هدر اصلی
1389/05/02 19:34:00
سرویس بین الملل
علی بنایی در گفت و گو با خانه ملت تشریح کرد

موفقیت‌های یک سفر دیپلماتیک

**در پی سفر "علی لاریجانی" به ژنو برای شرکت در اجلاس رؤسای مجالس جهان و مذاکرات موفق او در این اجلاس، سراغ "علی بنایی"، همکار او در مجلس رفتیم تا درباره این سفر و فعالیت‌های دیپلماتیک دیگر نماینده قم سؤالاتی از او بپرسیم.

این گفت‌وگو گرچه کوتاه، اما بیانگر شناخت بنایی از لاریجانی است.

پیشینه لاریجانی در مناصب مختلف چه تأثیری در فعالیت­‌های او در سطح ملی و بینالمللی دارد؟

دکتر لاریجانی، به دلیل جامعیت، شخصیت علمی و منشی که دارد، تاکنون در هر جایی که فعالیت کرده، موفق بوده­ است؛ در وزارت ارشاد، در دوره ده‌ساله مدیریت صداوسیما و در تمام مناصبی که حضور داشت، تأثیرگذار بود و تجربه‌­های خوبی اندوخت و از این تجربیات، در منصب بعدی­‌ای که در آن خدمت کرد، بهره برد. باید یادآور شوم که مقام معظم رهبری، در پایان دوره ده‌ساله حضور لاریجانی در صداوسیما، در پیامی، از او به عنوان دانشمند جوان یاد کرد.

دوره حضور ایشان در شورای عالی امنیت ملی چگونه بود؟

دوره حضور لاریجانی در شورای عالی امنیت ملی از دوره­‌های بسیار سخت پرونده هسته‌­ای کشورمان بود. جامعیت شخصیت لاریجانی در مذاکره با طرف‌های اروپایی مشهود بود و در روند مذاکرات تأثیر می‌گذاشت. اینها همه نشان از توانایی علمی و قدرت لاریجانی در مذاکرات داشت. کارنامه ایشان در آن روزگار، کارنامه­‌ای درخشان است.

پس از این دوره و در دوره­ کوتاهی که ایشان مسئولیتی نداشتند هم حرکات دیپلماتیک مؤثری از ایشان دیده می‌­شد؟

بله. در دوره تقریباً 9ماهه‌­ای که لاریجانی مسئولیت رسمی نداشت، سفری به مصر کرد و با عمرو موسی رئیس اتحادیه عرب و چند تن از مسئولان مصر به دیدار و گفت‌وگو پرداخت. با این که در آن ایام لاریجانی منصب رسمی نداشت، مورد استقبال رسمی مقامات عرب قرار گرفت و در آن گفت‌وگوها، باعث شد تا عمرو موسی و در پی او کل اتحادیه عرب، در قبال مسئله فلسطین و لبنان فعال شوند.

سفر لاریجانی به سوئیس و دیدارهایش با رؤسای مجالس جهان را چگونه ارزیابی میکنید؟

 لاریجانی، همواره به دلیل فرزانگی­‌اش مورد توجه است. اخباری که از دیدارها و ملاقات­ها و سخنرانی‌های لاریجانی منتشر شد، همه و همه نشانگر این نکته بودند که این سفر با موفقیت پشت‌سر گذاشته شده است. این سفر و دیگر سفرهای خارجی لاریجانی، دیدارهای او با سران کشورهای جهان و مصاحبه‌ها و کنفرانس­های خبری او، در تنویر افکار عمومی جهان نسبت به مسائل ایران، بسیار روشن و مؤثر بوده است. شخصیت لاریجانی آن قدر در جهان شناخته شده‌­است که بان­ کی‌­مون، دبیرکل سازمان ملل متحد درباره او گفته بود؛ من لاریجانی را از قدیم می‌شناسم، سابقه روشنی از او در جهان وجود دارد. این چهره روشن، می­‌تواند در پیشبرد اهداف بین­‌المللی و دیپلماتیک کشور، بیش از پیش مؤثر واقع شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet