ایام محرم 1398
1389/05/03 17:08:00
سرویس کمیسیون ها
ترابی:

مردم هم باید به فکر اشتغالزایی باشند

**نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی گفت: مشکل بیکاری در شهرستان گرمسار فقط با کمک دولت حل نخواهد شد و مردم خودشان هم باید به فکر اشتغالزایی باشند.

"عبدالرضا ترابی" در گفتگو با هفته نامه کویر با بیان این مطلب که مشکل بیکاری در حال حاضر تبدیل به یکی از معضلات شده است و فقط با استخدام در نهادهای دولتی حل نمی‌شود، افزود: از زمان دولت هفتم استخدام ممنوع شده است و قرار است شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی هم که شرایط واگذاری دارند به بخش خصوصی واگذار شوند.

وی افزود: در بحث شرکت‌ها و کارخانه‌های خصوصی هم این نکته مشهود است که آنها هم نفرات مورد نیاز خود را از قبل انتخاب کرده‌اند. ضمن اینکه مشکلات مالی موجب شده تعداد زیادی از این واحدها تولید خود را متوقف کنند و با توجه به همین امر نه تنها جذب نیرو نداریم بلکه در بسیاری از واحدهای صنعتی و صنفی با تعدیل نیرو مواجهیم.

وی خاطرنشان کرد: اعتقاد ما بر این است که جوانان ما نباید منتظر چنین مواردی باشند. آنها می‌توانند با یکسری اقدامات در زمینه کشاورزی، باغبانی یا صنایع کوچک کارهای زیادی بکنند. به طور مثال الان تولید محصولات گلخانه‌ای در گرمسار فعالیت خوبی دارد. افرادی هستند که قطعه زمینی می‌گیرند و گلخانه احداث می‌کنند. این مورد قطعاً درآمد بهتری از کار دولتی دارد. یا به عنوان مثال افرادی هستند که در زمینه پرورش ماهی فعالیت می‌کنند و وضعیت مناسبی دارند.

نماینده مردم گرمسار با یادآوری این مطلب که بیکاری معضلات متعددی دارد، تاکید کرد: مردم باید خودشان سرمایه‌گذاری کنند و برای اشتغال، حتی به صورت محدود هم که شده خودشان دست به کار شوند و با خلاقیت، به‌خصوص در بخش کشاورزی یا دامداری کار کنند. نمونه‌های خارجی برای اشتغالزایی هم کم نیست. باید همه بسیج شویم و سراغ خود اشتغالی برویم. حتی این مورد در مجلس هم تصویب شده تا مشاغل خانگی توسعه پیدا کنند.

ترابی افزود: در کشوری مانند سوئیس قطعات ساعت تولید می‌شود و سپس در خانه‌ها مونتاژ شده و پس از بسته بندی، افراد پول خود را می‌گیرند. در چین هم سالانه چند میلیارد دلار اسباب بازی در خانه‌ها و توسط مردم تولید می‌شود. آنها معطل کار دولتی نیستند. درحالی که اینجا جوان ما مدرک ادبیات گرفته و انتظار دارد در آموزش و پرورش استخدام شود.

وی همچنین یادآور شد: پس از مشکل بیکاری، در چند روز گذشته بحث مربوط به پرداخت مطالبات کشاورزان از بابت گندم و جو تحویلی به سازمان غله مطرح بوده است. وقتی محصول تحویل می‌شود کشاورز باید پول خود را بگیرد اما این مورد به تعویق افتاده است. کشاورزان هم به پول خود نیاز دارند. این مورد را یک بار به وزیر بازرگانی و یک بار هم به مدیر سازمان برنامه‌ریزی گفته‌ایم. در حال حاضر دو ماه است گندم را تحویل داده‌اند. البته بخشی از پول کشاورزان پرداخت شده اما مابقی آن مانده است. غیر از گندم، جو را هم داریم که بیش از یک ماه است تحویل شده اما کشاورزان پول آن را نگرفته‌اند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet