ایام محرم 1398
1389/05/03 13:43:00
سرویس سیاسی
زمانی، مشاور رییس مجلس:

عدم اجرای قانون مصوب مجلس تخلف قانونی و شرعی است

**مشاور رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: عدم اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی تخلف قانونی و شرعی است.

"حسن زمانی" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به اظهارات "پرویز سروری" نماینده مردم تهران با یکی از خبرگزاری‌ها مبنی بر اینکه "ابلاغ قانون اختصاص پیام تفرقه بین قوای مجریه و قانونگذاری است، تصریح کرد: اگر ابلاغ قانون نظام جمهوری اسلامی جهت اجرا پیام تفرقه و شکاف بین قوای مجریه و قانونگذاری به جامعه اعلام شود، عدم اجرای قانون مصوب مجلس که به تایید شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام می رسد چه پیامی به جامعه می‌رساند.

نماینده مردم ملایر در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از جناب آقای سروری نماینده محترم تهران که هم در مجلس هفتم و هم در مجلس هشتم حضور داشته و دارند چنین اظهاراتی بعید است، تاکد کرد: ایشان خود باید به عنوان یک مدعی علت عدم ابلاغ رسمی و اجرای قانون را از دولت سوال نماید.

زمانی در ادامه در تشریح استناد قانونی ابلاغ قوانین به مجریان از سوی رییس مجلس یادآور شد: طبق ماده یک قانون مدنی مصوبات مجلس شورای اسلامی پس از طی مراحل قانونی به رئیس جمهور ابلاغ می شود. رئیس جمهور باید ظرف مدت 5 روز آن را امضا و به مجریان ابلاغ نماید و دستور انتشار آن را صادر کند و روزنامه رسمی موظف است ظرف مدت 72 ساعت پس از ابلاغ منتشر نماید.

وی همچنین تصریح کرد: در صورت استنکاف رئیس جمهور از امضا یا ابلاغ در مدت مذکور به دستور رئیس مجلس شورای اسلامی روزنامه رسمی موظف است ظرف مدت 72 ساعت مصوبه را چاپ و منتشر نماید.

مشاور علی لاریجانی در ادامه تاکید کرد: عدم اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی که به تایید مراجع ذی صلاح (شورای نگهبان یا مجمع تشخیص مصلحت نظام  رسیده باشد، تخلف قانونی و شرعی است.

وی همچنین با یادآور شدن اینکه عدم ارسال مصوبات دولت در راستای اصل 138 قانون اساسی به مجلس شورای اسلامی یک تخلف آشکار است، متذکر شد: علت عدم ارسال مصوبات دولت به مجلس در سال جاری نامشخص است.

زمانی همچنین با اشاره به با اشاره به بخش دیگری از اظهارات پرویز سروری مبنی بر فشار برخی نمایندگان به رییس مجلس برای ابلاغ اختصاص ‪ ۲میلیارد دلار به مترو ، تصریح کرد: هیچ فشاری از طرف نمایندگان به رئیس مجلس برای انجام این کار قانونی وجود نداشته و صحت ندارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet