هدر موبایل
1389/05/02 20:38:00
سرویس بین الملل
کرمی‌راد با تاکید بر جدی بودن بحث دریافت غرامت:

جنگ عراق با ایران به هیچ وجهه قابل مقایسه با اشغال کوتاه مدت کویت نیست

**کرمی راد با اشاره به پرداخت غرامت عراق به کویت گفت: جنگ هشت ساله ایران به هیچ‌وجه قابل مقایسه با مدت کوتاهی که کویت در اشغال و جنگ با عراق بود نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفتگو با خانه ملت، در خصوص نحوه شکل گیری قطعنامه 598، گفت: با مقاومت ارتش و نظامیان ایران، صدام زمین گیر شده بود و  از کشورها و سازمان ملل خواست تا میانجگری کند که نماینده همه این میانجگرها به خدمت امام (ره) آمدند.

محمد کرمی راد افزود: حضرت امام، 4 شرط اساسی گذاشتند که بحث تعیین و مشخص کردن متجاوز، تنبیه متجاوز، پرداخت غرامت و برگشت به مرزهای بین المللی از مهمترین شروط مطروحه از سوی حضرت امام (ره) بودند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ادامه به عملیات کربلای 4 اشاره کرد و گفت: اطلاعات این  عملیات را آمریکا به عراق داد و تقریبا این عملیات لو رفت اما دو هفته بعد از آن عملیات کربلای 5 طرح ریزی و انجام شد که ماشین جنگی عراق طی این عملیات افتخار آمیز منهدم شد به نحوی که کشورهای منطقه و حتی دوستان ما از جمله حافظ اسد با وجود حمایت از ایران اعلام کردند حق ندارید به سمت بصره بروید. کشورهای منطقه نگران شدند چرا که نیروهای ایران به دروازه های بصره نزدیک شده و کار عراق تمام شده بود.

کرمی راد به بند 6 قطعنامه 598 اشاره کرد و گفت: طبق این بند و با گزارش شورای وقت امنیت سازمان ملل رژیم بعث عراق به عنوان متجاوز جنگی شناخته شد و ملزم به پرداخت غرامت و خسارت های ناشی از جنگ 8 ساله علیه ایران شد اما تا به حال اقدامی در خصوص پرداخت این حق طبیعی به ملت ایران نشده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در خصوص موضوع دریافت غرامت از عراق گفت: نمایندگان مجلس دهم به طور جد این موضوع را پیگیری می کنند. ما می توانستیم به لحاظ حقوقی در سیستم نظام بین الملل که خدشه هایی هم بر آن وارد است مثل کویت عمل کنیم. چرا که کویت در مدت زمان کوتاهی که به اشغال عراق در آمد هم اکنون در ازای دریافت غرامت، عراق از طریق فروش نفت خود خسارت های ناشی از این اشغال را پرداخت می کند.

وی با اشاره به جنگ 8 ساله تحمیلی علیه ایران، خاطر نشان کرد: جنگ نابرابر رژیم بعث عراق که با حمایت بسیاری از کشورهای دنیا علیه ایران صورت گرفت و خسارت ها و تلفاتی که برای ایران باقی ماند هرگز با اشغال کوتاه مدت کشور کویت از سوی عراق قابل مقایسه نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet