خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1389/05/03 13:14:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون برنامه و بودجه:

بانک‌ها با گشایش اعتبار اسنادی ریالی شرایط اقتصادی را بهتر مدیریت کنند

**یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: اگر نظام بانکی در چارچوب LC - اعتبار اسنادی - ریالی به مشتریان خود اعتبار دهد از بسیاری از اتفاقات ناگوار اقتصادی به‌ویژه افزایش واخواست چک‌های بانکی و طولانی شدن زمان پروژه‌های عمرانی جلوگیری می‌شود.

سیدحسین حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: بانک‌ها باید شرایط جدیدی را با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و نگاه بازار کسب و کار تعریف کنند.

وی گشایش LC داخلی را یکی از بهترین و موثرترین راهکارهای حل مشکل نقدینگی بازار دانست و اظهار کرد: راه‌اندازی LC داخلی موجب هویت‌بخشی جدید به بازار، ایجاد روحیه‌ی امیدواری در تجار و کسبه و حذف افرادی که صلاحیت و توان مالی بقاء در این بازار را ندارند، می‌شود.

نماینده‌ی مردم فریمان با اشاره به گسترش جو بی‌اعتمادی در بازار کسب و کار گفت: بهتر است بانک‌ها در چارچوب مقررات اقتصادی با گشایش LC ریالی هویت جدیدی به تجار و کسبه‌ای که دارای پشتوانه‌ی اعتباری هستند، بدهند. با این کار بین تجار و کسبه‌ی ریشه‌دار و درستکار و افرادی که ادای تاجر بودن را در می‌آورند جدایی به وجود می‌آید و در این صورت از افزایش میزان واخواست چک‌های بانکی نیز کاسته می‌شود.

حسینی با اشاره به تاثیر پرداخت نشدن مطالبات پیمانکاران طرف قرارداد با دولت و ارتباط آن با افزایش میزان واخواست چک‌های بانکی، گفت: سیاست نظام تقویت بخش خصوصی واقعی است، ولی این‌که تمام تکیه پیمانکاران طرف قرارداد با دولت بر منابع دولتی استوار باشد، به ضرر جامعه پیمانکاری است. عیب این رویه این است که پیمانکاران بخش خصوصی در برهه‌ای از زمان دچار مشکل اقتصادی شده و توان ریالی و به دنبال آن توان اجرایی‌شان تقلیل می‌یابد. در شرایط فعلی اقتصاد، پیمانکارانی که در پروژه‌های اجرایی 50-60 درصد بر توان اقتصادی خود تکیه دارند از تاثیرات منفی شرایط نامساعد اقتصادی تا حدود زیادی رها شده و جزو موفق‌ترین پیمانکاران به شمار می‌روند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: واگذار شدن پروژه‌ها از سوی پیمانکاران اصلی به سایر پیمانکاران گاهی تا چند دست اتفاق می‌افتد و پیمانکار آخر، به دلایل مختلف از جمله افزایش هزینه‌های اجرا و کاهش توان اقتصادی در میانه‌ی راه دچار مشکل می‌شود و شاید دومین عامل پس از پرداخت نشدن به‌موقع اعتبارات دولتی، در طولانی شدن پروژه‌ها قابل ارزیابی باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet