هدر اصلی
1389/05/03 14:08:00
سرویس سیاسی
مصباحی مقدم در واکنش به امتناع رئیس جمهور از ابلاغ قانون کمک به مترو:

باب شدن قانون‌گریزی خطرناک است

**رییس کمیسیون بررسی طرح تحول اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از رئیس جمهور بخاطر ابلاغ نکردن قانون، تاکید کرد: باب شدن قانون گریزی خیلی خطرناک است.

"غلامرضا مصباحی مقدم" نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از امتناع رئیس جمهور از ابلاغ قانون برداشت 2میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی، برای کمک به توسعه مترو گفت: امتناع رییس جمهور از ابلاغ قانون مصوب مجلس و تایید شده شورای نگهبان کار اشتباهی است؛ رئیس جمهور باید طبق قانون اساسی، قوانین مصوب مجلس را برای اجرا، ابلاغ کند.

مصباحی مقدم با طرح این سوال که هدف اساسی از تصویب این قانون برای برداشت 2میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی چه بوده است، اظهار داشت: مگر نه اینکه هدف از تصویب این قانون، تسهیل حمل و نقل مترو در تهران و کمک برای حل مشکلات ملت است.

وی همچنین افزود: من تصور نمی کنم که رئیس جمهور مایل نباشد که مشکلات رفت و آمد مردم حل شود، حتما ایشان علاقه مند به این موضوع است؛ ولی متاسفانه یک کشاکش غیر اخلاقی در میان دولت و بعضی دستگاهها مثل شهرداری وجود دارد که این باعث شده این ابلاغها صورت نگیرد.

نماینده مردم تهران با اشاره به ابلاغ این قانون از سوی رئیس مجلس به جای رئیس جمهور، گفت: به هر ترتیب حالا که این قانون با وجود تاخیر ابلاغ شده است، خزانه حتما موظف است این 2میلیارد دلار را در اختیار مترو قرار دهد.

مصباحی مقدم به سابقه تاریخی امتناع برخی روسای جمهور، از ابلاغ قوانین مصوب مجلس اشاره کرد و گفت: چنین امری قبلا به ندرت سابقه داشته و تنها در زمان اولین ریاست جمهوری بودکه قانون در یکی دو مورد توسط رییس جمهور ابلاغ نشد که رئیس مجلس وقت اقدام به ابلاغ قانون کرد.

 

با عمل نکردن به قانون جایگاه خود رئیس جمهور متزلزل می شود

مصباحی مقدم با تاکید بر اینکه، باب شدن  قانون گریزی  خیلی خطرناک است؛ تصریح کرد: اگر اینطور شد سنگ روی سنگ بند نمی آید و رئیس جمهوری که بر اساس قانون روی کار آمده جایگاه خودش نیز متزلزل می شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان این مطلب که رئیس جمهور نمی تواند بگوید من قانون را اجرا نمی کنم، افزود:  مجلس را برای قانونگذاری تعیین کرده اند و رئیس جمهور را برای اجرای قانون، پس او نمی تواند از اجرای قانون امتناع کند؛ چون او برای اجرای قانون انتخاب شده است.

وی در پایان سخنان خود تاکید کرد: دولت اگر قانونی را قبول ندارد راه حل آن این است که لایحه ای برای  اصلاح آن به مجلس بدهد نه اینکه قانون را اجرا نکند.

گفتنی است؛ قانون برداشت 2میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی برای کمک به توسعه مترو بیش از چهار ماه پیش در مجلس به تصویب نمایندگان رسید؛ اما با گذشت چهار ماه از تصویب این قانون رئیس جمهور حاضر به ابلاغ این قانو ن نشد و رئیس مجلس با استناد به تبصره ماده یک قانون مدنی، اقدام به ابلاغ این قانون، برای اجرایی شدن آن کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet