روز مجلس
1389/05/02 16:55:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
جلالی تشریح کرد:

مشارکت فعال هیات ایرانی در کنفرانس ژنو

**سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگوی تفصیلی با ایسنا ضمن تشریح اهداف و دستاوردهای حاصل از سفر رییس مجلس شورای اسلامی و هیات پارلمانی به ژنو برای شرکت در سومین کنفرانس جهانی روسای مجالس عضو اتحادیه بین‌المجالس،‌ به نحوه‌ی مقابله‌ی ایران با ورود تروریست‌ها از پاکستان به خاک ایران، آخرین خبرها از اعزام کشتی کمک‌های انسانی به غزه و ... پرداخت.

کاظم جلالی درگفت‌وگو با ایسنا، در توضیح دستاوردهای حاصل شده از حضور هیات پارلمانی در کنفرانس جهانی روسای مجالس عضو اتحادیه بین‌المجالس گفت: این کنفرانس از سال 2000 آغاز و هر پنج سال یک بار برگزار شده است، که دو اجلاس قبلی آن در نیویورک و سومین دوره‌ی آن برای اولین بار در ژنو برگزار شده است.

وی دستاوردهای اجلاس اخیر را در دو سطح عنوان و اظهار کرد: سطح اول، « مشارکت فعال هیات جمهوری اسلامی ایران در داخل کنفرانس» بود؛ به گونه‌ای که این هیات حدود 28 پیشنهاد را به کنفرانس برای تنظیم سند نهایی ارایه نمود که بر اساس آن مقرر شد این پیشنهادات مجددا در کمیته‌ی نگارش مورد بررسی قرار گیرد.

نماینده مردم شاهرود در خانه ملت با بیان این‌که پیش از برگزاری این اجلاس، سند نهایی آن دارای 34 ماده بود،‌ افزود: پس از برگزاری سومین دوره‌ی کنفرانس، یک ماده به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران و در « محکومیت تروریسم » به این سند نهایی اضافه شد که بر این اساس، این سند نهایی دارای 35 ماده شد.

جلالی با بیان این‌که هیات پارلمانی جمهوری اسلامی در کنفرانس روسای مجالس رایزنی‌های فعالی برای تنظیم و تعدیل این سند داشتند، گفت: بر این اساس علاوه بر این‌که این هیات پارلمانی با کشورهای اسلامی، عربی و برخی از کشورهای اروپایی برای تعدیل سند رایزنی‌هایی داشتند، همکاری و رایزنی‌های نزدیکی با دبیرخانه و دبیرکل اتحادیه بین‌المجالس انجام شد.

وی سطح دوم دستاوردهای حاصل شده از شرکت در این اجلاس را « انجام گفت‌وگوهای دوجانبه بین ایران و کشورهای مختلف » عنوان و خاطرنشان کرد: این کنفرانس، فضایی را برای گفت‌وگوهای دوجانبه و رایزنی‌هایی بین کشورها فراهم کرد که در این رابطه نیز یکی از فعال‌ترین هیات‌های پارلمانی، هیات جمهوری اسلامی ایران بود.

این عضو هیات پارلمانی ایران به ژنو افزود: ریاست مجلس شورای اسلامی به همراه هیات پارلمانی در طی دو روز و نیم اجلاس، علاوه بر حضور در این کنفرانس، سخنرانی و ملاقات با دبیرکل سازمان ملل متحد، 22 ملاقات با روسای مجالس و نواب روسای مجالس کشورهای مختلف داشت که به نظر می‌رسد این حجم از ملاقات در مدت کوتاه حضور در ژنو، حجم بسیار بالا و کار پرتراکمی بود.

 

 

 باید با استفاده از همه‌ی ابزارها، تصویر واقعی ایران را به دنیا ارایه کرد

جلالی در توضیح نتایج حاصل شده از دیدارهای دوجانبه به ایسنا گفت: از آن‌جا که تصویری که از جمهوری اسلامی ایران در ورای مرزهای ایران ارایه می‌شود، تصویری غیرواقعی است، باید تلاش شود که با استفاده از همه‌ی ابزارها، تصویر واقعی ایران را به دنیا ارایه کرد و از طرف دیگر، باید نقطه نظرات و منویات نظام جمهوری اسلامی ایران را برای دنیا تبیین نمود. برای این کار می‌توان از دیپلماسی پارلمانی به عنوان یکی از دیپلماسی‌های مطرح در دنیا استفاده نمود.

 

 

 لاریجانی از ظرفیت بالای دیپلماتیک کشور برخوردار است

وی افزود: در حال حاضر نقش پارلمان‌ها در دنیا، به عنوان نهادهای مردمی و نمایندگان ملت‌ها افزایش پیدا می‌کند و به تبع آن، نقش دیپلماسی پارلمانی نیز در دنیا روز به روز در حال افزایش است. در همین راستا جمهوری اسلامی ایران، از مجلسی بسیار قوی و با اختیارات بالا برخوردار است، به گونه‌ای که در قانون اساسی ما، مجلس دارای اختیارات و قدرت بسیار زیادی است که این موضوع می‌تواند در دنیا مطرح باشد و از طرف دیگر خود دکتر لاریجانی نیز از ظرفیت بالای دیپلماتیک کشور برخوردارند.

جلالی ادامه داد: در یک جمع‌بندی می‌توان گفت دیپلماسی پارلمانی می‌تواند از مجموعه ظرفیت‌هایش در سفرها برای بهتر نشان دادن تصویر ایران استفاده کند.

 

 

دیدارهای دوجانبه‌ی لاریجانی، فرصتی مناسب برای تبیین مواضع ایران در رابطه با مسائل هسته‌ای

عضو هیات رییسه‌ی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی هم‌چنین در رابطه با نتایج این دیدارها در بهبود وضعیت پرونده‌ی هسته‌یی ایران در دنیا گفت: موضوع هسته‌یی جمهوری اسلامی ایران موضوع روز دنیا است و با توجه به تحولات رخ داده طی هفته‌های اخیر، بسیاری از هیات‌ها و مقامات کشورها منتظر تبیین نقطه‌نظرات جمهوری اسلامی ایران و یا شنیدن اظهارات از سوی یک مقام دست اول ایرانی بودند.

جلالی با اشاره به سخنرانی لاریجانی در کنفرانس روسای مجالس اظهار کرد: این سخنرانی بسیار مورد توجه کشورها قرار گرفت. شاید یکی از دلایل این استقبال آن بود که آنها منتظر بودند تا بدانند در چنین شرایطی، رییس مجلس شورای اسلامی ایران می‌خواهد چه مباحث جدیدی را در رابطه با موضوعات مربوط به ایران و مسائل هسته‌یی مطرح کند.

وی هم‌چنین به دیدارهای دوجانبه‌ی رییس مجلس و هیات پارلمانی ایران با روسا و نواب روسای برخی از مجالس دنیا اشاره و خاطرنشان کرد: سخنرانی و دیدارهای دوجانبه‌ی دکتر لاریجانی، فرصتی مناسب برای تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران در رابطه با مسائل هسته‌یی بود. این حساسیت حتی در ملاقات دبیرکل سازمان ملل متحد با رییس مجلس نیز مشاهده می‌شد؛ به گونه‌ای که بیشتر مباحث مطرح شده از سوی بان کی مون حول مقوله‌ی انرژی هسته‌یی و مسائل مربوط به پرونده‌ی هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران بود.

 

 

منتظرماندن برای مقابله پاکستان با تروریست، کافی نیست

این نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی در ادامه‌ی گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار ایسنا، در رابطه با مقوله‌ی مبارزه با تروریسم و اقدام ایران برای مقابله با ورود تروریست‌ها از خاک پاکستان گفت: در بحث مبارزه با تروریسم، به‌خصوص در شرق کشور، اقدام جدی باید انجام شود. این‌که جمهوری اسلامی ایران صرفا منتظر اقدامات برخی از دولت‌ها از جمله دولت پاکستان باشد، کافی نیست.

جلالی ادامه داد: البته دولت ایران نیز تلاش خود را در این خصوص انجام می‌دهد، اما کاملا مشخص است که این تروریست‌ها در پاکستان اقامت داشته و با استفاده از ناآرامی‌های مربوط به افغانستان و پاکستان و هم‌چنین حمایت جدی کشورهای غربی به‌خصوص آمریکا و ناتو، حملات تروریستی را انجام می‌دهند. اسناد حمایت کشورهای غربی نیز کاملا در سخنان ریگی مشهود است، که در اعترافاتش تاکید بر ملاقاتش با ناتو و آمریکایی‌ها با زمان و مکان مشخص داشت.

وی در رابطه با اقدامات ایران برای مقابله با این تروریست‌ها در چنین شرایطی گفت: با توجه به اسنادی که امروز در دست داریم، یکی از این اقدامات، اقامه‌ی دعوی در مجامع بین‌المللی علیه کشورهای حامی تروریست است. اقدام بعدی تبیین این موضوع در افکار جهانی است، زیرا موضوع ریگی و جندالله، موضوعی است که کاملا ظرفیت تبیین دارد و در دنیا نیز مورد پذیرش واقع می‌شود. بر این اساس علاوه بر تبیین جنایات باید عقبه‌ی کارهای آنها نیز معین شود. این کار نیازمند کار رسانه‌ای جدی و گفت‌وگو با مقامات کشورها است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که باید از دولت پاکستان خواست که همکاری جدی با ایران انجام دهد تا بتوانیم تروریست‌ها را در داخل پاکستان از بین ببریم، افزود: این کار نیازمند اقدام جدی برای برخورد با تروریست‌ها در لانه‌هایشان در داخل پاکستان و افغانستان است.

 

 بهترین راه برای کمک به غزه تشکیل کاروان‌های ترکیبی است

جلالی در ادامه‌ی گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با آخرین تمهیدات انجام شده برای ارسال کشتی حاوی کمک‌های انسانی به غزه از سوی پارلمان‌های جهان اسلام، به اجلاس بین‌المجالس در سوریه اشاره کرد و گفت: در این اجلاس روسای پارلمان‌های کشورهای اسلامی مصوب کردند کشورهای اسلامی کشتی‌هایی را برای کمک‌رسانی به غزه اعزام کنند. مسوول هماهنگی این کار به عهده‌ی ریاست مجلس سوریه به همراه کمیته‌ی شش نفره‌ای شد.

وی توضیح داد: این کمیته متشکل از دو نفر از هر منطقه از کشورهای اسلامی است. یعنی دو نفر عرب، دو نفر آسیایی و دو نفر آفریقایی، که به همراه رییس مجلس سوریه کمیته‌ی هفت نفره‌ای را تشکیل می‌دهند.

وی با بیان این‌که مقرر شد این هیات در رابطه با کاروان‌های اعزامی به غزه اقدامات لازم را انجام دهند، گفت: از این رو به باور ما بهترین مسیر، تشکیل کاروان‌های ترکیبی است؛ بدان معنا که کشورهای اسلامی و آنهایی که می‌توانند سهم‌شان را در این کاروان اعلام نمایند و پس از آن کاروان دسته‌جمعی از کشورهای اسلامی شکل گرفته تا به غزه حرکت کنند.

این عضو هیات رییسه‌ی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه یادآور شد: این موضوع توسط دکتر لاریجانی در ملاقات با برخی از روسای مجالس کشورهای اسلامی پی‌گیری شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet