان ملل:مجالس در خط اول جبهه مبارزه با مشکلات جهان امروز هستند

دبیرکل سازمان ملل متحد با بیان اینکه ما نیازمند قوه ابتکار پارلمانها برای حل چالشهای زمان خودمان هستیم، تصریح کرد: مجالس در خط اول جبهه مبارزه با مشکلات جهان امروز قرار دارند.

"بان کی مون" در مراسم افتتاحیه سومین اجلاس روسای مجالس عضو اتحادیه بین المجالس جهانی اظهار داشت: در اینجا آرمانها و تجارب زیادی حضور دارند.

وی خطاب به روسای پارلمانهای حاضر در این اجلاس اظهار داشت: شما از کشورهای متفاوتی به اینجا آمده اید اما اهداف مشترکی را دنبال می کنید.

وی مجالس را ستون فقرات دموکراسی و صدای ملتها توصیف کرد که در برقراری ارتباطات ملی و جهانی موثر هستند.

بان کی مون خاطرنشان کرد: ما نیز در سازمان ملل به دنبال برقراری صلح، امنیت و حقوق بشر هستیم و رفاه جوامع را دنبال می کنیم و اینها موضوعاتی هستند که در سطح جهانی و کشورها مورد توجه شما نیز قرار دارند.

وی با بیان این که ما با جهانی روبرو هستیم که اداره آن سخت و دشوار است گفت: دنیا امروز نیازمند مجالس قوی و کارآمد است که بتوانند به طور آزاد مواضع خودشان را بیان کنند.

وی با اشاره به بحران مالی، تغییرات اقلیمی و بحران غذایی یادآور شد: ما سعی کردیم در ارتباط با این موضوعات تصمیمات درستی اتخاذ کنیم.

وی افزود: همچنین اشاعه سلاحهای هسته ای و تهدیدات تروریستی و افزایش جنایت در سطح بین الملل تهدیدات فزاینده ای برای صلح است که نیازمند یک اقدام مشترک است و مبارزه با این فجایع تنها با اقدامات مشترک کشورها امکانپذیر است.

بان کی مون تصریح کرد: ما نیازمند قوه ابتکار پارلمانها برای حل چالشهای زمان خودمان هستیم.

دبیرکل سازمان ملل اظهار داشت: مجالس باید منبع ثبات باشند و بسیار نادر است که دموکراسی ها با هم جنگ کنند. مجالس باید تشنجهای قومی، مذهبی را کاهش دهند و عدالت و برابری و وضعیت زنان را بهبود بخشند.

دبیرکل سازمان ملل یادآور شد: مجالس از موقعیت موثری برای افزایش رفاه عمومی برخوردار هستند و اگرچه ما در این راستا پیشرفتهایی داشته ایم اما باید این اقدامات را تسریع کنیم.

بان کی مون گفت: هدف اصلی مبارزه با فقر و گرسنگی است و شما می دانید که ما و پارلمان های جهان باید برای رفع این مشکل اقدام کنیم چون نمایندگان مجالس در واقع نمایندگان مردم هستند.

دبیرکل سازمان ملل افزود: دموکراسی منشا تغییرات است و ما هیچ وقت شاهد گرسنگی در کشورهای دموکراتیک نبوده ایم چون دولتها برای به دست آوردن آرای مردم باید غذا و رفاه آنان را فراهم کنند.

وی ادامه داد: انتظار ما از نمایندگان مجالس این است که قوانین مناسبی را در این زمینه تصویب کنند چون این مجالس هستند که در خط اول جبهه قرار دارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: درخصوص عدم اشاعه سلاحهای هسته ای اقدامات خوبی از قبیل کنفرانس بازنگری NPT، اجلاس تاریخی شورای امنیت در مورد عدم اشاعه سلاح های هسته ای و اجلاس سران واشنگتن از جمله این موارد هستند اما علی رغم همه این اقدامات مثبت باز هم جا برای کار بیشتر وجود دارد و ما باید بتوانیم پاسخگوی انتظارات مردم باشیم.

بان کی مون گفت: در این راستا ما در ماه سپتامبر جلسه ای در این خصوص برگزار می کنیم و در ماه اوت نیز بنده به هیروشیما و ناکازاکی سفر خواهم کرد که این یک پیام قوی از طرف جامعه جهانی خواهد بود که ما می خواهیم مانع رشد سلاحهای هسته ای شویم.

وی تاکید کرد: دموکراسی هدف و آرزوی همه مردم جهان است و باید ما بتوانیم به منظور تحریم دموکراسی به کشورها کمک کنیم تا به جنگ هایشان خاتمه دهند.

وی افزود: این اتحادیه به دنبال آن است که صدای شهروندان را به گوش همه برساند. در این زمانه بحران، ما باید شراکت استراتژیک خودمان را افزایش دهیم.

بان کی مون در پایان تاکید کرد: ما برای ساختن دنیای بهتر برای همه نیازمند اراده شما هستیم.

 

 

 

 

لاریجانی در نشست بین المجالس جهانی:استفاده ابزاری از نهادهای بین المللی، برای بشریت زیانبار است

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ساختار ناسالم قدرت در عرصه بین المللی منتهی به استفاده ابزاری از نهادهای تخصصی بین المللی شده است، تصریح کرد: این وضعیت برای امروز و آینده بشریت زیانبار و مخرب است.

"علی لاریجانی" روز دوشنبه 28 تیر ماه در سومین نشست سران مجالس عضو اتحادیه بین المجالس جهانی درژنو طی سخنانی گفت: تشکیل سومین کنفرانس روسای مجالس کشورهای جهان در مقر سازمان ملل متحد نشانگر اراده ای جهت همکاری و تعامل میان اتحادیه بین المجالس و سازمان ملل متحد به منظور استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت واقعی پارلمانها در ابعاد بین المللی می باشد اما سوال اساسی اینجاست که آیا در پرتو این تعامل ملل جهان خواهند توانست به شرایط عادلانه و دموکراتیک در مناسبات بین المللی پیش روی امیدوار باشند.

وی ادامه داد: بی تردید فلسفه وجودی سازمان ملل متحد صیانت از صلح و امنیت بین المللی و جلوگیری از جنگ و خشونت بوده است اما امروز پس از گذشت بیش از 6 دهه از عمر این سازمان همچنان شاهد جنگهایی بودیم.

رییس قوه مقننه کشورمان یادآور شد: حمله آمریکا به ویتنام، رژیم صهیونیستی به لبنان که آن جنگ 33 روزه لبنان می باشد که با دفاع غیرتمندانه حزب الله و مقاومت دفع شد و نبرد غزه که در جنگ 22 روزه با پایمردی حماس خاتمه یافت. همچنین حمله آمریکا به افغانستان، مناقشات شبه جزیره بالکان و یا حمله آمریکا به عراق علی رغم مخالفت شورای امنیت به بهانه مبارزه با سلاح اتمی و کشتار جمعی و تروریسم که البته از اولی چیز یافت نشده است و تروریسم نیز که امروز در عراق جولانگاه یافته است همه حکایت از این دارد که ساختار قدرت در عرصه بین المللی ناکارآمد بوده و نه تنها نتوانسته از صلح و امنیت بین المللی صیانت نماید بلکه پدیده های جدیدی از جمله تروریسم شکل سازمان یافته و بسیار خطرناکی به خود گرفته است که نمونه اخیر آن را در شهر زاهدان در جنوب شرقی ایران شاهد بوده ایم که به شهادت دهها تن و مجروحیت صدها انسان بیگناه انجامیده است.

وی تاکید کرد: بی تردید این ناکارآمدی مرهون رفتار مبتنی بر استانداردهای دوگانه قدرتهای بزرگ بین المللی از جمله ایالات متحده آمریکا و سیاستهای یکجانبه گرایانه و استفاده ابزارگونه از نهادهای تخصصی بین المللی می باشد. طبعا انتظار آن است که اتحادیه بین المجالس جهانی به اصلاح این روند ناسالم، ساختار قدرت در عرصه بین المللی بیندیشد تا اراده یک یا چند قدرت بین المللی بر اراده همه ملتها فایق نیاید و در صورت تحقق اراده همه ملتها می توان به صلح و امنیت و نظام دموکراتیک بین المللی امیدوار بود.

لاریجانی در ادامه متذکر شد: همانطور که متذکر شدم ساختار ناسالم قدرت در عرصه بین المللی منتهی به استفاده ابزاری از نهادهای تخصصی بین المللی شده است که این وضعیت برای امروز و آینده بشریت زیانبار و مخرب است.

وی با بیان اینکه نمونه بارز این وضعیت را می توان در موضوع مربوط به انرژی اتمی و آژانس بین المللی انرژی هسته ای دید، توضیح داد: در یک طرف کشورهایی قرار دارند که براساس معاهده ان پی تی به دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای هستند و در طرف دیگر کشورهای معدودی قرار دارند که هر روز به نوسازی سلاحهای مخرب هسته ای و دیگر سلاحهای کشتار جمعی مشغول می باشند و در این بین رژیم صهیونیستی نیز بی اعتنا به قوانین بین المللی همچنان به انباشت سلاحهای هسته ای ادامه می دهد. اما آژانس بین المللی انرژی هسته ای، شورای امنیت به جای پرداختن به کشورهای دارای سلاح های هسته ای و کشتار جمعی هر روز به محدودتر کردن کشورهای خواهان استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای می پردازند این خود نمونه روشنی از فساد ساختار قدرت بین المللی است که باید پارلمانهای جهان و APU برای آن چاره ای جدی بیندیشد.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: من در اینجا اعلام می کنم که جمهوری اسلامی ایران صرفا به دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای در چارچوب ان پی تی می باشد و در دکترین امنیتی و همچنین اعتقادات دینی و اسلامی ما اندک جایی برای حرکت به سمت استفاده غیرصلح آمیز از تکنولوژی هسته ای وجود ندارد.

وی ادامه داد: ملت ما در این هدف خود مصمم است و اقدامات غیرحقوقی و غیرانسانی همانند تحریم بر اراده ملی ما در پیگیری این هدف تاثیری نخواهد گذاشت. البته ایران همواره از راههای منطقی همانند مذاکرات هدفمند استقبال کرده است و امضای توافقنامه اخیر تهران با حضور ترکیه و برزیل در همین راستا بوده است.

لاریجانی متذکر شد: سوال اساسی اینجاست که چرا آمریکا علی رغم تشویق اولیه برزیل و ترکیه در امضای توافقنامه آن را نادیده گرفته است آیا این خود نشانگر یک نگاه متکبرانه و غیرشرافتمندانه در عرصه بین المللی نیست؟

لاریجانی با بیان اینکه طبعا فرصتی نیست که به همه مسائل و مشکلات امروز جهان بپردازم،  فقر و گرسنگی، فقدان دمکراسی، تغییر آب و هوایی، مسائل زیست محیطی، تجاوز و خشونت های مکرر رژیم صهیونیستی خصوصا در محاصره مردم بی دفاع و مظلوم غزه و افزایش روزافزون مواد مخدر خصوصا در افغانستان غلی رغم حضور ناتو را از جمله این مسائل عنوان کرد.

رییس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه ساده اندیشانه است اگر فکر کنیم تن به تعدیل ساختارهای کهنه سازمان ملل بدهند، خاطرنشان ساخت: شاید این مسیر امیدوارکننده تر باشد که ساختار فعلی دو نهاد بین المجالس و سازمان ملل با حفظ استقلال خود به نهاد مسلطی در ورای این دونهاد بیندیشند که از ترکیب برگزیدگانی از دو نهاد شکل گیرد که با منشوری مدون نظارت و تحقق اهداف صلح جویانه و عادلانه این نهادها نماید و در حوادث مختلف نظر خود را به عنوان مرجع مستقل اعلام کند.

وی افزود: در این نهاد چون نمایندگان ملتها نیزحضور دارند، می توانند تعدیل کننده اراده دولتهای حاضر در این نهاد باشند و نگاه نزدیکتری به واقعیت داشته و مدل موفق تری از تقرب به عدالت را میسر سازند.

لاریجانی تصریح کرد: در واقع با تاسیس این نهاد یا شورا نقش تاریخی آن تا حدی مرتفع می گردد و حداقل در صحنه بین المللی در مسائل حساس از آرای راسخ تر بهره مند و ملتها مطمئن تر می‌شوند.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: حال که به ابتکار مناسب اتحادیه بین المجالس و با همکاری سازمان ملل متحد برای سومین بار روسا و نمایندگان پارلمانها در این مجمع گردهم آمده ایم شایسته است به جای حرفهای کلیشه ای و به دور از واقعیتها و چالشهای امروز بین المللی در بیانیه نهایی با شفافیت و مبتنی بر واقعیت ها به مسائل اساسی و بنیادین بین المللی بپردازیم.

 

محسنی بندپی در میزگرد شمارش معکوس برای نیل به اهداف توسعه هزاره:

تحقق اهداف هزاره نیازمند همکاری‌ بین‌المللی است

عضو هیات پارلمانی اعزامی جمهوری اسلامی ایران به سومین نشست سران مجالس عضو اتحادیه بین‌المجالس جهانی تصریح کرد: استمرار بی‌اعتمادی جنوب در زمینه عزم کشورهای شمال برای همکاری در جهت نائل شدن به اهداف هزاره، می‌تواند در نهایت صلح و امنیت بین‌المللی را به طور جدی به مخاطره بیندازد.

"انوشیروان محسنی بندپی" در حاشیه این اجلاس در میزگرد "شمارش معکوس تا سال 2015 برای نیل به اهداف توسعه هزاره" حضور یافت.

وی با ابراز خرسندی از این‌که موضوع مهمی مانند اهداف توسعه در این اجلاس مورد توجه قرار گرفته است، ریشه‌کنی فقر مطلق و گرسنگی، رسیدن به سطح آموزش ابتدایی مورد انتظار، عدالت جنسیتی و تواناسازی زنان، کاهش مرگ و میر کودکان، افزایش بهداشت مادران، مبارزه با ایدز و بیماری‌های مختلف، ‌توسعه پایدار و مشارکت بین‌المللی را به عنوان اهداف جامعه بین‌الملل برشمرد که بایستی تا سال 2015 به آنها دست یافت.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رسیدن به این اهداف تا پنج سال آینده نیازمند وجود نقشه راه جامع و عزمی راسخ همراه با ارتقای همکاری‌های بین‌المللی و تعهد به اجرای آنهاست.

وی یادآور شد: فائق آمدن بر مشکلات و نیل به اهداف هزاره با نگاهی یک سویه و انتزاعی به مشکلات بین‌المللی و برخوردی گزینشی با آنها و نیز بدون پرداختن به علل و ریشه آنها میسر نیست.

نماینده مجلس شورای اسلامی متذکر شد: در حقیقت تشدید برخی از این مشکلات در دهه‌های اخیر به دلیل عدم درک درست از ریشه‌ بحران‌های بین‌المللی و نبود اراده سیاسی برای ریشه‌کنی آنها بوده است.

محسنی بندپی تاکید کرد: کشورهای در حال توسعه در اثر بحران‌های مختلف از بحران غذایی در کشورهای فقیر و در حال توسعه گرفته تا بحران اقتصادی و مالی اخیر در کشورهای صنعتی که عمدتا از آمریکا سرچشمه می‌گیرد، ضربه شدیدی خورده‌‌اند.

وی ادامه داد: آثار مخرب این بحران‌ها در اقتصاد ‌آنها مانع از پیاده کردن طرح‌های خرد برای نیل به اهداف توسعه هزاره شده است.

عضو هیات پارلمانی اعزامی جمهوری اسلامی ایران به سومین نشست سران مجالس عضو اتحادیه بین‌المجالس جهانی با ابراز تاسف از اینکه امروز بیش از یک میلیارد نفر، یعنی از شش نفر جمعیت جهان یک نفر در فقر به سر می‌برد و با گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کند به گونه ای که براساس آمارهای معتبر بین‌ المللی در سال 2009 تعداد فقرا، گرسنگان از مرز یک میلیارد نفر گذشت، تصریح کرد: این ناشی از آثار منفی بحران‌های بین‌المللی در کشورهای فقیر و در حال توسعه است.

وی با بیان اینکه کشورهای در حال توسعه در طول چند سال گذشته با تدوین سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصادی و مالی تلاش کرده‌اند، در جهت نیل به اهداف توسعه گام بردارند، یادآور شد: با این وجود متاسفانه به دلیل نبود شرایط بین‌المللی مناسب این دسته از کشورها در اجرای برنامه‌ها و سیاست‌‌های خود ناکام مانده و برخی از برنامه‌های حیاتی آنها به شدت مورد تهدید قرار گرفته است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: شکاف فزاینده بین شمال و جنوب برای چندین دهه موجب بی‌اعتمادی جنوب در زمینه عزم کشورهای شمال برای همکاری در جهت نائل شدن به اهداف هزاره گردیده است.

وی ادامه داد: استمرار این بی‌اعتمادی می‌تواند در نهایت صلح و امنیت بین‌المللی را به طور جدی به مخاطره بیندازد.

محسنی بندپی خاطرنشان ساخت: بر این باوریم که همکاری‌های بین‌المللی با کشورهای در حال توسعه یک "باید" است که لازم است فعالانه گسترش یافته و با اولویت در حوزه‌های مشخصی مانند فقرزدایی، آموزش، ‌انتقال تکنولوژی و فناوری به کشورهای در حال توسعه و ... متمرکز گردد.

وی یادآور شد: ‌ساز و کارهای پارلمانی بایستی در جهت نیل به اهداف هزاره فعال گردند و مجالس نیز در زمینه ارتقای آگاهی و تضمین برنامه‌های دولت‌ها ضروری است که نقش سازنده‌ای را ایفا کنند.

عضو هیات پارلمانی اعزامی جمهوری اسلامی ایران به سومین نشست سران مجالس عضو اتحادیه بین‌المجالس جهانی در پایان متذکر شد: با توجه به تاکید بعضی از همکاران پارلمانی برای رسیدن به اهداف توسعه هزاره سوم الزام تعهدات کشورهای کمک کننده مالی چگونه نظارت می‌شود؟ همچنین نقشه راه در تامین منابع مالی برای ریشه‌کن کردن فقر و گرسنگی در پنج سال باقی‌مانده برای رسیدن به اهداف توسعه هزاره سوم توسط بانک جهانی چگونه است؟

 

 

 

 

 

ادیانی‌راد در میزگرد تقویت اعتماد بین مجالس و مردم:

لازمه تقویت اعتماد مردم به مجلس، تقویت دموکراسی است

عضو هیات پارلمانی اعزامی جمهوری اسلامی ایران به سومین نشست سران مجالس عضو اتحادیه بین‌المجالس جهانی تصریح کرد: مجالس ملی در دنیا با همکاری منطقی و تاکید اتحادیه بین‌المجالس بر اصول انسانی همچون عدالت، آزادی، ‌دموکراسی و معنویت، باعث می شود تعامل میان مردم دنیا با مجالس ملی بیش از گذشته تقویت شود.

"علی ادیانی راد" در حاشیه این اجلاس با حضور در میزگرد "تقویت اعتماد بین مجالس و مردم" گفت: ظهور و پیدایش مجالس ملی در کشورهای متعدد به ویژه در قرون اخیر ریشه در خردجمعی و عقلانیت جمعی دارد.

وی یادآور شد: تاریخ اجتماعی بشر گواه بر این مدعاست که هرگاه انسان‌ها در فرآیند اداره امور خویش از آرا و نظرات دلسوزانه مسوولان یکدیگر برخوردار شدند توانسته‌اند اهداف خود را با کمترین هزینه و بالاترین فایده تحقق بخشند.

ادیانی راد تاکید کرد: وجود مجالس ملی و مردمی در کشورها باید نشانه بالندگی و بلوغ اجتماعی مردم آن کشور باشد. مجالس مردمی والاترین نماد در تحول دموکراسی در هر کشور است. مجلس مردمی و ملی و مقتدر و کارآمد تضمین‌کننده منافع ملی و در نتیجه عامل اعتماد مردم به حکومت آن کشور است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی دو کارکرد مهم قانون‌گذاری و نظارت توسط مجالس ملی را موجب برخورداری نهاد مجلس از جایگاه مهم و تاثیرگذار در مقایسه با دیگر نهادهای ملی دانست.

وی با تاکید بر این‌که میزان اعتماد مردم به مجلس ملی رابطه مستقیم و محکمی با میزان کارآمدی مجلس و مشروعیت قانونی نهاد پارلمان دارد، تصریح کرد: هرچقدر نمایندگان منتخب پارلمان مردمی‌تر باشند به همان نسبت اعتماد مردم کشور به نهاد مجلس بیشتر خواهد شد.

عضو هیات پارلمانی اعزامی جمهوری اسلامی ایران به سومین نشست سران مجالس عضو اتحادیه بین‌المجالس جهانی همچنین با تصریح بر اینکه لازمه تقویت اعتماد مردم به مجلس را تقویت دموکراسی معقول و منطقی در بین مردم است، در عین حال خاطرنشان ساخت: دموکراسی که ریشه در اراده و خواسته‌های ملی مردم داشته باشد، نه دموکراسی وارداتی و تحمیلی و نه دموکراسی بزک‌کرده‌ای که در باطن ریشه در زر، زور و تزویر دارد.

علی ادیانی راد در بخش دیگری از سخنانش با یادآور شدن اینکه ایران افتخار بیش از صد سال تجربه وجود پارلمان در نظام سیاسی کشور را دارد، تاکید کرد: ایران با انقلاب اسلامی مردمش حکومت جمهوری اسلامی را مستقر نموده است و پس از آن در قانون اساسی تفکیک قوا به وجود آمد. به گونه‌ای که اکنون در میان سه قوه مجلس شورای اسلامی مقتدرترین قوه به شمار می‌آید.

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس ایران با رای مخفی و مستقیم مردم انتخاب می‌شوند، بر این اساس مجلس ایران قادر به استیضاح رییس‌جمهور و وزراست، خاطرنشان ساخت: نمایندگان ایران حق مداخله در تمام امور کشور را دارند و هیچ قدرت و نهادی نمی‌تواند مجلس را منحل نماید؛ چرا که در ایران مجلس مظهر دموکراسی و مردم سالاری در کشور است. به گونه‌ای که بر اساس قانون اساسی ایران مذاکرات مجلس مستقیما از طریق رادیو در سراسر کشور پخش می‌گردد.

عضو هیات پارلمانی اعزامی جمهوری اسلامی ایران به سومین نشست سران مجالس عضو اتحادیه بین‌المجالس جهانی تاکید کرد: به نظر بنده مجالس ملی در دنیا با همکاری منطقی و تاکید اتحادیه بین‌المجالس بر اصول انسانی همچون عدالت، آزادی، ‌دموکراسی و معنویت، باعث می شود تعامل میان مردم دنیا با مجالس ملی بیش از گذشته تقویت شود و با دفاع از حقوق بشر و مصالح شهروندان کره زمین در اعتماد مردم دنیا نسبت به مجالس ملی بیفزایند.

 

 

 

 

 

لاریجانی در دیدار با بان کی‌مون تاکید کرد

بی‌نتیجه بودن مسیر شورای امنیت در پرونده هسته‌ای

رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار با دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: مسیر شورای امنیت در مورد پرونده هسته‌ای ایران نتیجه بخش نیست و ایران در مقابل این فشارها کوتاه نمی‌آید.

رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار با دبیر کل سازمان ملل متحد که پیش از ظهر امروز در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه بین المجالس برگزار شد، به تشریح نقش این سازمان و دبیر کل آن به عنوان مهمترین نهاد بین المللی پرداخت و بر ضرورت توجه هرچه بیشتر به وظایف این سازمان و ایستادگی در مورد کشورهایی به این نهاد فشار وارد می کنند، تاکید کرد.

وی در این دیدار با بیان اینکه فن آوری هسته ای برای ملت ایران یک دستاورد ملی است، خاطرنشان کرد: در مورد پرونده هسته‌ای ایران قطعا مسیر شورای امنیت نتیجه بخش نیست و ایران در مقابل این فشارها کوتاه نمی‌آید.

لاریجانی ادامه داد: ما احتیاج به طرحی نو داریم که حقوق ایران در آن کاملا مورد حمایت باشد.

وی در ادامه این دیدار به سنگ اندازی های امریکا در مقابل تشکیل دولت در عراق اشاره کرد و افزود: مشکلات عراق و همچنین مشکلات افغانستان پس از اشغال که موجب افزایش چشمگیر تولید مواد مخدر و رشد تروریسم شده است، ناشی از اقدامات و سیاست های غلط امریکاست.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین به محاصره غزه و تخریب اماکن اسلامی اشاره کرد و با انتقاد از این رویه گفت: سازمان ملل باید برای رفع محاصره غزه و ممانعت از تخریب اماکن اسلامی واکنش نشان دهد.

دبیر کل سازمان ملل هم در این دیدار خطاب به لاریجانی اظهار داشت: شخص شما را خوب می شناسم و از سابقه حضور شما به عنوان مذاکره کننده در پرونده هسته‌ای ایران آگاهم و می دانم که اکنون هم جایگاه مهمی در ایران دارید.

وی با تاکید براهمیت نقش پارلمان ها در دموکراسی، افزود: ما به حمایت پارلمان ها برای توسعه دموکراسی نیاز داریم زیرا پارلمان‌ها از قدرت زیادی برخوردارند.

بان کی مون ضمن ابراز تاسف ازاعمال تحریم‌ها علیه ایران، گفت: من دوست ایران هستم.

وی  در مورد رشد تروریسم و مواد مخدر در افغانستان تصریح کرد: ایران می تواند نقش مهمی به عنوان قدرت منطقه‌ای در این خصوص ایفا کند. ضمن اینکه ما نیز نگران حرکت آهسته تشکیل دولت درعراق هستیم. 

دبیرکل سازمان ملل در مورد جنایات غزه اظهار داشت: من بیشترین مخالفت را در این مورد داشتم و معتقدم برای رفع این مشکل نیازمند تغییرات بنیادی هستیم.

بان کی مون در پایان اعلام کرد که تحقیقات در مورد حمله به کاوان آزادی پیشرفت های خوبی داشته است.

 

رییس اتحادیه بین المجالس اقدام تروریستی مسجد زاهدان را محکوم کرد

رئیس اتحادیه بین المجالس طی نامه ای خطاب بر علی لاریجانی اقدام تروریستی مسجد جامع زاهدان را محکوم و با رئیس مجلس کشورمان ابراز همدردی کرد.

 

اختلاف افکنی میان شیعه و سنی حربه‌ای برای ایجاد مشکل در منطقه است

رئیس مجلس شورای اسلامی با نبیه بری رئیس مجلس لبنان دیدار و گفت و گو کرد.

 نبیه بری در این دیدار گفت: برنامه جدیدی علیه مقاومت طراحی شده که از آن به عنوان مقدمه ای برای ایجاد یک مشکل بزرگ در منطقه یاد می شود و بر این اساس اختلافات شیعه و سنی را دامن می زند.

وی درخصوص اتهاماتی که به حزب الله زده می شود گفت: این یک رفتار حقوقی نیست، چه اینکه همین نوع اتهامات به سوریه نسبت داده اند و بعدها مشخص شد تنها دروغ و تهمت بوده است ولی این یک رفتار صرفاً سیاسی است.

نبیه بری تاکید کرد: از لحاظ حقوقی تا زمانی که در دادگاه جرمی ثابت نشده باشد نباید علنی شود.

رئیس مجلس لبنان همچنین از علی لاریجانی برای بازدید از این کشور دعوت کرد.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار ضمن تایید سخنان نبیه بری با اشاره به حادثه مسجد جامع زاهدان گفت: این حادثه در راستای ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی ارزیابی می شود و همه شاهد بودند که عبدالمالک ریگی در اعترافات خود اظهار داشت که از طرف امریکا و ناتو تحریک می شده است.

 

لاریجانی با رییس مجلس ارمنستان دیدار و گفت و گو کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی با رئیس مجلس ارمنستان دیدار و گفت و گو کرد.

علی لاریجانی در این دیدار روابط دو کشور ایران و ارمنستان را پایدار و تاریخی توصیف کرد و گفت: روابط پارلمانی بین دو کشور نیز بسیار خوب و در سطح گسترده است.

وی با اشاره به پروژه های مشترک ایران و ارمنستان گفت: ما پیگیر پروژه برق ایران و ارمنستان هستیم.

لاریجانی همچنین درخصوص موضوع قره باغ اظهار داشت: مشکلات موجود بین دو کشور آذربایجان و ارمنستان باید از طریق گفت و گو حل و فصل شود.

رئیس مجلس ارمنستان نیز یادآور شد: بعد از سفر اخیر رئیس مجلس به تهران توافقات خیلی خوبی بین دو کشور صورت گرفت.

وی اظهار داشت: همکاری های سیاسی- اقتصادی از جمله احداث راه آهن و پروژه برقی بین دو کشور به نحو خوبی پیش می رود و ما تلاش می کنیم هرچه بهتر این پروژه ها اجرایی شود، همچنین مراقب هستیم دشمنان خللی در روابط دو کشور به وجود نیاورند.

 

تاکید لاریجانی بر توسعه روابط ایران و اسپانیا

رئیس مجلس شورای اسلامی با لوکاس نایب رئیس مجلس سنای اسپانیا دیدار و گفت‌وگو کرد.

 نایب رئیس مجلس اسپانیا با اظهار علاقه مندی به ایران گفت: ما با علاقه مندی گسترش روابط اقتصادی با ایران را دنبال می کنیم و این مسائل را با مقامات اسپانیایی مطرح خوهیم کرد.

وی همچنین به سفر سیدمحمد خاتمی رئیس جمهور اسبق جمهوری اسلامی ایران به اسپانیا و بازدید وی از پارلمان اسپانیا اشاره و از این سفر به خوبی یاد کرد.

لوکاس خاطرنشان کرد: پارلمان ها باید مستقل عمل کنند و در برقراری روابط با یکدیگر به دولت های خود کاری نداشته باشند.

وی افزود: ما باید مطالعه کنیم دو پارلمان ایران و اسپانیا در چه زمینه هایی می توانند با یکدیگر همکاری داشته باشند.

وی گفت: من نتایج این دیدار را به هر دو مجلس اسپانیا منتقل می کنم.

وی از لاریجانی برای سفر به اسپانیا دعوت کرد و گفت: ما نسبت به اهمیت ایران به عنوان یک کشور تاثیرگذار در خاورمیانه توجه داریم.

لاریجانی در این دیدار گفت: خوب است که روابط دولت ها و پارلمان های ایران و اسپانیا تقویت شده و ما علاقه مندیم روابط اقتصادی دو کشور گسترش پیدا کند.

 

رییس مجلس فنلاند خواستار توسعه روابط اقتصادی با ایران شد

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز با رئیس مجلس فنلاند دیدار کرد.

سایولی نینی استو رئیس مجلس فنلاند در این دیدار خاطرنشان کرد: ما باید سطح روابط اقتصادی بین دو کشور را ارتقا دهیم و صاحبان صنایع در کشور ما علاقه مندبه همکاری با ایران هستند.

وی افزود: همچنین ما بر استفاده از انرژی ها تجدید پذیر تاکید داریم و تلاش می کنیم در این زمینه توسعه پیدا کنیم.

رئیس مجلس فنلاند روابط اقتصادی ایران و فنلاند را در سطح قابل قبولی ندانست.

علی لاریجانی نیز در این دیدار ضمن دعوت از رئیس مجلس فنلاند به ایران اظهار داشت: ما باید برای گسترش روابط اقتصادی فرمولی پیدا کنیم و برای این منظور می توانیم بخش خصوصی دو کشور را فعال کنیم تا روابط از این طریق رشد کنند.

رئیس مجلس فنلاند در ادامه افزود: ما قصد داریم برای عضویت دائم در شورای امنیت سازمان ملل در سال 2013 کاندیدا شویم و از ایران می خواهیم در این زمینه از ما حمایت کند.

لاریجانی نیز در پاسخ اظهار داشت: باتوجه به روابط خوب ایران با فنلاند ما از عضویت شما در شورای امنیت حمایت می کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامیدر پایان با انتقاد از رفتار شورای امنیت در مورد پرونده هسته ای ایران، تصریح کرد: اقدام شورای امنیت در قبال ایران غیرحقوقی و غیرعادلانه است، چون خواست مردم ایران خواست به حقی است و ما صرفاً به دنبال انرژی صلح آمیز هسته ای هستیم.

 

همکاری ایران و اندونزی صدای مردم غزه را به گوش جهانیان رساند

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با "مرزوق علی" رئیس مجلس اندونزی دیدار و گفت و گو کرد.

لاریجانی رئیس مجلس کشورمان در این دیدار بااشاره به روابط پارلمانی بسیار خوب کشور اظهار داشت: طی سال گذشته دو کشور ایران و اندونزی توانستند در زمینه مسائل منطقه ای خصوصاً غزه موثر باشند.

وی افزود: ما توانستیم با همکاری دو کشور صدای مردم غزه را به گوش جهانیان برسانیم و اینک باید تلاش کنیم از راه های مختلف به مردم غزه کمک رسانی صورت گیرد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: بهانه هایی که رژیم صهیونیستی برای بازرسی کشتی ها می آورد قابل حل است و باید همه تلاش کنیم تا مردم غزه از این وضعیت نجات پیدا کنند.

رئیس مجلس اندونزی نیز روابط پارلمانی دو کشور را خوب توصیف کرد و گفت: ما در اجلاس همایش کشورهای آسیا- پاسی فیک از ایران حمایت کردیم تا پارلمان ایران ریاست این مجمع را برای مدت دو سال داشته باشد این نشان دهنده مناسبات خوب ایران و اندونزی است.

مرزوق علی خاطرنشان کرد: همچنین ما در غزه در حال ساختن بیمارستان هستیم و جمعیت هلال احمر اندونزی نیز در غزه فعال شده است.

وی اظهار داشت: ما طرفدار این نیستیم که علاوه بر اینکه از طریق گذرگاه رفح به مردم غزه کمک رسانی شود از طریق دریا هم این کمک ها ارسال شود.

 

لاریجانی با رییس مجلس بلاروس دیدار کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی با رئیس مجلس بلاروس دیدار و گفت و گو کرد.

علی لاریجانی در این دیدار روابط دو کشور را خوب و در سطح مناسبی توصیف کرد.

رئیس مجلس بلاروس نیز اظهار داشت: ما و ایران در خیلی از زمینه ها روابط خوبی با هم داریم اما باید تلاش کنیم کمیت را به کیفیت تبدیل کنیم.

اندر نکنتو خاطرنشان کرد: ما به دنبال سفر رئیس جمهور بلاروس به ایران هستیم و این سفر باعث می شود تمام نهادهای دولتی و پارلمانی کشور بلاروس عزمشان را برای عملی کردن توافقات صورت گرفته بیشتر کنند.

 

رئیس مجلس الجزایر سخنرانی لاریجانی در کنفرانس بین المجالس را شجاعانه خواند

رئیس مجلس سنای الجزایر از حمایت رئیس جمهور این کشور از فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران خبر داد و سخنان رئیس مجلس کشورمان در کنفرانس بین المجالس جهانی را شجاعانه توصیف کرد.

علی لاریجانی در حاشیه اجلاس جهانی روسای مجالس عضو اتحادیه بین المجالس با عبدالقادر بن صالح رئیس مجلس سنای الجزایر دیدار و گفتگو کرد.

عبدالقادر بن صالح در این دیدار با اشاره به روابط خوب دو کشور اظهار داشت: در حال حاضر روابط بین ایران و الجزایر بسیار خوب و در حال گسترش است .

وی همچنین با خوب توصیف کردن روابط پارلمانی ایران و الجزایر گفت: دیدارهای انجام شده بین مسئولین پارلمانی می تواند به گسترش توسعه ا قتصادی، سیاسی دو کشور کمک کند.

بن صالح ضمن تقدیر از سخنان روز گذشته دکتر لاریجانی در کنفرانس بین المجالس ،یادآور شد:ما به این سخنانی که همراه با شجاعت بیان شد ارج می نهیم و این اظهارات  نشانگر تشابه  مواضع ما و شماست.

وی تاکید کرد: این مواضع مشترک ایران و الجزایر می طلبد که رایزنی های دو کشور بیشتر شود.

رئیس مجلس سنای الجزایر با بیان اینکه  پس از قضیه کشتی آزادی فضا به نفع مردم  فلسطین مثبت تر شد ، خاطر نشان کرد: ما باید از همه مردم فلسطین حمایت کنیم  و نه تنها برای مردم غزه کار کنیم .

وی ادامه داد:باید حرکتی از سوی همه پارلمانهای  اسلامی در حمایت از مردم مظلوم فلسطین صورت بگیرد و باید کانالهای ارتباطی بین ما فعال شوند.

بن صالح اظهار داشت: ما  شرایط ایران را در بحث هسته ای را خوب درک می کنیم چون خود ما  با این وضعیت مواجه هستیم و همواره  غرب ما را متهم به تهیه سلاح هسته ای می کند اگر چه این تهدیدات به اندازه تهدیدات غرب نسبت به شما نیست.

وی افزود: واقعیت این است که غرب از پیشرفت جهان اسلام  در فناوری انرژی هسته ای می ترسد.

رئیس مجلس سنای الجزایر همچنین از حمایت رئیس جمهور این کشور از فعالیت های هسته ای ایران خبر داد.

علی لاریجانی رئیس مجلس کشورمان نیز در این دیدار گفت:روابط پارلمانی ایران و الجزایر مدام در حال گسترش است .

وی در پاسخ به اظهارات بن صالح خاطر نشان کرد: ما هم معتقدیم که باید به همه مردم فلسطین  کمک کنیم نه فقط به مردم غزه.

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن  ارائه توضیحات مشروحی در مورد فعالیت های هسته ای ایران و موضوع تبادل سوخت  و تضمینی که آمریکا به ترکیه و برزیل داده بود ، گفت: آمریکا به تعهدات خود در این زمینه عمل نکرد و برنامه هسته ی ما برای تهیه انرژی و صلح آمیز است.

لاریجانی همچنین از حمایت رئیس جمهوری الجزایر در پشتیبانی از برنامه صلح آمیز هسته ای ایران تشکر کرد واز رئیس مجلس سنا و رئیس مجلس ملی الجزایر برای سفر به ایران دعوت کرد.

 

ایران مخالف گسترش سلاح های هسته ای است

علی لاریجانی در دیدار با همتای یونانی خود گفت:ایران همیشه مخالف گسترش سلاح های هسته ای بوده و هست.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه اجلاس جهانی روسای مجالس عضو بین المجالس  با رئیس مجلس یونان دیدار و گفتگو کرد.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس کشورمان در این دیدار اظهار داشت: مردم ایران  نگاه مثبتی به مردم  یونان دارند و زمینه های همکاری خوبی بین دو کشور وجود دارد .

وی افزود: ایران همیشه مخالف گسترش سلاح های هسته ای است در حالی که بعضی قدرتها با گسترش و مدرن کردن سلاح های هسته ای  ، شعارهای دروغین می دهند.

 پت سان فنیکو رئیس مجلس یونان نیز اظهارداشت: روابط دو کشور همواره  خوب و بر پایه تمدن  بوده است.

وی افزود: تهران و آتن  از هزاران سال پیش با یکدیگر مرتبط بوده اند و در سالهای اخیر این روابط مثبت تر شده است و زمینه های خوبی  برای گسترش روابط سیاسی و اقتصادی وجود دارد.

رئیس مجلس یونان ادامه داد: مجالس دو کشور می توانند نقش بسیار مثبتی در گسترش روابط دو جانبه ایفا کنند .

وی گفت: در هر دو مجلس گروه دوستی وجوددارد که این نیز برای تقویت روابط مهم است.

رئیس مجلس یونان اظهارداشت: البته گاهی ممکن است اختلافات جزئی پیش بیاید ولی اراده  سیاسی بر گسترش روابط دو جانبه  حاکم است.

وی تصریح کرد: یونان طرفدار صلح و خواهان  کاهش سلاح های هسته ای است .

رئیس مجلس یونان ادامه داد: در حال حاضر زمینه همکاری های ایران و یونان در خاور میانه  به ویژه برای حل مساله فلسطین و قبرس وجود دارد .

وی در خصوص اعتصابات اخیر در یونان گفت: ما برای کاهش کسری بودجه و تقویت اقتصاد کشور تصمیماتی گرفته ایم و اگرچه اکثریت مردم یونان موافق این  تصمیمات بوده اند اما عده ای مخالف هستند و اعتصاب ها مربوط به این  تصمیمات است.

لازم به ذکر است علی لاریجانی از رئیس مجلس یونان برای سفر به ایران  دعوت کرد.

 

تشکیل صندوقی توسط پارلمانهای جهان اسلام برای کمک به مردم غزه

رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه اجلاس جهانی روسای مجالس کشورهای عضو اتحادیه بین المجالس با الابرش رئیس مجلس سوریه دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار موضوعاتی از جمله ، آخرین وضعیت خاورمیانه ، تلاش اسرائیل و آمریکا برای تحت الشعاع  قرار دادن حادثه کشتی آزادی و محاصره مردم غزه  مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

همچنین در این دیدار بر ضرورت تشکیل صندوقی توسط پارلمانهای جهان اسلام برای کمک به مردم غزه تاکید شد.

 

تمدن بشری وامدار تمدن ایران است

نایب رییس مجلس ایتالیا گفت: تمدن بشری به تمدن ایران و ایتالیا بدهکار است.

 رئیس مجلس شورای اسلامی با "بوتی لیان" نایب رئیس مجلس ایتالیا دیدار و گفت و گو کرد.

نایب رئیس مجلس ایتالیا در این دیدار اظهار داشت: علایق فرهنگی کشور ایران و ایتالیا مشترک است و ما سابقه علاقه هزاران ساله با هم داریم.

وی افزود: تمدن بشری به تمدن ایران و ایتالیا بدهکار است.

لیان خاطرنشان کرد: ایران و ایتالیا همواره روابط خوبی با هم داشتند و گفت و گوهای فرهنگی مابین دو کشور همواره برقرار بوده است.

وی اظهار داشت: ایتالیا در بازسازی بم مشارکت داشت که ما به این موضوع افتخار می کنیم.

نایب رئیس مجلس ایتالیا گفت: ایتالیا در مرمت آثار تاریخی تخصص دارد و آمادگی دارد این توانایی خود را در اختیار ایران که دارای سرمایه های عزیم باستانی وجود دارد.

وی در بخشی از سخنان خود خاطرنشان کرد: اینکه من از شما (لاریجانی) می شنوم که ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست موضوع بسیار خوشحال کننده ای است.

وی تاکید کرد: ما از برنامه صلح آمیز هسته ای ایران حمایت می کنیم و آن را حق ایران می دانیم و امیدواریم مذاکرات ایران و گروه 1+5 هرچه سریعتر آغاز شود.

نایب رئیس مجلس ایتالیا اظهار داشت: ایران در صحنه جهانی دارای جایگاه برجسته ای است و در این مذاکرات می توان در مورد مسائل مهم دیگری هم صحبت کرد.

وی تاکید کرد: امریکا باید ضمانت دهد که در جهت محو صلاح های هسته ای در جهان حرکت کند البته تنها مسئله جهان صلاح هسته ای نیست بلکه جان انسان ها مهمتر است که ما شاهدیم در فلسطین و افغانستان جان انسان ها مدام در حال خطر است.

نایب رئیس مجلس ایتالیاگفت: ما به امریکا اعلام کرده ایم که ثبات در افغانستان نباید بر علیه ایران باشد.

وی افزود: گروه ها مخالف نابودی اسرائیل است و معتقد است که اسرائیل در چارچوب مرزهای شناخته شده حق وجود دارد البته کرانه باختری متعلق به فلسطینی ها است و فلسطین نیز باید در چارچوب مرزهای مشخص دارای حکومت باشد.

وی تاکید کرد: تنها از طریق صلح می توانیم به این نتیجه نائل شویم.

علی لاریجانی رئیس مجلس کشورمان نیز در این دیدار ضمن انتقاد از سخنان اخیر فنینی رئیس مجلس ایتالیا که علیه موضع ایران و در حمایت از رژیم صهیونیستی سخن گفته بود اظهار داشت: علت این نوع سخنان عدم آشنایی ایشان به دیدگاه های ایران و تاثیرات لابی صهیونیستی

رئیس مجلس کشورمان در این دیدار توضیحاتی را در خصوص موضع هسته ای ایران ارائه کرد و اظهار داشت: در حالی به ایران انتقاد می کنند که خود به اسرائیلی که دارای سلاح هسته ای است و عضو ام. پی. تی نیز نیست کمک می کنند.

وی کمک غرب به اسرائیل را یک افتضاح خواند و تاکید کرد ما طرفدار صلح هستیم و معتقدیم که رژیم اسرائیل علاقه مند به آرامش در خاورمیانه نیست.

لاریجانی افزود: رژیم صهیونیستی همین الان در حال تخریب اماکن اسلامی است و فلسطینی ها را از اطراف بیت المقدس بیرون می کند و در کرانه باختری به یهودیسازی این سرزمین ادامه می دهد. محاصره غزه را تشدید می کند و به کشتی که می خواهد کمک های انسانی را به مردم غزه برساند تجاوز می کند.

لاریجانی تاکید کرد: ما با یک رژیم متجاوز رو به رو هستیم آیا 60 سال آوارگی برای مردم فلسطین کافی نیست.

 

دیدار رییس مجلس کویت با لاریجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه اجلاس جهانی روسای مجالس عضو اتحادیه بین المجالس با رئیس مجلس کویت دیدار و گفت و گو کرد.

 لاریجانی دراین دیدارروابط این دو کشور را بسیار خوب و صمیمانه توصیف کرد و اظهار داشت سفرهای پارلمانی بین ایران و کویت موجب تقویت روابط بین دو کشور شده است.

"جاسم الخرافی" رئیس مجلس کویت نیز خواستار گسترش روابط بین دو کشور و هیات های پارلمانی ایران و کویت شد.

وی خاطرنشان کرد: پارلمان های کشورهای اسلامی باید در ارتباط با یکدیگر و همچنین درخصوص مسائل مربوط به جهان اسلام فعال تر باشند.

در این دیدار در خصوص راه های شکستن محاصره غزه نیز بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

 

هدف مشترک ایران و کره شمالی مبارزه با امپریالیسم امریکاست

رئیس مجلس شورای اسلامی با رئیس مجلس کره شمالی دیدار و گفت و گو کرد.

علی لاریجانی رئیس مجلس کشورمان در این دیدار روابط دو کشور را خوب توصیف کرد و اظهار داشت: رهبر سابق کره در روزهای سخت کمک های خوبی به ما کرد.

وی افزود: هر دو کشور ایران و کره شمالی مواضع مستقل انقلابی دارند و در مقابل زیاده خواهان جهان ایستاده اند.

چولائی بک رئیس مجلس کره شمالی در این دیدار ضمن دعوت از رئیس مجلس شورای اسلامی به کره شمالی اظهار داشت: پایه های روابط دو کشور که امروز مستحکم است توسط رهبران آن گذاشته شده است.

وی افزود: هدف مشترک ایران و کره شمالی، مبارزه با امپریالیسم امریکا است.

رئیس مجلس کره شمالی افزود: امریکا جرات کرد به ایران درخصوص مسئله اتمی تهمت بزند و پرونده ایران را به شورای امنیت برد تا برای ایران مشکل آفرینی کند که ما این اقدام امریکا را محکوم می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما می دانیم اهداف ملت ایران اهداف مترقی است و به پیروزی دست پیدا خواهد کرد.

رئیس مجلس کره شمالی یادآور شد این منصفانه نیست که شورای امنیت اسرائیل را نادیده می گیرد در حالی که صدها سلاح هسته ای دارد اما در مورد ایران شبه ایجاد می کند. این مثال بارزی از رفتار دوگانه است.

وی ادامه داد: امریکا ادعا می کند که قویترین کشور دنیا است که دیگران را مرعوب ساخته در حالی که اوباما راه رهبران قوی امریکا را می رود و مرتب مشغول توطئه علیه کشورهای مستقل است.

چولائی بک گفت: در ماه مارس یک کشتی نظامی کره جنوبی به هنگام مانور مشترک امریکا و کره جنوبی غرق شد که این کار با همدستی دو کشور امریکا و کره جنوبی صورت گرفته بود؛ اما این کار را به گردن کره شمالی انداختند تا مسئله سازی کنند و برای این کار انگیزه هایی داشتند چون اختلاف بین دو کره به نفع امریکا است.

وی افزود: ما به دنبال این هستیم که گروه مشترکی از کارشناسان دو کره برای یافتن حقیقت مامور شوند؛ اما متاسفانه کره جنوبی مخالفت می کند که این نشانه حقانیت موضع ما است.

گفتنی است علی لاریجانی رئیس مجلس کشورمان از دعوت رئیس مجلس کره شمالی برای سفر به این کشور استقبال کرد.

 

رهبر کوبا به روحیه انقلابی مردم ایران اعتقاد دارد

رئیس مجلس شورای اسلامی با ریکاردو آلارکن رئیس مجلس کوبا دیدار و گفت و گو کرد

علی لاریجانی در این دیدار روابط دو کشور را خوب توصیف کرد و افزود: اما روابط دو کشور ایران و کوبا باید تقویت شود.

وی ضمن تجلیل از نقش فیدل کاسترو رهبر انقلابی کوبا اظهار داشت: مردم ایران احترام خاصی برای این رهبر انقلابی کوبا قائل هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: امریکا جرات حمله به ایران را ندارد؛ اما ایران برای همه شرایط آماده است و قطعاً اگر امریکا مرتکب اشتباهی شود باید خسارت سنگینی را بپردازد.

وی تاکید کرد: امریکایی ها در اطراف کشور حضور دارند اما ما نیز همه چیز را رصد می کنیم و به همه تحرکات توجه داریم.

لاریجانی اظهار داشت: اوباما فقط شعار تغغیر داد؛ اما کاری صورت نداد و در پرونده هسته ای نیز امریکا یک نوع فریبکاری را در پیش گرفته است.

لاریجانی افزود: در شرایط فعلی هم فرصت وجود دارد و هم چالش.

رئیس مجلس کوبا ریکاردو آلارکن نیز در این دیدار ضمن تشکر از سخنرانی دیروز لاریجانی در کنفرانس اتحادیه بین المجالس جهانی خاطرنشان کرد: من در زمان سخنرانی شما در اجلاس حضور نداشتم اما بعداً متن سخنرانی شما را خواندم که بسیار قوی و جامع بود.

وی تاکید کرد: موضع فیدل کاسترو همیشه حمایت از ایران بوده و الان هم همینگونه است و ما همواره سعی کردیم که مواضع ایران را برای همه کشورها تبیین کنیم.

رییس مجلس کوبا افزود: رهبر کوبا به اتحاد، همبستگی و روحیه انقلابی مردم ایران اعتماد و اعتقاد دارد.

وی یادآور شد: ایران و کوبا و کشورهایی که قصد دارند از امریکا مستقل باشند باید با یکدیگر متحد و حقانیت را به دنیا نشان دهند.

وی ادامه داد: امریکا از سلاح رسانه ای به صورت گسترده علیه ایران استفاده می کند و حقایق را پنهان می کند.

رئیس مجلس کوبا رفتار مسئولان امریکایی را بی منطق توصیف کرد که در هر دوره انتخابات به بهانه ای کاری را انجام می دهند و غیر مسئولانه عمل می کنند.

وی تصریح کرد: اسرائیل ابزاری در دست امریکا است ولی هیچ سیاستمدار امریکایی وجود ندارد که بتواند اسرائیل را نادیده بگیرد؛ اوباما به ظاهر قدرتمند است اما کار به دست دیگران است که مثال بارز آن نامه هایی است که اوباما به ترکیه و برزیل در مورد تبادل سوخت هسته ای نوشت ولی هیچ پشتوانه ای نداشت.

 

رئیس مجلس سنای سوئیس: موضوع هسته‌ای ایران از طریق ادامه مذاکرات حل شود

رئیس مجلس کانتونهای (سنا) سوئیس در دیدار با لاریجانی گفت: مناسب است که موضوع هسته‌ای ایران از طریق ادامه مذاکرات حل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با رئیس مجلس کانتونهای (سنا) سوئیس دیدار و گفت‌ و گو کرد.

اریکا فوستر، رئیس مجلس سنای سوییس در این دیدار اظهار داشت: مجلس سنای سوئیس آمادگی دارد روابط پارلمانی را با ایران در سطوح مختلف گسترش دهد و بر این باور است که شناخت و تفاهم مشترک و استمرار فرایند گفت‌وگو می تواند راه‌های بسط مناسبات را هر چه بیستر بگشاید.

وی خواستار تشکیل فوری گروه دوستی پارلمانی بین ایران و سوئیس شد.

فوستر خاطرنشان کرد: سوئیس نقش ایران را در ثبات منطقه پراهمیت می‌‌داند و امادگی دارد با ایران در زمینه‌های مقابله تروریسم و قاچاق مواد مخدر همکاری نماید.

رئیس مجلس کانتونهای (سنا) سوئیس یادآور شد: ما استمرار فرایند گفت و گو را برای حل تمام مشکلات منطقه‌ای و بین‌المللی لازم و مناسب می‌دانیم و در ارتباط با موضوع هسته‌ای ایران نیز باید همین مسیر طی شود.

علی لاریجانی رئیس مجلس کشورمان نیز در این دیدار گفت : ایران برای تامین نیاز انرژی کشور سوئیس به ویژه در زمینه صادرات گاز به این کشور و سرمایه‌گذاری‌های مربوط امادگی دارد.

رئیس مجلس هشتم بر اهمیت و لزوم گسترش روابط پارلمانی بین دو کشور به عنوان پشتوانه ای برای بسط مناسبات و همکاری‌های متقابل در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی تاکید و برای توسعه ابراز علاقه‌مندی کرد.

رییس قوه مقننه با تاکید بر اهمیت و لزوم گسترش روابط پارلمانی بین دو کشور به عنوان پشتوانه‌ای برای بحث مناسبات و همکاری‌ها و بحث همکاری‌های متقابل در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی ابراز علاقه‌مندی کرد که این روابط توسعه پیدا کند.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین با تاکید بر لزوم ایفای نقش موثرتر از سوی سوییس در زمینه تحولات منطقه خاورمیانه به ویژه بحران اقتصادی و مناقشات فلسطین و رژیم صهیونیستی گفت: باید علاوه بر کمک به مردم بی‌پناه غزه در جهت رفع حصر از مردم غزه تلاش نمود.

وی همچنین از سیاست‌های غرب در قبال مقابله با پدیده شوم تروریسم و قاچاق مواد مخدر انتقاد کرد.

رئیس مجلس هشتم در ادامه گفت: جمهوری اسلامی ایران برای همکاری مشترک با سوییس در زمینه مقابله با قاچاق مواد مخدر آمادگی دارد.

لاریجانی در ادامه این دیدار دو جانبه تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران در زمینه استمرار گفت‌وگوها پیرامون موضوع هسته‌یی و پایبندی ایران به مقررات بین‌المللی در این رابطه آمادگی کامل را دارد.

وی در عین حال از سیاست‌های غرب و آمریکا در این رابطه به ویژه پس از توافقات اخیر در زمینه‌ی صادرات سوخت از تهران انتقاد کرد.

لاریجانی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران بر اساس آ‌موزه‌های دینی و اسلامی و فتوای رهبر معظم انقلاب ساخت سلاح هسته‌یی و شیمیایی را حرام می‌داند، افزود: تولید سلاح هسته‌‌ای در دکترین دفاعی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران هیچ جایی ندارد؛ چرا که ایران همچون همه‌ اعضای ان‌پی‌تی به دنبال استفاده قانونی از حق مسلم خود برای بهره‌برداری از دانش و انرژی هسته‌یی در مقاصد صلح‌جویانه آن است.

 

همکاری جدی پاکستان با ایران برای مقابله با تروریسم

رئیس مجلس شورای اسلامی با "فهمیده میرزا" رئیس مجلس ملی پاکستان دیدار و گفت و گو کرد.

"علی لاریجانی" در این دیدار به روابط خوب دو کشور اشاره کرد و گفت: روابط ایران و پاکستان براساس فرهنگ و دین مشترک شکل گرفته است.

وی افزود: ما به دنبال تکمیل پروژه لوله گاز هستیم البته چالش های مشترکی نیز ازجمله تروریسم داریم که برای حل این چالش ها همکاری های پارلمانی دو کشور باید افزایش یابد.

رئیس مجلس پاکستان نیز در این دیدار ضمن تسلیت حادثه تروریستی زاهدان گفت: ما این اقدام تروریستی را به اشد وجه محکوم می کنیم.

وی تاکید کرد: تروریسم یک تهدید و یک نفرین است که به جان پاکستان افتاده است. تروریسم رهبر ما خانم بی نظیر بوتو را از ما گرفت و همه پاکستانی ها تحت تاثیر خطر تروریسم هستند.

وی اظهار داشت: هزاران فرد بی گناه را از دست داده ایم اما هنوز مرعوب تروریسم نشده ایم و علیه آن تلاش می کنیم.

رئیس مجلس پاکستان تاکید کرد: مسلمان واقعی به تروریسم رو نمی آورد.

وی گفت: ما احساسات دولت و ملت ایران را کاملاًَ درک می کنیم اما خواهش می کنیم به جای انتقاد از پاکستان از ما که مشغول مبارزه با تروریسم هستیم حمایت کنیم.

وی افزود: ما در مرحله حساسی قرار داریم و تروریست ها را به شدت تحت فشار دادیم.

رئیس مجلس پاکستان گفت: استاندار زاهدان و مسئولان قضائی بلوچستان می توانند با هم در این زمینه همکاری کنند.

وی روابط ایران و پاکستان را تاریخی و دینی توصیف کرد.

وی افزود: تروریسم یک مسئله منطقه ای است.

علی لاریجانی نیز در این دیدار خاطرنشان کرد: از اراده پاکستان برای مبارزه با تروریسم خوشحالیم و به همکاری با شما علاقه مند هستیم.

 رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: روابط ما با پاکستان برادرانه است اما واقعیت این است که از خاک پاکستان تروریست ها وارد ایران می شوند و دست به اقدامات جنایتکارانه می زنند.

وی تاکید کرد: انتظار ما این است که دستگاه های امنیتی پاکستان به صورت جدی با دستگاه های امنیتی ایران همکاری کنند.

لاریجانی تصریح کرد: روابط دو کشور دوستانه است اما عده ای می خواهند با این نوع اقدامات این روابط حسنه را تخریب کنند.

رئیس مجلس پاکستان در پایان گفت: موارد مطرح شده در این نشست را با مسئولان پاکستان در میان خواهم گذاشت و نظرات شما را منتقل می کنم همچنین ما در پارلمان نیز پیگیر این موضوع خواهیم بود.

 

سفر لاریجانی به ژاپن، فرصت خوبی برای توسعه روابط ایجاد کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی با هاکا ایرو یوکونیکی رئیس مجلس ژاپن دیدار و گفت و گو کرد.

علی لاریجانی در این دیدار ضمن تشکر از مهمانوازی مجلس ژاپن در سفر اخیر هیات ایرانی به این کشور بر ضرورت تقویت روابط دو کشور ایران و ژاپن تاکید کرد.

وی افزود: ما مذاکراتی را در ژاپن درخصوص مسئله اتمی داشتیم که توافق تهران نمونه ای از تعامل مثبت ما است.

لاریجانی با اشاره به فریبکاری و عهدشکنی امریکا در ارسال نامه به ترکیه و برزیل برای میانجیگری گفت: ما طبق مذاکراتی که در ژاپن داشتیم مسیر همکاری با برزیل و ترکیه را دنبال کردیم، همچنین پیرو این مذاکرات برای کنترل مواد مخدر و پروژه های عمرانی در افغانستان آماده همکاری با ژاپن هستیم.

رئیس مجلس ژاپن نیز در این دیدار ضمن ابراز تاثر از حادثه زاهدان و عرض تسلیت به خانواده های آسیب دیده گفت: سفر هیات پارلمانی ایران به ژاپن سفر موفق و فرصت خوبی برای گفت و گو بین مسئولان دو کشور بود که دنبال این سفر پارلمان های دو کشور فعال تر شدند.

وی روابط دوجانبه بین ایران و ژاپن را خوب توصیف کرد و افزود: ما می توانیم این رابطه را به سبک بهتری بهبود ببخشیم.

رئیس مجلس ژاپن خاطرنشان کرد: امیدوارم در مسئله هسته ای ایران شاهد پیشرفت باشیم.

وی از لاریجانی سوال کرد که آیا این گفته رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران مبنی بر اینکه اگر سوخت راکتور تحقیقاتی تهران تامین شود دیگر نیازی به غنی سازی 20 درصدی نیست صحت دارد یا خیر؟

لاریجانی در پاسخ گفت: اگر بیانیه تهران به طور کامل اجرا شود خیلی از این مسائل قابل حل است؛ اما ما تاکید داریم که مسیر قطعنامه بی فایده است.

رئیس مجلس ژاپن در پایان گفت: در موضوع افغانستان ژاپن آماده همکاری با ایران است.

 

دیدار روسای مجالس کومور، سودان و جیبوتی با لاریجانی

روسای مجالس کشورهای کومور، سودان و جیبوتی امروز با رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کردند.

"علی لاریجانی" در حاشیه آخرین روز از سومین نشست سران مجالس عضو اتحادیه بین‌المجالس، با روسای مجالس کومور، سودان و جیبوتی دیدار کرد.

در این دیدار ها طرفین در مورد مسایل و علایق دوجانبه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 

رییس مجلس ملی سوئیس:

خوشحالیم که ایران در موضوع هسته‌ای به دنبال اهداف نظامی نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی با رئیس مجلس ملی سوئیس دیدار و گفت و گو کرد.

علی لاریجانی با اشاره به روابط خوب دو کشور ایران و سوئیس اظهار داشت: بی طرفی سوئیس کمک می کند که در مسائل منطقه ای و جهانی نگاه مثبتی به این کشور وجود داشته باشد.

وی گفت: ما قرارداد انتقال گاز از ایران به اروپا را پیگیری می کنیم و زمینه های همکاری در پروژه های نفت و گاز بین دو کشور وجود دارد.

رئیس مجلس کشورمان بر ضرورت تقویت همکاری های فرهنگی بین دو کشور ایران و سوئیس تاکید کرد و افزود: گفت و گوی ادیان نیز امسال بین دو کشور در جریان است.

لاریجانی همچنین توضیحاتی را درخصوص تبادل سوخت هسته ای و فریبکاری امریکا در ارسال نامه به برزیل و ترکیه برای میانجیگری ارائه کرد و یادآور شد: مسیر صدور قطعنامه راه حل موضوع نیست ما به شدت طرفدار خلع سلاح هسته ای هستیم اما باید در موضوع هسته ای حقوق ملت ایران محترم شمرده شود.

لاریجانی اظهار داشت: بعضی از قدرت ها می خواهند در محیط بین الملل سوءتفاهم ایجاد کنند؛ در حالی که ایران به هیچ وجه به دنبال تولید سلاح هسته ای نیست .

وی ادامه داد: در منطقه ما شرایط پرالتهابی وجود دارد و اروپایی ها باید این شرایط منطقه ای را درک کنند .

لاریجانی با اشاره به مسئله تروریسم، اشغالگری و مواد مخدر گفت: اینها مسائلی است که در منطقه ما وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین به جنایت رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: این رژیم اشغالگر مدام مهاجرت های اجباری را به مردم فلسطین تحمیل می کند.

پاستال برادر ویس رئیس مجلس ملی سوئیس در این دیدار ضمن اظهار خوشحالی از حضور ایران در این کنفرانس و برگزاری موفقیت آمیز کنفرانس جهانی روسای بین المجالس گفت: بی طرفی سوئیس و دموکراسی مستقیم، ستون های تاریخی سوئیس است.

وی افزود: تبادل فرهنگی بین ایران و سوئیس اهمیت فراوانی دارد و این دو کشور می توانند درک بهتری از یکدیگر داشته باشند چون روابط دوجانبه براساس احترام متقابل است اگرچه ما در همه مسائل توافق نداریم ولی روابط ایران و سوئیس روابط حسنه ای است و سوئیس متعهد به تعاملات با ایران است.

رئیس مجلس سوئیس گفت: ما سعی کردیم به عنوان حافظ منافع امریکا در ایران رضایت هر دو کشور ایران و امریکا را تامین کنیم.

ویس تاکید کرد: ما خوشحالیم که ایران در موضوع هسته ای به دنبال اهداف نظامی نیست.

رئیس مجلس ملی سوئیس گفت: ایجاد شفافیت به حل مشکلات کمک خواهد کرد و ما در موضوع هسته ای ایران به دنبال یافتن راه حل هستیم.

وی بر اهمیت همکاری با آژانس بین الملی هسته ای اظهار داشت: اعتماد متقابل مسئله مهمی است و شرایط منطقه ای خاورمیانه به گونه ای است که بدون توجه به آن هرنوع پیشنهادی بی فایده است.

 

ثبت پیشنهاد ایران در محکومیت تروریسم در سند بین المجالس

عضو هیات اعزامی جمهوری اسلامی ایران به سومین اجلاس سران مجالس عضو اتحادیه بین المجالس جهانی، جزییات سند نهایی این اجلاس را تشریح کرد.

"کاظم جلالی" پس از پایان سومین اجلاس جهانی روسای مجالس کشورهای عضو اتحادیه بین المجالس در جمع خبرنگاران حاضر شد و توضیحاتی را درخصوص این کنفرانس و بیانیه قرائت شده در آن ارائه کرد.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در این کنفرانس علاوه بر سخنرانی روسا و اعلام نقطه نظرات آنها در مسائل مختلف و  همچنین دیدارهای دوجانبه ای که روسای مجالس با استفاده از فرصت این اجلاس داشتند، موضوع سند نهایی کنفرانس نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: برای تنظیم سند کنفرانس از سال 2005 گروهی از کشورها معین شدند و این کشورها طی جلساتی این سند را تنظیم کردند که دارای 35 ماده است و دربخش نخست آن درخصوص پارلمان و دموکراسی عهد شده است.

جلالی گفت: بخش دوم این سند در مورد مجالس در عرصه بین الملل می باشد و بخش سوم نیز به سازمان ملل متحد و بخش چهارم به اتحادیه بین المجالس اختصاص دارد.

وی یادآور شد: در این اجلاس بسیاری از کشورها درخصوص بند (د) که عبارت است از اتحادیه بین المجالس و متشکل از مواد 29 و 34 می باشد نقطه نظرات زیادی داشتند ازجمله جمهوری اسلامی ایران نیز درخصوص ایران ملاحظاتی داشت که به دبیرخانه اتحادیه ارائه کرد.

جلالی ادامه داد: کشورهای اروپایی نیز درخصوص بند (د) اعلام کردند که نقطه نظراتی دارند و نمی توانند این بند را بپذیرند. همچنین کشورهای عربی درمورد ماده 34 اعلام نظر کردند و خواهان حذف و یا اصلاح این ماده بودند.

جلالی گفت:روح این مواد عبارتند از اینکه اتحادیه بین المجالس به یک سازمان بین المللی با امضای یک کنوانسیون بین المللی و دارای نهادهای مختلف شبیه سازمان ملل متحد تبدیل شود.

وی افزود: بسیاری از کشورها قائل بودند که در این خصوص باید به شکلی عاقلانه وبا مطالعه بیشتر تصمیم گرفت.

نماینده مردم شاهرود و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: ظرف دیروز و امروز در صحن مجمع عمومی رایزنی های بسیاری انجام شد که هیات جمهوری اسلامی ایران نیز رایزنی های فراوانی داشت.

وی افزود: نهایتاً در جلسه اختتامیه تصمیم گرفته شد که از ماده 1 تا ماده 29 عمده کشورها دارای نقطه نظر مثبت هستند اما از مواد 29 تا 35 بسیاری از کشورها دارای نقطه نظرات منفی می باشند بنابراین سند اجلاس صرفاً در مراسم اختتامیه قرائت شد و مقرر گردید درخصوص بند (د) یعنی مواد 29 تا 35 بحث ها همچنان تا کنفرانس بعدی ادامه پیدا کند تا کشورها بتوانند با اجماع این سند را به تصویب برسانند.

جلالی گفت: تنها پیشنهاد پذیرفته شده درخصوص این سند طی اجلاس سال 2010 پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران بود که پاراگرافی درخصوص محکومیت تروریزم به تصویب رسید.

وی افزود: این پاراگراف به عنوان ماده 28 در سند نهایی گنجانده شد و عملاً به پیش نویس سند یک ماده اضافه شد.

جلالی اظهار داشت: در نهایت با قرائت سند نهایی سومین اجلاس جهانی روسای مجالس کشورهای عضو اتحادیه بین المجالس خاتمه یافت.

 

ترک ژنو به مقصد تهران

رییس مجلس شورای اسلامی بعد از ظهر روز پنج شنبه  وارد تهران شد.

رییس مجلس شورای اسلامی ضمن سخنرانی در نشست عمومی اجلاس، با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل دیدار کرد.

دیدار و مذاکره با  روسای مجالس پاکستان، ژاپن، سوییس، کوبا، سوریه ، یونان، الجزایر، کویت، کره شمالی، اندونزی، بلاروس، فنلاند، قزاقستان، لبنان، ارمنستان، تاجیکستان نیز از دیگر برنامه های لاریجانی در مدت زمان حضور در ژنو بود.

رییس مجلس همچنین با نایب رییس مجلس ایتالیا و نایب رییس مجلس سنای اسپانیا نیز دیدار کرد.

 

تشریح دستاوردهای سفربه ژنو توسط رئیس مجلس

رییس مجلس در بدو ورود به تهران دستاوردهای سفر 5 روزه خود به ژنو را تشریح کرد.

علی لاریجانی پس از ورود به تهران در پاویون جمهوری اسلامی و در جمع خبرنگاران دستاوردهای سفر پنج روزه هیات پارلمانی ایران به ژنو را برشمرد.

لاریجانی با بیان این که سه بحث کلی در اجلاس روسای مجالس کشورهای عضو اتحادیه بین المجالس جهانی مورد بررسی قرار گرفت، افزود: یکی از این بحث ها بررسی این موضوع بود که مجالس چگونه می توانند دموکراسی را در کشورهای مختلف عمق ببخشند.

وی با اشاره به ااینکه بحث دیگر مطرح شده در این اجلاس بررسی گزارشی از شرایط امروز جهان و بحرانها بود، خاطرنشان کرد: موضوع دیگری که در اجلاس بین المجالس مورد بررسی قرار گرفت نحوه ارتباط این سازمان جهانی با سازمان ملل بود.

رییس قوه مقننه ادامه داد: در این اجلاس هر کدام از روسای مجالس حاضر به ارائه سخنرانی پرداختند و گزارشهایی را که در مورد بحران های جهان امروز ارائه و قسمتی از بحرانها را منعکس کردند.

لاریجانی گفت: بنده نیز در سخنرانی خود به مساله فلسطین و رفتارهای دوگانه آمریکا که باعث ایجاد چالشهایی در سطح بین المللی شده است اشاره کردم.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه نحوه ارتباط بین المجالس و سازمان ملل سندی تنظیم شده بود که 34 ماده داشت و با پیشنهاد ایران یک ماده دیگر نیز به آن افزوده شد.

لاریجانی یادآور شد: البته همه 35 بند این سند به تصویب نرسید زیرا نوع رفتار نهاد بین المجالس را به صورت یک سازمان درمی آورد که این مساله مورد قبول همه نبود.

وی به حضور فعال هیات پارلمانی ایران در سومین اجلاس روسای بین المجالس جهانی اشاره کرد و گفت: علاوه بر حضور هیات پارلمانی در اجلاس ما مذاکراتی را با روسای مجالس حاضر در کنفرانس داشتیم که در مجموع 22 ملاقات در این فرصت انجام شد که برخی با کشورهای عربی و اسلامی بود و برخی با کشورهای اروپایی.

رئیس مجلس کشورمان خاطرنشان کرد: در این ملاقاتها ما موضوعات مختلفی را از جمله بحث پرونده هسته ای ایران و موضوعات دوجانبه مورد بحث و گفتگو قرار دادیم.

لاریجانی اظهار داشت: در مجموع هیات پارلمانی ایران در این اجلاس توانست نقطه نظرات جمهوری اسلامی ایران را به نحو شایسته ای مطرح کند و در مذاکرات هم تلاش شد ارزیابی دقیق تری از شرایط  کشورمان به دوستان داده شود.

وی تاکید کرد: در این دیدارها، رایزنی هایی در مورد روابط دوجانبه و سرمایه گذاری و فعالیت های اقتصادی انجام دادیم و نظرات روسای پارلمان ها را در مسائل مختلف منطقه ای و کشورمان اخذ کردیم که این در فهم مشترک تاثیرگذار است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet