انتخابات ریاست جمهوری
1389/05/03 15:47:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
بروجردی:

وضع تحریم با هدف مذاکره آغاز شکست در مذاکرات است

**رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تأکید بر اینکه طبیعتاً باید با کشورهایی مذاکره کنیم که یک منطق عقلانی بر رفتار آنها حاکم باشد، در عین حال گفت که اینکه با هدف مذاکره اقدام به وضع تحریم کنند، در واقع از آغاز شکست مذاکرات را رقم می‌زنند.

علاءالدین بروجردی نماینده مردم بروجرد و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی که در خصوص دیدار وزرای امور خارجه ایران، برزیل و ترکیه در استانبول، با فارس گفت‌وگو می‌کرد، برگزاری اجلاس سه جانبه ایران، ترکیه و برزیل را نشان‌دهنده عزم این کشورها بر استقرار تصمیم دانست که به صورت سه جانبه بین این کشورها اتخاذ شد.

وی با اشاره به پیام این نشست سه‌جانبه به کشورهای 1+5، در این خصوص به خبرنگار فارس توضیح داد: پیام این اجلاس به 1+5 این است که امروز فقط تهران نیست که بر فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز هسته‌ای تأکید دارد، بلکه دو کشور ترکیه و برزیل نیز این موضع را دارند.

 

** نشست ترکیه نشان می‌دهد دیدگاه ایران حامیان متعددی در منطقه دارد

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه به بیانیه تهران که به امضای سه کشور ایران، برزیل و ترکیه رسید، اشاره کرد و در این باره گفت که با توجه به اینکه بیانیه تهران از سوی این سه کشور امضاء شده بود، برگزاری از اجلاس نشان‌‌دهنده این واقعیت است که دیدگاه ایران در منطقه دارای حامیان متعددی است که آغاز راه از موقع مشترک این سه کشور (ایران، برزیل و ترکیه) است.

به گفته وی با توجه به اینکه آنچه که در تهران اتفاق افتاد، تدبیر نسبت به پیشنهاد گروه وین بود که ایران هم مواضع خود را نسبت به مطالب مطرح شده توسط این گروه عنوان کرد از این رو اقدام شتاب‌زده اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد بر صدور قطعنامه جدید تحریم علیه ایران آن هم پس از بیانیه تهران، اقدامی کاملاً سیاسی بود که با فشار آمریکا صورت گرفت.

بروجردی همچنین معتقد است که 1+5 با این نشست سه‌جانبه بیش از پیش زیر سؤال رفت و گروه 1+5 باید در رویکرد خودشان نسبت به فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، تغییر اساسی ایجاد کنند.

وی در عین حال متذکر شد واقعیت این است که اکثریت کشورهای عضو سازمان ملل متحد معتقدند، اقدامی که آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از بیانیه تهران انجام داد، اقدامی کاملاً سیاسی و خلاف ادعاهای خود آمریکا بود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین تأکید کرد که آمریکایی‌ها باید اشتباه خودشان را در این زمینه جبران کنند و بدانند که امروز اکثریت کشورها به مواضع ایران مبنی بر استفاده ار انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای و در چاچوب معاهده NPT معتقدند.

 

** زبان سخن گفتن با ملت ایران، زبان منطق، عدل و مقررات بین‌المللی است

لازم به یادآوری است وزیر خارجه ایتالیا در گفت‌وگو با روزنامه ایتالیایی "لاستامپا " گفته بود "تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، سازوکاری برای فشار بر ایران برای آغاز مذاکره کردن و نه پایان آن است. "

بروجردی در واکنش به این اظهارنظر وزیر خارجه ایتالیا به فارس گفت: ما به هیچ وجه سیاست چماق و هویج را قبول نداریم و آن را مردود می‌‌دانیم چرا که زبان سخن گفتن با ملت ایران، زبان منطق، عدل و مقررات بین‌المللی است.

 

** سیاست ایران همواره داشتن ارتباط با همه کشورها بوده است

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأکید کرد: اینکه با هدف مذاکره اقدام به وضع تحریم کنند، در واقع از آغاز شکست مذاکرات را رقم می‌زنند.

وی در خاتمه با بیان اینکه طبیعتاً باید با کشورهایی مذاکره کنیم که یک منطق عقلانی بر رفتار آنها حاکم باشد، تصریح کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران همواره داشتن ارتباط با همه کشورها بوده و اتحادیه اروپایی هم اگر بر اساس مقررات بین‌المللی و به دور از فشارهای غیر منطقی آمریکا عمل کند، همچنان درب‌های مذاکره برای آنان باز است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet